Gezi bloggerleri arasında bir kaçının yeri bende ayrıdır. Her fırsatta, her ortamda da söylerim bunu. Hüsnü Tavlaş bu yeri ayrı olan arkadaşlarımdan biri. İyi bir aile babası, çok yardımsever bir gezgin, sorulara cevap vermekten yılmayan, bildiklerini sonuna kadar paylaşan biri o.  Profesyonel iş hayatının yanında seyahatlere bolca vakit ayıranlardan o da benim gibi… Kendingez.com, Azgittimuzgittim.com bloglarında da gezip gördüklerini paylaşıyor. İran seyahatim öncesinde en fazla bilgi aldığım kaynaktı Hüsnü 🙂

Kendizgez.com Hüsnü Tavlaş
Kendizgez.com Hüsnü Tavlaş

Kendingez.com Röportajım

Ben klasik sorularımı sordum, o da samimi bir şekilde cevapladı.

Gezi, gezmek sana ne ifade ediyor? Alıp başını gitme, kaçma, uzaklaşma, yeni yerler görme, yeni insanlarla tanışma,yenilik-rutinden çıkma, hangisi?

Ben gezmek için yaşarım. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak bizim yaşam biçimimiz oldu artık. Bu öylesine bir virüs ki bir kere bulaşmaya görsün. Hafta sonu bile evde oturtmaz insanı.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında seni en çok etkileyen, en beğendiğin yer neresi? Neden?

Çok sayıda ülke ve sayısız şehir deneyimim oldu. En çok İran’dan etkilendiğimi söyleyebilirim. Bir çok insanın ön yargıyla yaklaştığı bu ülke, ziyaretçilerini şaşırtmayı başaran bir ülke. Tarihi,coğrafyası,kültürü,halkının yakınlığı ile etkisi altında bırakıyor. Gezginlere ekonomik gezme imkanı sağlayan komşumuz İran’ı gezmeleri için her fırsatta insanları teşvik ediyorum.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sakın gitmeyin diyeceğin bir yer var mı? Neden?

Gittiğim hiç bir coğrafyaya ön yargım olmadı. Gitmeyin dediğim bir yer de. Her coğrafyanın mutlaka görülesi, yaşanası bir yeri vardır. Ortadoğu’da tehlikeli olduğu söylenen ülkelere de gittim, 2012 de Suriye’ye ailemle, 6 yaşındaki kızımla birlikte gittim. Olaylar yeni başlamıştı, bana deli diyende oldu, ailemi tehlikeye attığımı söyleyende. Kaderciyim, başımıza bir şey gelecekse ofiste oturduğumuz yerde de gelebilir.

Ben de alıp başımı gitmek istiyorum diyenler için tüyoların var mı?

Biz çok gezenlerin sıklıkla karşılaştığı sorulardan bir tanesi bu. Günümüzde gezme anlayışı değişti. Evvelden gidilecek yer belirlenir plan bunun üzerine yapılırdı. Şimdi ise ucuz uçak bileti bulunup, bunun üzerinden plan yapılıyor. Bir gezinin en büyük gider kalemleri yol ve konaklamadır. Uçak için promosyonları takip etmek, konaklama için de hostelleri tercih ederek ucuz seyahat edilebilir.

Son olarak klasik bir soru çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?

Çok gezmenin yolu çok okumaktan geçer. Ben bir yere gitmeden mutlaka o ülke ile ilgili ciddi bir araştırma yaparım. Çok sayıda kitap, makale ve gezi yazısı okurum ve okuduklarımdan öğrendiklerimi gittiğimde yaşar, deneyimlerim. Çok Gezen, Çok Bilir diyebiliriz.

Hüsnü Tavlaş’ı Hala Takip Etmiyorsanız;

  • Hüsnü’nün Twitter Hesabı @husnutavlas
  • Kendingez.com
  • Kendingez.com Facebook sayfası
  • Azgittimuzgittim.com
  • Kendingez Twitter Sayfası

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın