Türkiye’de görmek istediğim ve göremediğim iki yer kaldı: Adıyaman – Nemrut – Komagene  ve Ağrı – İshakpaşa Sarayı. Bu yıl ikisini de görmek istiyordum. Nemrut gezisi için yine aylar öncesinden kampanya yakalayıp Malatya’ya ucuz uçak bileti aldım.  22 Mart Cuma akşam gidiş, 24 Mart Pazartesi sabah dönüş olacak şekilde hafta sonu için.

Nemrut Gezisi
Nemrut Gezisi

Kafamdaki Malatya – Adıyaman – Nemrut planı hava ve yol  koşulları nedeniyle değişmek zorunda kaldı. Malatya tarafından Nemrut çıkışı planlamıştım ama Malatya tarafındaki yol, kar yüzünden tamamen kapalı imiş. Nisan ortasından önce açılmasının zor olacağı bilgisini aldım oradaki otellerden. O yüzden Adıyaman tarafından çıkmaya karar verdim. Yolumuz epeyce uzamış olacak ama Nemrut’a çıkmak için değer.

Nemrut’a Çıkmak için En İyi Dönem Ne Zaman?

Nemrut’un meşhur gün doğumu ve gün batımını izlemek için en iyi dönem Haziran ayı imiş. Nemrut’a gitme niyetiniz varsa Haziran dönemine denk getirmeye çalışmanızı öneriyorum.

Aklınızda olsun, gitmeden önce İl Kültür Müdürlüklerini ararsanız yol durumu hakkında yardımcı oluyorlar.

Nemrut Gezisi Planı

Geldiğimiz son noktada gezi planını revize ettim. Malatya’dan araç kiralayıp Adıyaman – Kahta üzerinden Nemrut’a çıkacağız.

Adıyaman üzerinden gidildiğinde Malatya-Nemrut arası yaklaşık 4 saat sürüyor.
Adıyaman Nemrut arasında görülecek yerler de var. Aşağıdaki haritada da görebilirsiniz.

Cumartesi sabah erkenden kalkar, Adıyaman üzerinden geze geze Nemrut’a çıkar, gece Kahta’da kalır, ertesi sabah da geze geze Malatya’ya geri döneriz diye düşündüm. Malatya’da yapacak pek bişey yok, yemek yenecek en önemli kısmı o 🙂

Nemrut çıkışında 15-16 km döne döne çıkan bir dağ yolu varmış, dağda kar olduğunun da altını tekrar çizdi kültür müdürü 🙂
Aracı bıraktıktan sonra 800  metrelik bir yürüme mesafesi var, biraz tırmanmalı olacak.

Hala beni bir sürpriz bekliyor olabilir, yol kapanabilir, kar bastırabilir. Dönüşte görüşmek üzere 🙂

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

  1. 29 Ağustos’ta motosiklet ile Nemrut’ a gitmeyi düşünüyorum. Oteli de Kahta- Karadut köyünde tuttum. Oralar motosikletle tırmanmaya müsait midir? Ağustosta çok soğuk olur diye düşünüyorum.
    Nerde ne yenir ne yapılır nereyi görelim ? Biraz zamanınızı alıp bir mail atmanızı istiyorum.
    Diyarbakırdan girip malatyada üzeri dönüş yapacağız. Teşekkürler.

  2. 20 yıl önce mecburi hizmetimi Gerger de yapmıştım. O zamanlar en büyük keyfimiz Nemrut eteklerindeki taş otelde kalmaktı. Sabah gün doğuşunu defalarca seyrettim. Gerçekten farklı bir duygu idi.
    Cendere köprüsünü ve Karakuşu görmüşsünüzdür umarım. Son halinin fotoğraflarını paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Yorumunuzu Yazın