Çevremde kim bir yere gidecek olsa önce bana soruyor. “Avrupa turuna çıkacağım nerelere gideyim?, Paris’e gideceğim hangi mevsimde gideyim, nasıl ucuz uçak bileti bulabilirim?, Almanya’ya gideceğim nereden bilet alayım?, İstanbul’a geleceğim, İstanbul otelleri arasında nasıl seçim yapayım?, Kapadokya tatili için için önereceğiniz Kapadokya otelleri var mı?…” soru listesi uzayıp gidiyor. Ucuz otel bulma deneyimlerimi bir yazıda toparlayayım, “Nasıl ucuz otel bulurum?” veya “konaklamayı nasıl ucuza getirebilirim?” sorularının cevaplarını yazayım dedim. Umarım ucuz otel bulma konusundaki sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz, cevapsız kalan sorularınız varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Nasıl Ucuz Otel Bulurum?
Nasıl Ucuz Otel Bulurum?

Ucuz Otel veya Konaklama Bulmak için Tüyolar

Seyahat planlaması yaparken ilk adım uçak bileti almak, ikinci adım ise konaklama seçenekleri arasından en uygun seçimi yapmak. Ucuz konaklama bulmak için kendi uyguladığım yöntemleri aşağıda listeledim;

1) Erken Davranın! Erken Rezervasyon İmkanlarından Faydalanın

Otel, uçak, ulaşım, farketmeksizin ucuz seçenekler bulmak istiyorsanız mutlaka erken davranmanız gerek. Ne kadar erken rezervasyon yaparsanız, ucuz otel, ucuz konaklama seçenekleri bulma ihtimaliniz de o kadar artar.

Özellikle yüksek sezon denilen tatil dönemlerinde seyahat ediyorsanız, mutlaka konaklamanızı erken ayarlayın. Erken ayarlamaktan kastım en az 3-4 ay, mümkünse 8-9 ay öncesinden otel rezervasyonunuzu yapmak. Özellikle yurt içinde erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirerek çok uygun otel fiyatları bulmanız mümkün.

2) Farklı Konaklama Seçeneklerini Değerlendirin

Bir seyahat planlarken sadece 3-5 yıldızlı otellerde kalırım diye kendinizi sınırlandırmayın. Artık konaklama için pek çok alternatif bulunuyor. Oda kiralama, ev kiralama, bungalov evler, küçük evler, butik oteller, konsept hosteller gibi çok farklı konaklama seçenekleri internet sayesinde artık çok kolay ulaşılabilir durumda. Klasik oteller dışındaki seçenekleri de mutlaka değerlendirin.

3) Otel Yeri Belirlerken Alternatiflere Açık Olun

Seyahat planı yaparken konaklama yeri için çoğunlukla şehir merkezlerine bakıyoruz. Ancak oteller ne kadar merkezi olursa fiyatlar o kadar yüksek olabiliyor. Metro veya ulaşımı kolay bir yerde olduğu halde şehir merkezinde olmayan seçenekler size ciddi fiyat avantajı sağlayabilir. Mesela İstanbul’u düşünün, turist merkez diyebileceğimiz Sultanahmet veya Taksim çevresi ile otel aramanızı daraltmak yerine Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar gibi ulaşım seçenekleri üzerinde bulunan yerlere bakarak İstanbul otelleri arasından çok daha uygun alternatifler bulabilirsiniz.

Endonezya'da kaldığımız otelin manzarası
Endonezya’da kaldığımız otelin manzarası

Türkiye’de çok rastlamadım ama yurtdışında bazen uzak olduğu için kendi servisini sunan oteller olabiliyor. Veya Brunei’ye giderseniz hemen her otelin hem havalimanı hem de şehir içi servisleri oluyor. Yani gittiğiniz ülkeye/şehre göre seçim yapmanız en doğrusu.

Bir diğer örnek; Endonezya Flores adasında kaldığımız otel merkezden çok uzak ve zor ulaşılabilir olmasına rağmen istediğimiz her an bize servis hizmeti sağladı ve cennet gibi bir ortamda çok uygun fiyata konakladık.

4) Otel Rezervasyon Sitelerinin E-Bültenlerine Abone Olun

Hem yurt içinde hem de yurt dışında otel rezervasyonu için kullanabileceğiniz Tatil Sepeti gibi pek çok internet sitesi bulunuyor. Erken rezervasyon fırsatları, otellerin özel indirimleri, sezon indirimleri gibi fırsatları yakalayabilmek için bu sitelere üye olursanız e-bültenleri düzenli olarak e-posta adresinize gelecektir. Kimi zaman öyle fırsatlar oluyor ki, İstanbul’da yaşasanız dahi kendinizi şımartmak için birkaç gün otel konaklaması yapmak veya hiç aklınızda yokken uygun otel fırsatı yakalayınca kendinizi Kapadokya seyahati planlarken bulabilirsiniz.

Hap gibi bilgilerle ucuz konaklamanın sırlarını vermeye çalıştım, umarım işinize yarar.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

  • Aradıktan sonra güzel, merkezi ve uygun fiyatlı oteller, odalar bulmak mümkün. Vakit ayırıp araştırmak lazım. Bir de alışkanlığınız olan bir siteden yapıyorsanız bunu çok daha hızlı oluyor tabi 🙂
   Sevgiler,
   E-lmayra

 1. nice mutlu gezi dolu aylara 🙂
  ben de eşimle temmuz da inşallah kalkan a gideceğim. kalkan , kaş hiç görmediğim yerler çok merak ediyorum:)
  iyi haftasonları

 2. bende hic denemedim ama etrafimda kullanarak dolasan arkadaslarimdan ve misafir ettikleri kisilerden gordum zaten ziyaret edenler ettiklerini yorumluyor denemekte fayda var diye dusunuyorum her ne kadar ilk basta biraz gelsede.

Yorumunuzu Yazın