Çevremde kim bir yere gidecek olsa önce bana soruyor. “Avrupa turuna çıkacağım nerelere gideyim?, Paris’e gideceğim hangi mevsimde gideyim, nasıl ucuz uçak bileti bulabilirim?, Almanya’ya gideceğim nereden bilet alayım?…” Liste uzayıp gidiyor. Ben de elimden geldiğince, bilgim dahilinde arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. “Nasıl ucuz otel bulurum?” veya “konaklamayı nasıl ucuza getirebilirim?” sorularının cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Nasıl Ucuz Otel Bulurum?
Nasıl Ucuz Otel Bulurum?

Ucuz Otel, Hostel veya Konaklama Bulmak

Ucuz konaklama bulmak için kendi uyguladığım yöntemleri şöyle listeyeyim:

Erken davranın!

Otel, uçak, ulaşım, farketmeksizin ucuz seçenekler bulmak istiyorsanız mutlaka erken davranmanız gerek. Ne kadar erken rezervasyon yaparsanız ucuz konaklama bulma ihtimaliniz de o kadar artar.

Özellikle yüksek sezon denilen tatil dönemlerinde seyahat ediyorsanız, mutlaka konaklamanızı erken ayarlayın. Erkenden kastım 3-4 ay gibi gerçekten erken olacak zamanlar.

Farklı Konaklama Seçeneklerini Değerlendirin

Sadece 3-5 yıldızlı otellerde kalırım diye kendinizi sınırlandırmayın. Airbnb üzerinden bulabileceğiniz daireler, Booking.com üzerinden bulabileceğiniz butik oteller, konsept hosteller gibi çok farklı konaklama seçenekleri internet sayesinde artık çok kolay ulaşılabilir durumda.

Airbnb’den ev kiralamak için tıklayın.

Otel Yeri Belirlerken Alternatiflere Açık Olun

Konaklama yeri belirlerken çoğunlukla şehir merkezlerine bakıyoruz. Ancak oteller ne kadar merkezi olursa fiyatlar o kadar yüksek olabiliyor. Metro veya ulaşımı kolay bir yerde olduğu halde şehir merkezinde olmayan seçenekler size ciddi fiyat avantajı sağlayabilir. Hatta bazen uzak olduğu için kendi servisini sunan oteller olabiliyor.

Endonezya'da kaldığımız otelin manzarası
Endonezya’da kaldığımız otelin manzarası

Örneğin; Endonezya Flores adasında kaldığımız otel merkezden çok uzak ve zor ulaşılabilir olmasına rağmen istediğimiz her an bize servis hizmeti sağladı ve cennet gibi bir ortamda çok uygun fiyata konakladık.

Otel Rezervasyon Sitelerinin Sadakat Programlarına Dahil Olun

Bildiğim birkaç konaklama sitesinin sadakat programlarından kısaca bahsedeceğim.

 • İlk örnek Booking.com. Eğer Booking.com üyesi olursanız ve arkadaşlarınızı da sisteme davet ederseniz arkadaşlarınızın yaptığı her rezervasyondan siz de bir para kazanıyorsunuz. Booking.com’u belli bir süre kullandığınızda üyelik statünüz “Genius” oluyor ve ekstra indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.
 • Hotels.com’dan yaptığınız her 10 gün rezervasyonda 1 gün konaklama kazanıyorsunuz. Eğer otellerinizi sürekli buradan ayarlarsanız her seyahatten sonra ödül konaklama alma imkanınız var.
 • Booking.com’da olduğu gibi Airbnb’de de bir öneri sistemi var. Airbnb’ye davet ettiğiniz arkadaşlarınız konaklama yaptıkça siz de kredi kazanıyor ve o kredilerinizi bir sonraki konaklamanızda kullanabiliyorsunuz.

Booking.com’dan ev kiralamak için tıklayın.

Hap gibi bilgilerle ucuz konaklamanın sırlarını vermeye çalıştım, umarım işinize yarar.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

 1. bende hic denemedim ama etrafimda kullanarak dolasan arkadaslarimdan ve misafir ettikleri kisilerden gordum zaten ziyaret edenler ettiklerini yorumluyor denemekte fayda var diye dusunuyorum her ne kadar ilk basta biraz gelsede.

 2. KARMANÇORMANCI Cevapla

  nice mutlu gezi dolu aylara 🙂
  ben de eşimle temmuz da inşallah kalkan a gideceğim. kalkan , kaş hiç görmediğim yerler çok merak ediyorum:)
  iyi haftasonları

  • Aradıktan sonra güzel, merkezi ve uygun fiyatlı oteller, odalar bulmak mümkün. Vakit ayırıp araştırmak lazım. Bir de alışkanlığınız olan bir siteden yapıyorsanız bunu çok daha hızlı oluyor tabi 🙂
   Sevgiler,
   E-lmayra

Yorumunuzu Yazın