Irak Cumhuriyeti topraklarına giriş yapmak, Irak oturum izni almak istiyorsanız bazı koşulları yerine getirmeniz gerekecektir. Aksi taktirde sadece giriş yapmak için değil çıkış konusunda da sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Geçerli bir pasaportunuzun bulunduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Bu pasaportu ülkenizde bulunan yetkili makamlardan alabileceğiniz gibi belgenin bulunduğu ülkeye dönüşünüzün yetkisini veren evrakları da almanız gerekecektir. 

Kişiler pasaportlarında ya da seyahat belgelerinde işaretlenmiş bir giriş vizesine sahip olduklarını yani bulundurduklarını belirtmelidirler.

Irak Vize Çeşitleri

Sıradan vizeler ile giriş anınızdan itibaren 3 ay geçerli olarak kalmanızı sağlayacaktır. Irak vize tiplerine bakacak olursak;

  • Ayrıca bir başka vize ise üç ay içerisinde bir defa size izin verecek ve 7 günü aşmayacak olan bir ikamet vizesidir.
  • Vizesiz geçiş vizesi verilen tarih itibari ile üç ay içerisinde yetkisi bulunmayan makamlar tarafından durmaksızın Irak topraklarından geçmenize olanak sağlayacak bir vizedir.
  • Dışişleri Bakanı tarafından verilen talimatlara istinaden verilen vizeye ise diplomasi vizesi denilir.
  • Turist vizesi alırsanız 3 ay içerisinde ülkeye bir kere giriş yapma hakkına sahip olursunuz. Bu girişiniz sırasında bir ay boyunca ülkede ikamet etme hakkınız bulunmaktadır. 

Irakta ikamet görevlileri bulunmaktadır. İkamet yetkisi bulunan bu kişilere İstihbarat Genel Müdürlüğü tarafından bir takım yetkiler verilmiştir. Irak’a gelen kişilerin kendisini engelleyen sebeplerden dolayı eğer giriş vizesi alamadıysa İkamet Görevlileri devreye girer.

Irak Vizesi Nereden Alınır?

Irak topraklarına giriş yapmak için bir vizeye ihtiyacınız olacaktır. Giriş vizelerini Irak konsolosluğundan alabileceğiniz gibi bakan tarafından görevlendirilmiş ve bu işler ile ilgilenen kişiler tarafından da alabilirsiniz. Vize sahibi kişiler bu sayede Irak Cumhuriyeti’ne adım atabilirler.

Irak topraklarında ikamet etmek isteyen yabancıların mutlaka bir ırak ikamet belgeleri alması gerekmektedir. Yetkili makamlar tarafından verilen kararlar gerekçesinde kişiler Irak topraklarından çıkarılarak sınır dışı edilebilmektedir. 

Irak’a Gidenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Irak ziyaretleri için temkinli ve her zaman dikkatli olunması önerilmektedir. Özellikle Musul, El Kaimi, Hawihaj gibi yerlere giden yolcuların mümkünse tek başlarına gitmemeleri önerilmektedir. Irak yabancıların güvenliği için bazen tehlike oluşturmaktadır.

Irak Vatandaşlığı Almak İsteyenler

Vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen yabancıların Bakanlık tarafından öngörülmüş olan formu eksiksiz olarak tamamlamaları gerekmektedir. İsrail hariç diğer ülkelerden olan yabancılar ırak sınırları içerisinde 20 yıl için 10 yıldan az olmamak koşulu ile otururlarsa eğer vatandaşlık için başvuru yapabilme hakkına sahip olurlar. 

Ayrıca vatandaşlık hakkına sahip olmak kadar haktan vazgeçerek vatandaşlığı bırakmak da sizin elinizde olan bir karardır. Baş parmak iziniz ile beraber bu konu hakkında imzanız alınacaktır. Daha sonra konsoloslukta imzalanacaktır ve Irak uyruğunu terk etmeniz ile ilgili size bir form doldurtulacaktır.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın