Selanik Beyaz Kule

3
2781

2010’da yaptığım Balkanlar gezimin ilk durağı komşumuz Yunanistan’ın bizim için en önemli şehri Selanik idi.  Selanik, Atatürk’ün doğum yeri olması nedeniyle hepimizin bildiği, son dönemdeki ucuz tur paketleri nedeniyle de Türkiye’den çok fazla ziyaretçi almaya başlayan bir şehir.

Selanik, bana ilk gördüğümde hemen İzmir’i hatırlatmıştı. sahil boyunca cafeler, restoranlar, meydanları ve tabii ki bize çok benzeyen insanlarıyla.

Selanik’teki Beyaz Kule ise, en tanınan ve orada en fazla ziyaret edilen yapılardan biri. Osmanlı döneminde yapılmış olan kule, Balkan savaşları sırasında Yunanlıların eline geçince beyaza boyanmış, bu nedenle de Beyaz Kule adını almış. Zaman içinde beyazlığını kaybetse de adı beyaz kalmaya devam etmiş.

selanik-beyaz-kule

3 YORUMLAR

  1. Merhaba; Selanik gezdiğim Yunanistan şehirleri içerisinde verdiği pozitif enerji işe beni cezbeden bir şehir olmuştu. Gece geç saatlere kadar yaşayan, sokaklarında cıvıl cıvıl gençler dolaşan güzel ve muhalif bir şehir. Zaten yaşadığım ve aşık olduğum İzmir’in küçültülmüş formatı olması bile bu şehri sevmem için başlı başına yeterken bir de Atamızın doğduğu evin Selanik’te olması başka bir çekim sebebi . Fotoğrafı çektirdiğiniz yer İzmir’in eski kordonunun birebir kopyası. bir de güzelim kordondan araba geçirmeseler daha güzel olacak ya neyse.

    Eren Evren
    http://www.gezelimgorelimbilelim.com

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here