Avrupa Portekiz Portekiz Faro İskelet Kilisesi

Portekiz Faro İskelet Kilisesi

Portekiz‘in güneyindeki küçük sahil kasabası Faro‘ya yıllar önce gitmiştim. Faro özellikle yaz aylarında Avrupalı tatilciler tarafından tercih edilen sakin bir kasaba. Bu sakin kasabanın tepesinde bir kilise var: Faro İskelet Kilisesi. Faro ve İskelet Kilisesi hakkındaki kısa notlarım bu yazıda yer alıyor.

Faro Hakkında

Faro, Portekiz’in güneyinde yer alan bir tatil kasabası. Bu kasaba Roma, Bizans ve Emeviler tarafından yönetilmiş. Depremler ve İngiliz işgallleri nedeniyle bu medeniyetlere dair pek fazla eser kalmamış. Şehir merkezinde liman ve limana doğru inen trafiğe kapalı olan cadde yürüyerek gezebileceğiniz yerler.

Benim Faro’ya yolumun düşmesinin nedeni ise Avrupa’da ucuz havayollarından biri olan Rynair’in buraya uçuyor olması idi. Portekiz’e giriş yapmak için Bremen’den Faro’ya uçtuk, oradan da otobüs ile Porto’ya geçtik. Bu geçiş sırasında da kısa bir şehir gezisi yapma şansımız oldu.

Faro İskelet Kilisesi

Faro’da gezilecek yerler arasında nereler varmış diye araştırınca İskelet Kilisesi karşıma çıktı. Kilisenin özelliği, 1200 rahibin iskelet kalıntıları ile dekore edilmiş olması. Oldukça bakımsız bu kiliseye giriş ücretsiz, ancak kapıda kilisenin varlıklı günlerinden kalanlara bakan bir kadıncağız bağış topluyor.

Bu gibi kilise örneklerine dünyanın farklı yerlerinde de rastlamanız mümkün. Siz nerede rastladınız?

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Saros Körfezi’nde Gökçetepe Kampı

Saros Körfezi'nin koylarını pek bir severim. Daha doğrusu Saroz'un denizi severim, koyları...

Gezgin Röportajları Mayıs 2018 Konuğu: Gezgin Martı Özlem Güzelharcan

Gezgin Röportajları'nın bu haftaki konuğu, Gezginmarti.com adlı blogunda seyahat deneyimlerini edebiyatla harmanlayan,...

Pasaport Yenileme için Gerekli Evraklar ve Pasaport Yenileme İşlemleri...

Her güzel şeyin bir sonu var, benim de pasaportumun süresi doldu ve...

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu, hafta sonu için İstanbul'dan gidilebilecek en güzel rotalardan biri. Unesco Dünya Kültür...

Belgrad Ormanı Pazar Yürüyüşü

İstanbul Gezileri'nin 8.cisini 9 Şubat Pazar günü İstanbul'da nadir kalmış şehrin ciğerlerinden birinde, Belgrad...

Ucuza Uçak Bileti Almanın 10 Altın Kuralı

Benim için bu kadar sık seyahat edebilmenin ana formülü seyahat maliyetlerini düşük...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

  1. Buna benzer bir kilise Çek Cumhuriyetinde Kutna Hora şehrinde var. Sanırım “Sedlec Osuary” deniyor. Avizeler bile insan kemiklerinden yapılmış. Prag’tan yaklaşık 1 saatlik tren yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin