Masai Mara’da Safari ve Nakuru Milli Parkı #JamboAfrika

Afrika deyince birçok insanın aklına ilk gelen yerlerden biridir Kenya ve Masai Mara. Benim de uzun zamandır gitmek istediğim ve Şubat 2014’te biletlerimi alıp heyecanla bilet tarihinin gelmesini beklediğim bir seyahat rotasısıydı. Kenya demek benim için aslında çeşit çeşit hayvan, renkli Afrika kültürü ve cömert bir doğa demekti… Hepsinin de hakkını sonuna kadar verdi 🙂

Kenya Masai Mara - Zürafalar
Kenya Masai Mara – Zürafalar

İstanbul’dan uçağımız Cuma akşamı 18:45’te kalkacaktı. Erkenden Atatürk Havalimanı’na gelip zamanın gelmesini heyecanla bekledim, bekledik. Aslında yola 4 kişi çıkıyor ama 2 kişi devam ediyorduk. Uzun hikaye 🙂 Sevil, Aydan, Özgür ve Nazmiye dörtlüsü olarak Kenya’nın başkenti Nairobi’ye doğru yola koyulduk. 

Nairobi’ye gece 01:00 gibi indik. Nairobi havaalanı yenileme çalışması yüzünden minicik bir alana çekilmiş havaalanı, biz vize ve pasaport işlerini halledene kadar çantalarımız gelmişti bile. Kenya kapıda retina tarama ve parmak izi aldıktan sonra 50 usd karşılığı vize veriyor. Hiç birşey de sormuyor.
Hemen alanda dolar bozduruyoruz ki para lazım olursa sıkışmayalım. Dolar kuru normalde 89 şilin iken havaalanında 86 şilin bu yüzden sadece 50usd bozduruyoruz.

Çıkışta daha önce anlaştığımız turun şoförü bizi bekliyor ama sabaha kadar havaalanındaki ofislerinde bekliyoruz. Ben bir gece daha otel parası vermek istemiyorum. Sabaha kadar havaalanında bekledikten sonra şehir merkezine geçtik. Sabah 6 olmasına rağmen şehir uyanmış ve koşturma başlamıştı bile. Burada hayat erken başlıyor… Nairobi halkının gittiği bir yerel bir kafede kahvaltı ettik. Haşlanmış bitki kökü kahvaltıda yeniyor. Bana çok tatsız tuzsuz gelse de tadına baktım 🙂 Nairobi beklediğimden çok daha düzenli ve bakımlı. Girdiğim bütün tuvalet tertemiz. Pek çok yerde bunu görmezsiniz.

Büyük Rift Vadisi

Büyük Rift Vadisi
Büyük Rift Vadisi

09:00’a doğru yola çıktık. 6 kişilik araçta biz 2 Türk, 1 Yunanlı çift, 1 de Alman ve Perulu bir çiftten oluşan güzel bir grup olduk.
İlk durak Amik ovasından başlayıp 9600km yol kat ederek Kenya’ya ulaşan Büyük Rift Vadisi izleme noktası idi. Binlerce yıl sonra Afrika’yı ayıracak bu vadi şu an çok masum ve güzel görünüyor. Yemek molası vereceğimiz Narok şehrine kadar etrafı akasya, kaktüs ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir yoldan gittik. Yemekte pirinç pilavı, mercimek, ıspanak ve haşlanmış tavuk var. Sonraki günlerde de menümüz benzer olacak.

Great Rift Valley
Great Rift Valley

Masai Mara Koruma Alanında Safari

Masai Mara Koruma Alanın’dan önceki son şehir Narok, bu bölgedeki en büyük şehir ve Masai kabilesinin de en büyük şehri. Bir sonraki durak Masai Mara!
Yolda henüz kampa girmeden gördüğümüz hayvanlar: zebra, yarasa, babun, maymun, antilop, bol keçi, bol koyun, bol inek.
Kalacağımız kamp alanı beklediğimden çok daha güzel. King size  yataklı kişiye özel dev çadırlar, her çadırın kendi banyo tuvaleti ile gayet güzel.
İlk gün izlenimi olarak Kenyalılar gayet temiz.
16:00’da game drive için kamp alanından çıkıyoruz. Masai Mara dünyada en fazla hayvanı bir arada görebileceğiniz tek alan.

Masai Mara gezisi, Sevil & Özgür :)
Masai Mara gezisi, Sevil & Özgür 🙂


İlk gün 2 saat içinde pek çok çeşidi gördük:
– pek çok çeşit geyik
– thompson gazella
– grand gazella
– bufalo
– zebra
– erkek aslan
– babun
– zürafa
– antilop
– mongoo
– pumba
– topic geyiği
– wild beest
– hat beest

Masai Mara'da safari - aslan kardeş
Masai Mara’da safari – aslan kardeş
Masai Mara'da safari - bufalo
Masai Mara’da safari – bufalo
Masai Mara'da safari - zebralar
Masai Mara’da safari – zebralar


Kamp alanına döndüğümüzde yemek yer yemez uykuya daldık. Hepimiz çok yorgunduk.

Ertesi gün, güne 07:00de kahvaltı ile başlayıp hemen vakit kaybetmeden bütün gün sürecek Game Drive’a başladık.
İkinci gün ilk gün görüklerimize ek olarak aşağıdaki hayvanları gördük;
– antilopların en küçüğü ve en büyüğü
– fil sürüsü
– çita
– hipopotam
– timsah
– dişi aslan ve yavruları
– leş yiyen 2 çeşit kuş
– renk renk kuş
– minik maymun

Masai Mara'da Safari - çita
Masai Mara’da Safari – çita
Masai Mara'da safari - Mara nehri
Masai Mara’da safari – Mara nehri


Fillerin tuz yemek için geldikleri bölgede 50 fili bir arada gördük. Aslandan kalan avı paylaşan leş yiyici kuşları. Çevresini tanımaya çalışan genç bir çitayı, zıplama egzersizi yapan bir geyik yavrusunu, ve daha bir sürü… Hepsi ayrı ayrı muhteşemdi. Onları doğal ortamlarında görüp yaşamlarına tanıklık etmek müthiş bir deneyim.

Dünyanın En Ünlü Kabilesi Masailer

Masai Mara'da safari - Masai Kabilesi
Masai Mara’da safari – Masai Kabilesi

Akşam 16:00 gibi kampa döndük. Ekstra alabileceğimiz Masai Mara köyü gezisini kaçırmadık tabii. Kişi başı 12 usd verdik. Son derece turistik bir aktivite. Masai erkekleri önce bir karşılama dansı yapıyor, sonra da yükseğe zıplama yarışı. En yükseğe zıplayan hem köyün en güzel kızını alıyormuş hem de başlık parası olarak 10 inek yerine 7 inek veriyormuş. Tabii ki ben de dansa ve zıplama çılgınlığına katıldım. Sonrasında köyü gezdiriyorlar. Köyün yapısı yuvarlak şeklinde, ortadaki alanda akşam inekleri topluyorlarmış. Koyunlar ve keçiler için de ayrı ağıllar var. Kerpiçten yapılmış küçücük evlerinde çok küçük bir pencere dışında ışık yok. Gezi sonunda kendi yaptıkları incik boncukları satmaya çalıştıktan sonra bir de zorla köyün kadınlarına şarkı söyletti köyün erkekleri. Kadınların işlerini bırakıp geldikleri ve çok mutsuz oldukları her hallerinden belli idi. Kampa kadar bize 3 Masai eşlik etti, yolda gördüğümüz bitkileri nasıl kullandıklarıno da anlattılar.
Günü kampımızda yorgun ve mutlu bitirdik.

Masai Mara'da safari - Masai kadınları
Masai Mara’da safari – Masai kadınları

Masai Mara’da son günümüzde sabah 06:00da sabah Game Drive için yola çıktık. Önceki günlerden farklı bir hayvan göremedik ama zürafalara epeyce yakınlaşma fırsatımız oldu. Kampa dönüp kahvaltı ettikten sonra bir sonraki durağımız olan Nakuru’ya doğru yola koyulduk.  Yolda Perulu ve Alman arkadaşlarımız Nairobiye dönmek üzere bizden ayrıldılar. Sırayla Longolot dağı, Navaisha gölü ve adını hatırlayamadığım bir gölü daha geçerek Nakuru’ya öğleden sonra 16:00 gibi ulaştık. Otelimiz 70lerden kalma bir oteldi. Nakuru merkeze de National parka da uzak olduğundan günü otelde bitirdik.

Nakuru Milli Parkı ve Flamingolar

Nakuru Milli Parkı
Nakuru Milli Parkı

Sabah 07:30 National Park’a gitmek üzere yola koyulduk. Nakuru Milli Parkı flamingo ve beyaz gergedanları ile meşhur.
Diğer günlerden farklı gördüğümüz hayvanlar:
– flamingo
– water buck
– impala
– white rhino
Flamingoları Uyuni’de de gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Nakuru’da da aynı etkiyi yarattı, ikisinin tadı birbirinden farklı idi.
Beyaz gergedanları çok uzaktan ancak dürbünle görebildik. Parkta sadece 80 tane olan bu hayvanların 4ünü görmüş olduk. Soyu tükenmekte olan bu hayvanları hala avlamaya çalışanlar olduğunu duymak ise çok can sıkıcı, insanoğlunun vahşetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu parka kendi özel aracınızla da girebiliyormuşsunuz, yanınızda rehber olmadan.

Nakuru gölüyle ilgili bir diğer ilginç bilgi ise, göl suları iklim değişimleri yüzünden yükseliyormuş, bu da çevresindeki ağaçların kurumasına neden oluyormuş. Gölün yükselmesini engellemeye çalışıyorlarmış. Göldeki yükselmeyi aşağıdaki fotoğraftaki yol tabelasının suyun altında kalmasından anlayabilirsiniz.

Nakuru Milli Parkı.- Flamingolar
Nakuru Milli Parkı.- Flamingolar

Milli Parkın içinde bir de küçük şelale vardı ama fotoğraflarda bulamadım 🙂

NAKURU’DAN BAŞKA NE YAPILABİLİR? Eğer vaktiniz varsa 120 km kadar daha kuzeye çıkıp ekvator çizgisini görebilir, Barış Manço deneyini yapabilirsiniz. Ben yapamadığım için çok üzgünüm 🙁

Game drive’dan sonra Nairobi’ye doğru yola koyulduk. Kenya’nın en meşhur milli parklarına giden yolun tek şerit aynı zamanda da ticari araçların da yoğun kullandığı bir hat olması nedeniyle çılgın bir trafik vardı. Nairobi trafiği ise daha da beterdi, bir an Zanzibar uçağını kaçıracağımızdan endişe ettim.
18:45 Nairobi-Zanzibar uçuşumuz 15-20 dakika rötarla kalktı. Bir sonraki durağımız Zanzibar maceralarım başka bir yazıya artık 🙂

Yol arkadaşım Özgür Uzun seyahatimizi 8 dakikalık bir videoya sığdırdı, ben her izlediğimde tekrar gitmiş gibi oluyorum. Umarım siz de aynı keyifle izlersiniz.

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

11 YORUMLAR

  • Merhaba Saime,

   O hayvanları doğal ortamlarında görmek müthiş, yazıyla aktarmak ise mümkün değil.
   Umarım biraz olsun sizi oralara götürebilmişimdir 🙂
   Sevgiler

 1. Merhaba,

  Siz kaç gün Kenya ve kaç gün Zanzibar yaptınız ? Kenya safari turlarına baktım birçok tur mevcut, siz kaç günlük bir tur aldınız? Şuraya gitmeseniz de olur ya da şuraya gidin gibi bir tavsiyeniz var mıdır?

  Burda tur linkleri mevcut ancak kafam karıştı. Bana tavsiyede bulunabilir misiniz?

  https://www.safaribookings.com/tours/kenya

 2. Merhaba,

  harika bir tatil gecirmissiniz belli. Sanirim bir safari’de gorulebilecek her tur hayvani gormussunuz. Gitmeden once asi oldunuzmu? Mutlaka gorulmesi gerekli diyebileceginiz bir yer varmi Nairobi’de? Nelere dikkat etmeliyiz gitmeden once.

  Resimleri bizle paylastiginiz icin tesekkurler. Hepsi harika.

  • Merhaba Ali,

   Gitmeden önce seyahat sağlığı merkezine gidip aşılarımı olmuştum. Size de tavsiye ederim. Hangi aşıları olmanız gerektiğini söylüyorlar zaten.
   Nairobi’de benim gitmek isteyip gidemediğim bir Zürafa Yetimhanesi vardı. Listenize ekleyebilirsiniz.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın