Mardin, kültürü ve mimarisi ile olduğu kadar yeme-içme kültürü ile de dikkat çekiyor. Arap, Süryani ve Türk mutfaklarının bir araya geldiği Mardin’de özellikle et yemekleri sizi mutlu edecek. Mardin’de ne yenir, nerede yenir? sorusunun cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Mardin'de ne yenir - Mardin Kebabı
Mardin’de ne yenir – Mardin Kebabı

Mardin Kebabı

Mardin kebabı, Mardin’e gidince mutlaka tadına bakılması gereken yemeklerin başında geliyor. Yemek yediğimiz salaş kebapçının adını ne yazık ki hatırlayamadım, ama hem sohbet hem de yediğimiz Mardin kebabı çok güzeldi. Hasan Ayyar Çarşısı’nın girişinin hemen yanındaki sırada küçük bir kebapçıydı eminim bilenler vardır. Orayı bilen, bulan varsa yazıya yorum olarak ekleyebilir mi?

Sonraki günlerde hem yemek hem de kahve molası için uğradığımız ve yemeklerden memnun kaldığımız yerin adı ise Leylan Cafe idi, Reyhani Kasrı otelinin hemen karşısında bu kafe. Mardin kebabını burada da yiyebilirsiniz.

Kaburga Dolması

Cercis Murat Konağı - Kaburga
Cercis Murat Konağı – Kaburga

Kendimizi kaburda dolması yemek için, meşhur Cercis Murat Konağı’na atıyoruz. Onu yiyince başka birşeye yerimiz kalmıyor, halbuki başka yemekleri de denemek iyi olurdu. Cercis Konağı’nın İstanbul’da da şubesi var, tabii ki yerinde yemek her zaman başka. Cercis Murat Konağı’nda kaburga dolması dışında yerel Mardin yemeklerinden de tadabilirsiniz.

Mardin yemeklerinin hepsinin tadına bakabileceğiniz küçük sunum tabaklarında servis ettikleri bir tepsileri de var. Tüm yemeklerin tadına bakmak için daha iyi bir seçenek olabilir.

Badem Şekeri

Eski Mardin’de ana cadde üzerinde bir sürü badem şekercisi göreceksiniz. Hem tadına bakmak hem de hediyelik almak için birebir.

Süryani Şarapları

Mardin deyince tabii ki akla gelenlerden biri de Süryani kültürü. Süryani aileler kendi evlerinde şarap yapmaya devam ediyor. Süryani ailelerden birine konuk olup gerçek bir ev şarabı deneyebilirseniz harika olur. Eğer evde içme şansınız yoksa pek çok Süryani şarabı ticari olarak da üretiliyor, satış noktalarından alabilirsiniz.

Eğer et yemeklerini seviyorsanız Mardin’de aç kalmazsınız 🙂 Afiyet olsun 🙂

Diğer Mardin Gezi Yazıları

Mardin ile ilgili yazdığım diğer gezi yazılarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Aysun Akgöz Cevapla

    Çok yakın bir zamanda (Kasım ayı) Mardin’e gitme fırsatı bulduk herşeyiyle resmen büyüledi.Fakat Cercis Murat Konağı bizim için tam bir hayalkırıklığı oldu. Misafirperverlikleri ve iletişim konusunda bizim için sınıfta kaldılar.

Yorumunuzu Yazın