Yurtdışına çıkarken harcama kalemlerinin en büyüklerinden biri uçak bileti. Peki ucuz uçak bileti nasıl bulunur? “Ben illaki büyük, bilindik havayollarından biri ile uçarım” diyorsanız, bu yazının devamını okumayın. Eğer “benim için hangisi olduğu farketmek beni gideceğim yere götürsün, ekonomik olsun, yeter” diyorsanız o zaman okumaya devam edin.

Nasıl ucuz uçak bileti bulunur?
Nasıl ucuz uçak bileti bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Bulma Tüyoları

Ucuz uçak bileti bulmak için birkaç tüyo vereceğim, umarım işinize yarar.

  • Öncelikle gideceğiniz yer ve tarih konusunda esnek olmak size önemli bir avantaj sağlayacaktır.
  • Uygun fiyatlı belki adını bile henüz duymadığınız pek çok havayolu şirketi hiç beklemediğiniz fiyatlara gitmek istediğiniz ülkeye sizi uçurabilir. Peki “ben adını bile duymadığım havayolu şirketlerini nasıl bulacağım” diyorsanız işte size çok kolay bir yol. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı web sitelerine girerek o havaalanından uçan havayolu şirketleri sayfalarına ulaşmanız çok kolay. Bu seçenek dışında bir diğer alternatif ise uçak bileti fiyatı karşılaştırması yapan Enuygun.com ve Turna.com gibi yerel veya Skyscanner.com, Kiwi.com gibi uluslararası internet sitelerinde gitmek istediğiniz yer ve zamanı seçerek farklı havayolu seçeneklerine ulaşabilir, en uygun uçak bileti seçeneklerine ulaşabilirsiniz.
  • Özel dönemlerde indirimli kampanyaları takip etmek için havayolu şirketlerine e-posta adresinizi bırakmanız da hiç beklemediğiniz fiyatlara uçma fırsatı sağlayabilir. Stockholm-Paris gidiş-dönüş Euro’ya uçabilirsiniz. Ben uçtum.
  • Her konuda olduğu gibi ucuz uçak bileti bulmak da araştırma ve zaman gerektiriyor. Bu sayede tatilinizi çok uygun fiyatlara getirebileceğinizi sakın unutmayın.
  • Bir küçük tüyo, pek çok firma sevgililer günü gibi özel günlerde kampanyalar düzenliyor. 1 bilet fiyatına 2 kişi uçma fırsatını, hele ki vizeniz varsa, kaçırmayın!

Ucuz Uçak Bileti Almanın Dezavantajları

Nasıl ucuza uçak bileti buluruz anlattım, ancak ne yazık ki ucuza uçak bileti almanın bazı dezavantajları da var. Bunlardan bahsetmeyerek kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

  • Ucuz bilet aldığınızda uçuş saatinin/gününün değişmesi riskini de almış oluyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; Myair’den Milan’a 13 Şubat gidiş-16 Şubat dönüş uçak bileti almıştım Kasım sonunda. Ne yazık ki uçuştan 1 ay önce uçuş gününün hem gidiş hem dönüş için değiştiğini bildirdiler. İşin kötü yanı bileti iade alamıyorsunuz. Ya o uçuşu kullanmak zorundasınız ya da belli bir süre içinde aynı hatta o bileti kullanmanız gerekiyor. İnternetten bilet aldığınızda sözleşmelerinde bunu açık olarak belirtiyorlar. Dolayısıyla herhangi bir itiraz hakkınız da olmuyor.
  • Ucuz bilet aldığınız havayollarından ekstra hizmet beklemeyin 🙂 Uçakta yemek servisi dahil herhangi bir servis yok. Sürekli THY ile uçan bazı arkadaşlarım çok yadırgıyor bu durumu, o yüzden özellikle belirtmek istedim. Birşey yemek içmek isterseniz ücretini ödüyorsunuz. Ücretler yüksek olmuyor, indiğiniz ülkede emin olun daha pahalıya alırsınız o sandviçleri 🙂

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Skyscanner’ın sitesini ve iPhone uygulamasını kullanmanızı öneririm. Nereye, ne zaman gideceğinize karar vermeden uçak bilet fiyatlarını karşılaştırmalı olarak sunabiliyor. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi uçak bileti araştırma sitesi.
    http://skyscanner.com/

Yorumunuzu Yazın