Sınır komşumuz Yunanistan Türkiye’den otobüs ile seyahat etmek için çok uygun ülkelerden biri. Yunanistan’ın Türkiye sınırına yakın şehirleri otobüs ile hafta sonu gidip gelmelik pek çok alternatif sunuyor. Sınırdan dışa doğru gidecek olursak Dedeağaç, İskeçe, Kavala, Taşöz Adası (Thasos) ve Selanik otobüs ile gidebileceğiniz Türkiye sınırına yakın Yunanistan şehirleri. Eğer pasaportunuzda schengen vizesi varsa bütün yaz, hafta sonlarınızı ekonomik yol masrafı ile Yunanistan’da geçirebilirsiniz.

Otobüs ile Yunanistan
Otobüs ile Yunanistan

Yunanistan’a Giden Otobüs Firmaları

Yunanistan’a otobüs ile gitmek istediğinizde çok fazla firma seçeneğiniz olmadığını belirtmekte fayda var. Yunanistan’a giden otobüs firmaları ve yorumlarımı aşağıda okuyabilirsiniz:

Alpar Turizm

Yunanistan’a hatta Balkanlar’a giden en bilindik firma Alpar Turizm. Bilet almak için Esenler otogarındaki ofislerine gitmeniz veya telefonla konuşup hesaplarına ödeme gönderip işlem yapmanız gerekiyor. Her gün 21:00’de Esenler Otogarı’ndan hareket eden Yunanistan otobüsleri, sırayla Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanti), Kavala ve Selanik (Thessaloniki)’e gidiyor. Sabah 06:00’da Selanik’te oluyor. O saatte otele giderseniz erken giriş (early check-in) için ekstra bedel ödemeniz gerekiyor (kalacağınız otele sormanızda fayda var), şehirde sabah o kadar erken saatte açık biryer yok. O yüzden seyahat planı yaparken bu detaya dikkat etmekte fayda var. Gerçi yoğun dönemlerde giderseniz sınır geçişleri uzun sürebiliyor, o zaman birkaç saatlik sarkmalar olabilir.

Alpar Turizm’in Taksim’den Esenler’e servisleri var. Servis organizasyonu için 0212 658 18 54 numarayı telefonla arayarak bilgi vermeniz gerekiyor.

Fiyat kıyaslaması için Alpar Turizm’in İstanbul-Selanik gidiş-dönüş fiyatı 60 euro (Nisan 2018 fiyatları).

Alpar Turizm’e ulaşmak için alparturizm.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

Metro Turizm

Metro Turizm’i tercih etmek isterseniz her gün İstanbul’dan 11:00, 22:00 ve 23:00’te seferleri var. Gidiş-dönüş 330TL ücreti var (yaklaşık 65 euro).

Detaylı bilgi almak için metroturizm.com.tr adresine bakabilirsiniz.

Kamil Koç

Kamil Koç Turizm de Yunanistan’a sefer yapmaya başlamış, Crazy Holidays adında bir firma ile işbirliği yapmışlar. Selanik’e her gün 10:00, 18:00 ve 22:00’de İstanbul Esenler’den otobüs kalıyor. Yol üstünde sırayla Dedeağaç (Alexandrapoli), Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanti), Kavala ve Selanik (Thessaloniki)’e uğruyor. Bu ara duraklardan birinde de inebilir veya dönüşte binebilirsiniz.

Esenler otogara Yunanistan’a gitmek için Taksim’den servis kalkıyor. Selanik’te de otogara yakın Crazy Holidays firmasının kendi durağında bırakıyor ve şehir merkezine servisleri var. İstanbul-Selanik gidiş-dönüş otobüs bileti için 338TL ödedik (yaklaşık 67 euro).

Detaylı bilgi için kamilkoc.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

Neden Yunanistan’a Otobüs ile Gitmeli?

Otobüs ile Yunanistan’a gitmenin artı ve eksilerini yazmaya çalıştım, umarım işinizi görür.

Otobüs ile Yunanistan’a Gitmenin Artıları

 • Akşam binip sabah indiğiniz için hafta sonu plan yapmak için ideal,
 • Hemen iki gün sonrasına bile plan yapabilirsiniz ve fiyatlar değişmez,
 • Uçağa göre oldukça ekonomik,
 • Sınıra yakın Kavala, İskeçe gibi şehirler için uçaktan çok daha pratik ve ekonomik.

Otobüs ile Yunanistan’a Gitmenin Eksileri

 • Eğer yolda uyuyamıyorsanız, otobüsten indiğiniz gün boşa gidebilir,
 • Sınır geçişleri özellikle yoğun zamanlarda (bayram, yaz dönemi) çok uzun sürebiliyor, o sırada uyunmuyor da, 3-4 saat kayıp olabiliyor,
 • Yolda Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala ne kadar şehir varsa uğradıkları için kendi aracınızla 6 saat sürecek yok 8-9 saat sürüyor.

Yolda kalın…

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. benim tek girişli fransa vizem var, seyahat planımı değiştirip yunanistan’a ilk girişimi yapabilir miyim, bilginiz varsa benimle paylaşır mısınız? teşekkürler

  • Selamlar,

   Tek girişli vize ile bir kez giriş yapabilirsiniz. Vizeyi aldığınız ülkeden giriş yapmazsanız pasaport kontrolünde sorun çıkabilir. Yunanistan’a girerken bu girişin sonunda Fransa’ya ulaşacağınıza ikna etmeniz lazım. Bir de eğer tek giriş Fransa vizesi ile Yunanistan’a girerseniz bir daha Fransa’dan vize başvurusu yaptığınızda ya reddeder ya da çok kısa süreli verir.

Yorumunuzu Yazın