Türkiye’nin en sevilen en çok okunan gezi bloglarından biri olması dışında, dünya tatlısı bir insan Semih Diken 🙂 Eşi ve sayıları kısa zaman önce ikiye çıkan tatlı bebekleriyle birlikte dünyayı geziyorlar, yiyor, içiyor, Löplöpçüler adlı gezi bloglarında yazıyor, bizi de kendisine hayran bırakıyor.

Löplöpçüler Ailesi'nden Semih ve ben
Löplöpçüler Ailesi’nden Semih ve ben

Löplöpçüler Röportajı

Ben sordum, Löplöpçüler Semih de bu gezme sevdasıyla ilgili cevaplarını samimi bir şekilde sıraladı:

Gezi, gezmek sana ne ifade ediyor? Alıp başını gitme, kaçma, uzaklaşma, yeni yerler görme, yeni insanlarla tanışma,yenilik-rutinden çıkma, hangisi?

Gezmek bizim icin artık bir yaşam biçimi oldu. Zorlu bir haftadan sonra insan 2 gün evde oturup yatıp dinlenmek ister di mi? Yok arkadaş bizde öyle değil. Bulunduğun ortamdan çıkıp yeni yerler yeni lezzetler kesfetmek bizim için en keyifli aktivitedir.

Rusya’nın küçük bir şehrinde hiç tanımadığımız birinin evinde kalır, oranın gerçek kültürünü öğrenirsiniz. Yoksa 5 yıldızlı otelde kaldıktan sonra Moskova da aynı, Porto da…

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında seni en çok etkileyen, en beğendiğin yer neresi? Neden?

47 tane ulke gördüm ama bizi en çok etkileyen ülke Vietnam oldu. Adamlar çok fakir olmasına rağmen mutlular. Ayrıca Fransız kültürü etkisinde kaldıklarından dolayı yemeklerini ben çok sevmiştim. Tayland mutfağı gibi acı değil ayrıca çok da ucuz. Tropical meyvalar ve gerçek kömür ateşi üzerinde pişirilen deniz ürünleri buz gibi bir biraya sadece 5-6 dolar verince insan ister istemez mutlu oluyor tabi.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sakın gitmeyin diyeceğin bir yer var mı? Neden?

Yok!

Israil’e de gittim Tanzanya’ya da! Ama hiç birine sakin gitmeyin diyemem. Tüm ülkelerin şehirlerin iyi yanları da vardır, kötü yanları da vardır. Önemli olan sizin ne amaçla gittiğinizdir. Beğenip beğenmemeniz önemli değil, yeni bir kültürü görmek yeni lezzetleri tatmak bence kumbaraya atılmış bozuk para gibidir. Arap ülkelerinde veya Afrika’da olumsuz seyler yaşama olasılığınız cok fazla ama her zaman bardağın dolu tarafından bakın. Viyana’da asla yapamayacağınız seyleri buralarda yapabilirsiniz.

Ben de alıp başımı gitmek istiyorum diyenler için tüyoların var mı?

Uçak bileti promosyonlarını çok iyi takip edin. Şuraya gidecem diye kafanızda bir yer bellemeyin, nereye ucuz bilet bulursanız oraya gidin. Biz gezginler icin uçagin nereye gittiği degil, bilet fiyatı onemlidir. Bir de otele cok fazla para vermesinler, mümkünse couchsurfing’e üye olup yerel insanların evinde kalsınlar. Ucuz uçak bileti yakalayıp konaklamayı da bedavaya getirirseniz yılda 5-6 ülke gezebilirsiniz.

Son olarak klasik bir soru çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?

Cok yiyen 🙂  

Löplöpçüleri takip etmek için;

Instagram: @loplopculer Twitter: @loplopculer

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın