İsviçre: Tarafsız Ülke… Bu nedenle de Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi global kuruluşların üssü olmuş bir ülke. Güzeller güzeli dağları, zirveleri, gölleri ile bir cenneti andıran muhteşem bir ülke. Bu yazımda İsviçre için gezi ipuçları vereceğim. İsviçre’ye gitmeden bilmeniz gerekenler, küçük notlar bulacaksınız.

İsviçre bizim için çok önemli, çünkü Lozan ve Montrö anlaşmalarına ev sahipliği yapmış. İsviçre’nin tarafsızlığının bir istisnası var: II.Dünya Savaşı zamanında Nazi altınlarının/paralarının İsviçre Bankalarında saklandığı söyleniyor. Bu nedenle de çok tepki almış.

İsviçre için Gezi İpuçları
İsviçre için Gezi İpuçları

İsviçre, adını duyduğunuzda akla ilk akla gelen “para” değil mi? Bu konuda hiç de haksız değilsiniz. Zira İsviçre Avrupa’da gördüğüm en pahalı ülke. İsviçre’ye gitmek için yola çıkacaksanız bunu cebinize koymayı unutmayın.

İsviçre hala Avrupa Birliğine girmemiş durumda. Schengen için serbest dolaşım hakkı veriyor, ama tabii ki Euro’yu kabul etmiyor. 1 İsviçre Fangı (CHF) yaklaşık 1,4 Türk Lirasına denk geliyor.

İsviçre İpuçları

Gelelim İsviçre için önemli ipuçlarına;

İsviçre’de yemek gerçekten pahalı. En ucuz yemek diye düşündüğünüz fast food (Mc Donalds, Burger King) yemeği bile yeseniz en az 20 TL ödemeniz gerekecek. Tavsiyem çokça rastlayacağınız “Take Away” tarzı yerlerden yemek ihtiyacınızı karşılamanız ya da sıkça bulunan Migros, Coop, Spar gibi marketlerden alışveriş yapmanız. Fiyatları restaurantlara kıyasla daha uygun. Migros’un bu kadar yaygın olduğu bir ülke daha göremezsiniz.

Eğer İsviçre’ye gelmişken birden fazla şehri dolaşacaksanız ve çok transfer yapacaksanız Swiss Pass alabilirsiniz. Kalacağınız günlere göre farklı fiyat seçenekleri var. İncelemenizi öneririm. Paketlerden birini aldığınızda bütün ulaşım araçlarından (şehir içi ve şehir dışı farketmiyor) faydalanabiliyorsunuz. Bazı istisnaları var, onlarda da indirimleri var.

İsviçre’nin muhteşem bir ulaşım ağı var. En ücra köşelerine bile trenle ulaşmanız mümkün. Hatta 3000 metre yüksekliklere bile. Zaten küçük bir ülke olduğu için şehirler arası en uzun 2-2,5 saat sürüyor. Manzara da çok keyifli. Tren yolculuğunu kesinlikle tavsiye ederim.

İsviçre’ye gitmişken Alplere çıkmamak olmaz, düşünülemez, düşünülmemelidir. Alplerin en yüksek noktalarına da trenle ulaşabiliyorsunuz. Ancak önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor bazı trenlere. Özellikle zirvelere çıkan dişli trenlere. Sabah erken saatlerde rezervasyon yaptırmazsanız ertesi günü beklemeniz gerekebilir.

İsviçrede Turizm Büroları – Turist İnfo’lar çok yardımsever. Bıkmadan usanmadan bütün detaylarıyla sorularınıza cevap veriyorlar. Her konuda yardım isteyebilirsiniz.

İsviçre, son derece düzenli ve kurallara uyma konusunda hassas bir ülke. Zaten düzen belirgin şekilde göze çarpıyor.

Çok dağlık olmasına rağmen bisiklet gayet yaygın olarak kullanılıyor. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine burada son derece yeni, dağ bisikletleri sokaklarda. Mesela Amsterdam’daki bisikletlerin neredeyse hepsi çok eski.

Sokaklarda ya da tramwayda kayak kıyafetlerini giymiş, elinde boardları ile yerli ya da turistleri bolca görürsünüz, şaşırmayın.

Dağlar ülkesi İşviçre. Yeşili, dağları, gölleri sevenlerin mutlaka görmesin gereken ülke…

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

20 Yorumlar

 1. merhabalar eylülün 16 sında kısmetse isviçrede zürihte olucam o güzel köyleri ve alp dağlarını gezmek istiyorum suni bir şehri değil doğal hayatını meak ediyorum hiç bilmeyen bir kişi olarak rehberre ihtiyaç duymadan kolaylıkla gezebilirmiyim sizce?

  • Hasan bey çok rahat gezersiniz, İsviçre turizm konusunda çok gelişmiş.
   Herhangi bir turizm danışma bürosuna girip yardım isterseniz size rota bile çizerler.
   Keyifli gezmeler

 2. İsviçreden 22 gün schengen vizesi aldım..22 mayısta orada olacağım kısmet olursa..inanılmaz merak ediyorum. sadece İsviçreyi değil , almanya fransa Hollanda bir ihtimal italyaya geçeceğim.

 3. Merhaba,

  Sanıyorum isviçrenin tüm ana otobüs duraklarında ve tren istasyonlarında bilet alabileceğimiz gişeler var. Acaba burada illaki bozuk para ile mi çalışıyor? Yada kredi kartı geçiyor mu?

  Tesekkurler

 4. Merhaba, biz Cenevre’ye bir öğrenci grubu olarak CERN için gideceğiz, yazınız bize çok yardımcı oldu. Benim birkaç sorum olacak ulaşımla ilgili, bizim Türkiye’de kullandığımız istanbulkart gibi bir şey var mı? Yani gidip üç günlüğüne bir tane alıp on beş kişi için kullanabileceğimiz bakiyeli bir şey. Çünkü Fransa’ya da geçmek istiyoruz da. Çok teşekkür ederim ^.^

  • Yasin Bey Merhaba,

   Ben gezdiğim gördüğüm yerleri anlatıyorum. Oralarda karşılaştığım insanların hikayelerini… Gurbetçilerin durumu bu blogun konusu değil.

   İlginiz için teşekkürler

 5. gelecek ay bir kaç gün için iş amaçlı zurich’e gideceğiz. Bir pazar günü için sabah çıkıp akşam dönecek şekilde alplere kaçabilir miyiz? diye düşünüyoruz, bir fikriniz var mı? 🙂

  • Merhaba,

   Günübirlik çok rahat çıkıp inebilirsiniz.
   Trenle çıkmak mümkün, zirve trenlerinin saatlerini gitmeden bakarsanız saatlerini kaçırmamış olursunuz.

   Alpler çok güzeldir, çok keyif alacağınızdan eminim 🙂

 6. Merhaba,
  İsviçreyi harika bir şekilde çok kısaca anlatmışsınız. Eğitim için kaldığım İsviçre hayatımda güzelliği, doğası ve düzeni ile yer etmiş bir ülke. Dakiklik konusunda o kadar hassaslar ki SBB (Federal Demiryolları) her yıl 3dk.’yı geçen rötarlara dair rapor yayınlıyor ve bu gazetelerde ilk sayfadan girecek kadar önemli bir haber halini alıyor. Ben oradayken %3’tü bu oran 🙂
  Yeniden fırsat bulup gideceğim tatile.

  Sevgiler

 7. Tren ağı ve istasyonları bahsettiğin gibi olduça iyi durumda, ülkeyi gezmeyi düşünüyorsanız kesinlikle trenler tercih edilmeli. Bir çok avrupa ülkesinin aksine trenleri rotar yapmıyor diyebilirim. En azından ben hiç raslamadım. Ayrıca her tren istasyonunun içindeki yapı ve tabelalar aynı. Her istasyonda tuvaletler, duşlar, kasalar, döviz bürosu ve market bulunuyor. Ayrıca tren istasyonları genelde şehir merkezinde bulunuyor.

 8. Güzel tanıtım;isviçrelilerin size ödül vermesi lazım.Çok güzel yorum.Orayı görmedim ama görüyormuş gibi oldum.Gerçektende birçok tarihi olaylara tanıklık yapmış bir ülke.Yani savaşanlar adeta orada barışmışlar.

 9. ben isviçreye gittiğimde ilk tepkim “Bu şehrin sokakları zenginlik kokuyor” olmuştu…hakikaten çok doğal bir hayat var orada bir o kadar da yapay. month blanc köprüsü inanılmaz hoşuma gitmişti bir de heybetli bankalar. görülmeye değer ama gezmek için 4 gün yeterli=)))
  lozan ve montrö şiddetle tavsiye edilir…

Yorumunuzu Yazın