Küçük dünyamız her geçen gün seyahat etmesi daha kolay bir yer haline geliyor. Seyahat kavramı da hızla değişiyor, seyahat artık sadece müzeleri, doğal güzellikleri gezmek değil gidilen yere dair her türlü deneyimi içeriyor. Yerel halkla daha fazla zaman geçirmek, kültürünü, yemeklerini, günlük yaşantılarını daha yakından görmek her geçen gün daha çekici hale geliyor. Pek çok uluslararası internet sitesi “deneyimler” adı altındaki servislerini gezginlerin seyahat deneyimlerini derinleştirmek için hizmete sunuyor. Tüm bu değişim içinde önemli bir nokta var, deneyimlerinizi zenginleştirmek için dil bilmeniz gerek. Özellikle İngilizce gibi dünyanın büyük bir kısmının konuştuğu, öğrendiği bir dili bilmek hem seyahat ederken hem de günlük yaşantınızda sizi bir adım ileriye taşıyacak. Bu yazımda İngilizce öğrenmek veya İngilizcesini geliştirmek isteyenler için öneriler listesi hazırladım, umarım işinize yarar. Keyifli okumalar!

İngilizce Öğrenmek veya İngilizcesini Geliştirmek İsteyenler için Öneriler
İngilizce Öğrenmek veya İngilizcesini Geliştirmek İsteyenler için Öneriler

Bana gelen sorular genelde “az buçuk İngilizce biliyorum, bununla yurt dışında idare edebilir miyim?” şeklinde oluyor. Bu nedenle bu yazı daha çok İngilizcenizi geliştirmek üzerine olacak. Hazırsanız başlayalım.

Elektronik Aletlerinizin Dilini İngilizce Yapın

İngilizcenizi geliştirmek için vereceğim ilk öneri göz ve kulağınızın dile aşinalığını artırmak olacak. Bu ne demek, anlatayım: Kullandığınız telefon, bilgisayar, fotoğraf makinası gibi elektronik aletlerin dilini İngilizceye çevirerek işe başlayın. Böylece basit komut ve yönlendirmelerin “başla=start”, “kapat=close” gibi kelimeleri günlük rutininiz içinde öğrenmiş ve ezberlemiş olacaksınız. 

Yabancı Dizi veya Filmleri Orijinal Dilinde İzleyin 

Yabancı Dizi veya Filmleri Orijinal Dilinde İzleyin
Yabancı Dizi veya Filmleri Orijinal Dilinde İzleyin 

Eğer yabancı film ve dizi izliyorsanız, dil seçeneğini hem seslendirme dili hem de altyazı dili İngilizce olacak şekilde düzenleyin. Dizi, film izlemek sizin günlük dile aşinalığınızı artıracaktır. Türk dizilerinin yaygın olduğu pek çok ülkede insanlar benim Türkiye’den geldiğimi duyunca hemen Türkçe bir şeyler söylemeye başlıyorlar. Gürcistan’ın bir dağ köyünde çobanlık yapan 8-10 yaşında çocuklar oldukça akıcı Türkçe konuşuyorlardı, nereden öğrendiklerini sorduğumda Türk dizilerinden cevabını almıştım. Siz de benzer şekilde İngilizcenizi geliştirmek için İngilizce dizi ve filmler izleyin.

İngilizce Kitap Okuyun, Müzik Dinleyin

Göz ve kulak aşinalığı sağlamanın diğer yolları İngilizce okumak veya müzik dinlemek. Eğer kitap okumak ilginizi çekmiyorsa sevdiğiniz bir konuda İngilizce makale okumak, İngilizce gazete okumak gibi alternatifler üretebilirsiniz. Önemli olan tamamı İngilizce olan bir metni okumaya ve anlamaya çalışmak. 

İngilizce müzik dinlemek ise, ritim ile birlikte kelimeleri ve duyguları aktarmayı öğrenmenizi sağlayacaktır. Şarkı sözlerini anlamak her zaman kolay olmuyor, o yüzden dinlediğiniz şarkının sözlerini bulup takip ederseniz, öğrenme sürecinizi de hızlandırmış olursunuz.

Öğrendiğiniz Yeni Kelimeleri Ezberleyin ve Not Alın

Yukarıdaki üç yöntem ile muhtemelen her gün yeni kelimeler öğreneceksiniz. Özellikle az duyduğunuz veya ilk kez duyduğunuz kelimeleri ezberlemeye, bildiğiniz başka bir kelime ile ilişkilendirmeye çalışın. Benim gibi yazarak öğrenen biriyseniz o kelimeleri yazın ve ara sıra kendinize kelime oyunları gibi testler yapın. Küçük kelime kartları bu noktada çok işinize yarar. Eğer kendiniz yapmaya üşeniyorsanız pek çok kitapçıda İngilizce kelime pratiği yapabilmek için bu kartlar satılıyor, onlardan alıp oyun oynar gibi kelimeleri öğrenebilirsiniz. 

İngilizce Konuşma Pratiği Yapın

İngilizce Konuşma Pratiği Yapın
İngilizce Konuşma Pratiği Yapın

Söylemesi kolay, uygulaması zor İngilizce konuşma pratiği yapmak. Biz Türklerin en zorlandığı konu bu olabilir. Yıllarca okullarda İngilizce eğitim alırsın ama “hadi konuş” deyince konuşamazsın. Siz bu kalıpları kırın, tarzanca da olsa, kıra döke de olsa derdinizi İngilizce anlatmaya çalışın. 

“İyi de nerede yapacağım bunu, çevremde İngilizce konuşan yok ki!” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun bir kaç yolu var; birincisi yurt dışına seyahate gittiğinizde insanlarla İngilizce konuşarak anlaşmaya çalışın, ikincisi Couchsurfing gibi pek çok organizasyonun İngilizce konuşma buluşmaları oluyor, internette biraz araştırma yaparsanız başka alternatifler de bulabilirsiniz, üçüncüsü bulunduğunuz şehre yabancılar geliyorsa onlarla İngilizce pratik yapabilirsiniz. 

Anadili İngilizce Olan Bir Ülkede İngilizce Eğitimi Alın

Anadili İngilizce Olan Bir Ülkede İngilizce Eğitimi Alın
Anadili İngilizce Olan Bir Ülkede İngilizce Eğitimi Alın

Yukarıda anlattığım tüm önerileri tek seferde nasıl yaparım derseniz, onun da yolu var. Anadili İngilizce olan bir ülkede İngilizce eğitimi almak tüm öğrenme sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecektir. Kaplan İnternational Languages, dünya çapında 10 ülkede yer alan dil okulları ile değerlendirebileceğiniz seçeneklerden biri. 80 yıldır bu işi yapan tecrübeli bir firma aracılığı ile dil eğitimi alabilir, yurt veya aile yanında konaklama seçeneklerinden birini tercih ederek ana dili İngilizce olan veya sizin gibi İngilizcesini geliştirmek isteyen dünyanın farklı yerlerinden gelmiş insanlar ile pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Amerika, İngilitere, Kanada gibi ülkelerde 1 haftadan 52 haftaya kadar farklı sürelerde istediğiniz içeriği belirleyerek dil eğitimi alabilirsiniz.

İngilizce veya herhangi bir dili öğrenmek kadar pratik yapmak ve o dili olabildiğinde fazla kullanmak dil öğrenme ve geliştirme sürecindeki temel konulardan biri. Yukarıdaki listeyi  elbette daha da uzatmak mümkün, bana en pratik gelen önerileri sizlerle paylaşmak istedim, umarım fikir vermiştir. 

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın