Uzun otobüs yolculuğu yapmak hem keyifli hem de zorlayıcı olabiliyor. Yapılan araştırmalar hala otobüs yolculuğunun en fazla tercih edilen seyahat etme şekli olduğunu gösteriyor. Bunun pek çok nedeni var elbette ki. Uçak korkusu yaşayanlar, otobüs biletlerinin uçak biletlerine nazaran daha uygun olması ve son dönemlerde otobüs firmalarının teknolojiyi de kullanarak daha konforlu yolculuk yapma imkanı tanıması, insanların otobüs ile seyahat etmelerini sağlıyor. Otobüs bileti aldınız ve sıra geçireceğiniz uzun otobüs yolculuğuna geldi. Bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek uzun otobüs yolculuklarını stressiz ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Otobüs yolculuğuOtobüs yolculuğu

1) Bagajınızı Ön Taraflara Koydurmaya Çalışın

Otobüs yolculuğunuz sırasında bagajınızın ön taraflarda bulunmasının size sağlayacağı en büyük faydalardan biri, yolculuğunuz sona erdiğinde vakit kaybetmeden bagajınıza erişebilmek olacak. Böylece o sırada yaşanacak olan hengameden de kendinizi kurtarmış olacaksınız. Bunun diğer bir artısı da, acil bir durumda, verilen ilk molada valizinize kolaylıkla ulaşabilmek.

2) Otobüs Biletinizi İlk 4 Sıradan Seçin

Otobüs biletinizi ilk 4 sıradan seçebilirseniz molalarda fazlasıyla rahat edersiniz. Ayrıca otobüs içi ikramlar için çok fazla beklemenize gerek almaz. Bununla birlikte kendinizi daha fazla güvende hisseder ve yolculuk boyunca bir hakimiyet sağlamış olursunuz. Bu nedenle otobüs bileti ilk 4 sıradan alınmalı.

3) Ne Çok Aç Ne De Çok Tok Olun

Otobüs yolculuğunuza çok aç başlamanız sağlıklı bir durum değil. Bu yolculuğunuz boyunca sürekli bir şeyler atıştırma hissiyatını beraberinde getirir. Ayrıca molalarda çok fazla ve ağır yemekler yemenize de yol açar. Çok tok olmanız ise sağlık açısından rahatsızlık hissi yaratabilir. Mideniz bulanabilir, ufak çaplı bir spazm ya da şişkinlik hissedebilirsiniz. Bu nedenle otobüs yolculuğunuza ne çok aç ne de çok tok bir şekilde başlayın.

4) Gece Seyahat Etmeye Özen Gösterin

Eğer gece seyahat ederseniz, kaç saat yolculuk yaptığınızı pek fazla hissetmezsiniz. Çünkü yolculuğunuzun büyük bir kısmı uyuyarak geçmiş olacak. Bununla birlikte daha az yiyecek içecek tüketerek, bu anlamda rahatsızlık hissi verecek durumlardan da uzaklaşmış olursunuz.

5) Her Molayı Değerlendirin

Otobüs yolculuğunuz sırasında verilecek her molayı mutlaka değerlendirin. Temel ihtiyaçlarınızı giderin. İhtiyaç gidermeye gerek olmadığını düşünseniz bile hava almak ve bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için otobüsten inin.

6) Küçük Bir Yastığınız Olsun

Genelde otobüs firmalarında yolculara küçük bir yastık dağıtılıyor ancak her ihtimale karşı kendi küçük yastığınız yanınızda olsun. Böylece otobüs yolculuğunuz sırasında daha rahat uyku uyuyabilirsiniz.

7) Cam Kenarı Tercih Edin

Özellikle klostrofobi gibi bir durumunuz varsa mutlaka cam kenarı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte uyku esnasında kafanızı yaslayacak bir yerde bulmuş olursunuz kendinize. Mide bulantısı gibi durumlarda cam kenarında olmanız ferahlamanıza yardımcı da olacaktır.

8) Yanınızda Sizi Oyalayacak Bir Şeyler Bulundurun

Yolculuğunuz esnasında sıkıldığınızda yanınızda getirdiğiniz bir kitap, tablet ya da kulaklık zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız açısından birebirdir. Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte, otobüs firmaları bu anlamda oldukça geniş seçenekler sunuyor. Ancak siz yine de yanınızda sizi oyalayacak şeyler bulundurun.

9) Her İhtimale Karşı Yolluk Yapın

Otobüs içi ikramlar ve molalar bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Mideniz bulanabilir, karnınız acıkabilir ya da kan şekeriniz düşebilir. Bu gibi durumları atlatabilmek için yanınızda tuzlu ve tatlı krakerler ve sakız mutlaka bulunsun.

10) Rahat Giyinin

Uzun bir otobüs yolculuğu yapacağınız için dar ve sizi sıkan giyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Altınıza ve üstünüze rahat, penye ve bol giysiler giyinin. Üşüme ve terleme riskine karşı üstünüze bir tişört ve onun üzerine de kalın bir hırka ya da uzun kollu bir bluz alın. Ayakkabılarınızda düztaban ve rahat giyip çıkarılabilen bir ayakkabı olsun.

11) Fazla Sıvı Tüketmeyin

Otobüs yolculuğunuz fazlasıyla uzun ise fazla sıvı tüketmeyin. Unutmayın ki otobüs siz her istediğiniz zaman durmayacak. Bu nedenle ne kadar az sıvı tüketirseniz, yolculuğunuz boyunca o kadar rahat edersiniz.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Bilgiler çok açıklayıcı, net ve mantıklı. Her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve kesinlikle işe yarar bilgilerdir. Çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için.
    Ellerinize ve emeğinize sağlık.
    Hoşça kalın .. 🙂

  2. BENİM SEYEHATİME 1 HAFTA 3 GÜN 3 SAAT 1 DK VAR ANLADIĞINIZ GİBİ BU OLAYA ÇOK ÖNEM VERİİRİM OTOBÜS YOLCULUKLARIMI ÇOKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK SEVİYORUM BENDE YERİ AYRI . VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER EMEĞİNİZE SAĞLIK .İYİ GÜNLER

Yorumunuzu Yazın