Her yıl kasım ayının son haftası veya aralık ayı ile beraber sokaklarda, çiçekçilerin tezgâhlarında, sosyal medyada kırmızı meyveli ve yeşil yapraklı buketler halinde satılan çiçekler görmeye başlarız. Halk arasında kokina olarak bilinen ve yılbaşının vazgeçilmezlerinden olan bu çiçek; şüphesiz kırmızı ve yeşil renkleriyle yılbaşına ruhunu en iyi yansıtan çiçeklerden birisidir. Kokinalar yılın bu zamanlarında ortaya çıktığı her yerde farklı ve sıcak bir hava yaratmaktadır. Birçok kişi için kokinaları görmek bile yüzlerinde mutlu bir gülümseme yayılmasını sağlamaktadır.

Kokina nedir?
Kokina nedir?

Yunanca kırmızı anlamına gelen kokina çiçeği, yeni yıl yaklaşınca yeşil yaprakları arasına silcan adlı kırmızı bir meyvenin iplerle bağlanarak birleştirilmesiyle yapılıyor. Kokina çiçeği yapay ya da canlı bitkiler olarak karşınıza çıkabilir. Eğer herhangi bir yerde, yeşil yapraklarının arasındaki kırmızı kokina çiçeğinin üzerinde kırmızı ipler görürseniz şaşırmayın. Çünkü bu, onun yapay bir kokina olduğunu göstermez. Bu durum birçok kişiye garip gelebilir. Kokina çiçeği genelde Roman aileler tarafından koparılıp yapılmaktadır, kokina çiçeği toplanırken ise çok büyük emekler harcanmaktadır. Zira yeşil yapraklarının dikenli olması bu işlemi hayli zahmetli hale getirmektedir. Normal çiçekler gibi olmadığından, bu çiçeği güzel ve hoş bir görünüme getirmek oldukça emek sarf ettiren bir iştir.

Çoğu yerde tavşanmemesi olarak da bilinen kokina çiçeği, ülkemizin bazı kırsal kesimlerde alternatif tıp yöntemi olarak hastalar üzerinde şifa vermesi için kullanılıyor.

Kokina Çiçeği Ne Anlama Gelmektedir?

Kokinalar ile ilgili olarak halk arasında birçok efsane gezinmektedir. Mesela bunlardan birisi, kokinaların şans, huzur ve mutluluk getireceğine inanılmasıdır. Başka bir efsaneye göre ise; yeni yılda aldığınız kokinalarınız bir sonraki yılbaşına kadar rengi bozulmadan ve kırmızı çiçekleri dökülmeden evinizde aynı şekilde duruyorsa bu, yeni bir ev alacağınız anlamına geliyor veya çok istediğiniz bir dileğinizin gerçekleşeceği de söylenmektedir. Halk arasında yıllardır yayılan bu efsaneler, uzun süre kolay kolay solmamaları gibi özellikleri de yeni yıl hazırlıklarında vazgeçilmez olmalarına etki etmiştir.

Kokina Çiçeği
Kokina Çiçeği

Yılbaşı zamanına özel bir başka gelenek ise yılbaşı ağacı süslemektir. Yine hemen her yerde farklı tarz ve çeşitlerde süslenmiş çam ağaçları görebilirsiniz. Ancak yılbaşı ağacı süslemek her bütçeye uygun olamayabiliyor. Bunun yanında birçok kişi için yılbaşı ağacı süslemek meşakkatli bir aktivite. Ancak evinize alacağınız bir veya birkaç demet kokina ile hem evinize farklı bir hava katabilir hem de kokinaların getirdiği şans, mutluluk, huzurdan yararlanabilirsiniz. Yine yılbaşı ağacınızı, yeni yıl için hazırladığınız yemek masalarınızı süslerken de kokinaların cazibeli görüntüsünden yararlanabilirsiniz. Bir başka öneri olarak ise kokinaları farklı çiçeklerle bir araya getirerek çeşitli ve yaratıcı aranjmanlar yaratabilirsiniz. Dilerseniz eğer; bu aranjmanları isterseniz sevdiklerinizle yaparak onlarla hoş bir zaman dilimi yaratabilir; isterseniz kendi başınıza yaparak yaratıcılığınızı ön planda tutarak, en sevdiğiniz müzikler eşliğinde kendinize güzel bir ve farklı bir tecrübe armağan edebilirsiniz.  

Bunlarla beraber kokinalar, büyük zahmetlerle yapılmalarına rağmen her bütçeye uygundurlar. Tabi fiyatları demetlerin büyüklüğüne, başka çiçeklerle yapılan aranjman ve süslemelerine göre değişmekle beraber genel olarak her bütçeye her bütçeye hitap etmektedirler.

Kokina Bitkisinin Diğer Faydaları

Kokinalar hakkındaki efsaneler saydık ancak kokinaların yararı bunlardan ibaret değildir. Sağlığınız ve bedeniniz için de çok sayıda yararı bulunmaktadır bu cazibeli çiçeklerin. Örnek verecek olursak eğer kokinaların anti bakteriyel, idrar söktürücü, böbrek taşı düşürücü etkileri ve hatta hemoroit tedavisinde de etkili olduğunun bilinmesinin yanında bu bitkinin, iştah açıcı ve ateş düşürücü etkileri bulunur. Ayrıca ödem attırıcı, eklem ağrılarını giderici, kalp gibi özelliklerinin de yer aldığı ifade ediliyor. Peki, kokinanın bu faydalarından nasıl yararlanabilir, bu bitkiyi nasıl tüketebiliriz? Tabii ki, kokinanın doğrudan meyvesini alıp direkt kendisini tüketmiyoruz. Bitkinin köklerini topladıktan sonra kurutup ardından çay olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak çayın acı bir tadı olabilir, bu nedenle doğal bitki şurubu gibi tatlandırıcılarla ile tüketilmesi öneriler arasında yer almaktadır. Fakat kokinanın köklerinden elde edilen bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışarak onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Zira kokina da dâhil herhangi bir bitki veya ürünü bilmeden kullanmak istenmeyen bir sağlık problemleri yaşamanıza sebebiyet verebilir. Elbette siz kendi sağlığınızı öncelikle düşünüyorsunuz fakat, yeni yıla girmeden ve yeni yılda herhangi bir aksilik yaşamanızı istemiyor olmamız nedeniyle bir ufak hatırlatma da  biz yapmak istedik naçizane.

Kokinalara Evde Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Kokinaların yılbaşı çiçeği olduğunu söylemiştik. Bu nedenle de kış soğukluğuna oldukça dayanıklı olan bitkilerdendir. Öyle ki, kış vakti ormanda bir yürüyüşe çıkarsanız karların arasında kokina çiçekleri görebilirsiniz. Kokina bitkisine eğer bir yıl boyunca solmadan ve çiçekleri dökülmeden bakabilirseniz bir yılın sonunda ev sahibi olabileceğinize dair bir efsane olduğundan bahsetmiştik. Peki, kokinalara evde nasıl bakılmalıdır?

Evde kokina bakımı
Evde kokina bakımı

Kokinaların iki farklı bitkinin bir araya gelmiş olması nedeni ile canlılıklarını korumak için birçok bitkiye göre daha özel bir bakım yapmanız gerekiyor. Her ne kadar kokinaları genel olarak vazolarda görüyor olsak da kokinalar saksıda da yetişmektedirler. Eğer kokinaya saksıda bakıyorsanız iklim koşullarına dikkat ederek onu ılıman bir atmosferde tutmalısınız. Evet, bu bitki soğuk havalara karşı dayanıklı ancak yine de iç mekânda ılıman bir iklim sağlanabilir ancak, çok sıcak yerlerden de şiddetle uzak durulmalıdır. Bu hususlar, vazoda bakılan kokinalar için de geçerlidir. Vazoda baktığınız kokinalarınız suyunu ise düzenli aralıklarla değiştirmelisiniz. Saksıda baktığınız kokinalar için diğer bir önemli mesele de sulamadır. Kokinaları sularken kök kısmından suyunuzu vermelisiniz. Sulama miktarı ise bir haftada en fazla iki kez olmalıdır.

Eğer bunlarla uğraşmak gözünüzde büyümüşse ve sizi kokina almaktan alıkoyacak ise yapay satılan kokinaları da tercih edebilirsiniz.

Küçük bir tavsiye olarak eğer kokinalarınızı kurumaları halinde çöpe atmayın. Yine eviniz çeşitli köşelerini dekore ederken veya yemek masalarınızı süslerken yine kokinalardan yararlanabilirsiniz. Hatta aldığınız bir hediyeye ait hediye paketine ufak bir kokina çiçeği kesip yapıştırmanız da güzel bir paket yapmanızı sağlar.

Önemli bir uyarı olarak ise eğer evde küçük çocuğunuz veya bakımını üstlendiğiniz evcil hayvanınız/hayvanlarınız varsa kokinalardan uzak tutmaya çalışın. Gerek iğneli yaprakları gerekse de çiçeğini yemeye çalışmaları halinde bu, onlar için zararlı olabilir. Özellikle de evcil hayvanlarınız için toksik madde içerdiğini belirtmekte yarar görüyoruz.

Yılbaşı Hediyesi Olarak Kokina

Sevdikleriniz için henüz bir yılbaşı hediye seçmediyseniz kokinalar doğru seçim olabilir. Çünkü kalıcı olmaları ve taşıdıkları özellikleri nedenleri ile uzun soluklu ve hemen unutulup gitmeyen türden hediye olmalarını sağlamaktadır. Bu sebeplerle, sevdiklerinize alacağınız yılbaşı hediyeleri arasına kokinaları da ekleyebilirsiniz. Hatta sadece başkalarına değil; bu sene bir güzellik yapın ve kendi kendinize de kıpkırmızı bir kokina demeti hediye edin! Belki seneye bu zamanlar bir ev sahibi olursunuz veya çok istediğiniz bir dileğiniz gerçekleşir.

Kokinalar kadar güzel ve huzur dolu bir yeni yılınız olsun!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın