Yolculuk yapmayı her zaman çok sevmişimdir. Genellikle kendi özel aracıma atlayıp saatlerce araba kullanmayı sevmeyen biri olarak da uzak bir yerlere gideceksem uçağı, yakınlardaysa gideceğim yer otobüs bileti alarak yola çıkmayı tercih ederdim. Böylesi bana her zaman daha nostaljik ve özel gelmiştir. Çok sevdiğim yakın bir arkadaşımla lise bittikten sonra ayrılmak zorunda kalmıştım. O yurtdışında ben ise Türkiye’de başladım üniversiteye. Aradan geçen dört yılda bağlarımız biraz zayıflamıştı ama ben onu her hatırladığımda özlüyordum. Bir gece bir mesaj geldi arkadaşımdan, Balıkesir’de olduğunu ve yılların hasretini gidermemiz gerektiğini söyledi bana birikmiş çok anımız vardı.

govego.com ile Nasıl Tanıştım?

Gecenin bu saatinde biletimi nerden alabileceğimi düşündüm hemen ve aklıma TV’de gördüğüm bir reklam geldi. Alp Kırşan’ın bahsettiği Govego sitesi, aklımda kalan’’ Tıkla ve Git’’ sloganı tekrarlandı hafızamda. Daha önce internet üzerinden hiç otobüs bileti almamıştım, alışveriş yapmışlığım vardı ama otobüs biletimi nasıl alacaktım? Bu soruyla geçtim bilgisayar başına arkadaşımı hemen görmek istiyordum ve sabah firma şubelerinin açılmasını bekleyemedim ve govego’ya tıkladım. Güvenmeli miydim? Tabi ki evet Acun Ilıcalı vardı işin içinde. Bu düşüncelerle rotamı seçtim Ankara – Balıkesir güzergahında hizmet veren tüm firmalar sıralandı önüme, üstelik fiyat karşılaştırmalılardı. Saat gecenin biriydi biletimi hemen almak istiyordum ve saat aralığıyla arayabileceğimi gördüğümde sabah yola çıkabileceğim tüm seferleri filtrelettim. İnanılmazdı, saniyeler içinde önümde o saat aralığında sefere çıkan tüm firmalar, araçlarının özellikleri ve karşılaştırmalı fiyat listeleri önümdeydi. Govego ile Metro Turizm otobüs biletinin %30 indirimde olduğunu gördüğümde bir kere daha doğru adreste olduğumu anlamıştım.

Onlarca otobüs bileti satan firma vardı ama Govego beni bir şekilde daha güvenilir ve keyifli bir şekilde bilet aldığımı hissettiriyordu. Hemen sabah 9 otobüsüne kişisel bilgilerimi, kredi kartı bilgilerimi girerek biletimi aldım. Üstüne üstlük yol güzergahını ve Balıkesir’de neler yapabileceğimi anlatan bir yazıyla karşılaştım. Hemen okudum ve bu gezinin sadece bir arkadaş ziyareti olmayacağını, aynı zamanda Balıkesir’in bana hitap eden tüm yönlerini ve lezzetlerini keşfedeceğimi anlayarak sevincimi ikiye katlamıştım. Arkadaşıma biletimi aldığımı söylediğimde o da hem çok sevinmiş hem de çok şaşırmıştı. Gecenin bir saatinde üzerimde pijamalarımla Balıkesir otobüs biletimi hem indirimli almıştım hem de istediğim koltukta, istediğim firmayı seçerek içim rahat bir şekilde yola çıkabilecektim.

Günümüzde her şeye ulaşmak kolaylaşmıştı ama güven konusundaki tereddütlerimi govego ile yenmeyi başarmıştım. Hemen hazırlandım, biletimin kağıt şeklinde elimde olmasına gerek yoktu artık günümüzde saçma da geliyordu bu düşünce. Saat geldiğinde otogara geldim ve biletini aldığım firmanın otobüsünü buldum koltuk numarama kuruldum. İşte her şey internette gördüğüm gibiydi içim çok rahat bir şekilde, ne kadar şanslı olduğumu düşünerek çıktım yıllardır görmediğim arkadaşıma doğru. Şanslıydım çünkü tüm pratikliği ve güveniyle gecenin bir vakti evimden biletimi alabildim yine şanslıydım hiç ummadığım bir gün tek otobüs biletiyle yıllardır görmediğim arkadaşımı bugün görebilecektim. Govego’nun Android tabanlı uygulamasını cep telefonuma indirdim bundan sonra uçak ya da İDO ile gerçekleştireceğim bir yolculuk olursa biletimi yattığım yerden almayı planlıyorum. Arada sitesini de ziyaret edeceğim anlaşmalı firmalar ile gerçekleştirdiği indirimlere denk gelirsem ve bana da uyarsa görmediğim pek çok şehri en ekonomik şekilde gezmek, görmek istiyorum.

Artık yolculuk yapmak için firma firma gezmeme bilet sormama gerek yok, govego online bilet satın alma portalı ile beni bu işkencelerden kurtardı. Artık sadece tıklayıp, gidiyorum.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın