Portekiz‘in güneyindeki küçük sahil kasabası Faro‘ya yıllar önce gitmiştim. Faro özellikle yaz aylarında Avrupalı tatilciler tarafından tercih edilen sakin bir kasaba. Bu sakin kasabanın tepesinde bir kilise var: Faro İskelet Kilisesi. Faro ve İskelet Kilisesi hakkındaki kısa notlarım bu yazıda yer alıyor.

Faro Hakkında

Faro, Portekiz’in güneyinde yer alan bir tatil kasabası. Bu kasaba Roma, Bizans ve Emeviler tarafından yönetilmiş. Depremler ve İngiliz işgallleri nedeniyle bu medeniyetlere dair pek fazla eser kalmamış. Şehir merkezinde liman ve limana doğru inen trafiğe kapalı olan cadde yürüyerek gezebileceğiniz yerler.

Benim Faro’ya yolumun düşmesinin nedeni ise Avrupa’da ucuz havayollarından biri olan Rynair’in buraya uçuyor olması idi. Portekiz’e giriş yapmak için Bremen’den Faro’ya uçtuk, oradan da otobüs ile Porto’ya geçtik. Bu geçiş sırasında da kısa bir şehir gezisi yapma şansımız oldu.

Faro İskelet Kilisesi

Faro’da gezilecek yerler arasında nereler varmış diye araştırınca İskelet Kilisesi karşıma çıktı. Kilisenin özelliği, 1200 rahibin iskelet kalıntıları ile dekore edilmiş olması. Oldukça bakımsız bu kiliseye giriş ücretsiz, ancak kapıda kilisenin varlıklı günlerinden kalanlara bakan bir kadıncağız bağış topluyor.

Bu gibi kilise örneklerine dünyanın farklı yerlerinde de rastlamanız mümkün. Siz nerede rastladınız?

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

  1. Buna benzer bir kilise Çek Cumhuriyetinde Kutna Hora şehrinde var. Sanırım “Sedlec Osuary” deniyor. Avizeler bile insan kemiklerinden yapılmış. Prag’tan yaklaşık 1 saatlik tren yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Yorumunuzu Yazın