İç hat uçuşlarında da sıvı kısıtlaması

Dış hat uçuşlarında kabusumuz haline gelen el bagajlarındaki sıvı miktarı ile ilgili kısıtlama artık iç hat uçuşlarımızda da geçerli olacak. Yurtiçi uçuşlarda da artık yanınıza aldığınız el bagajında taşıdığımız sıvılarda ölçü ve miktar kısıtlaması 1 Mart’tan itibaren uygulanmaya başlıyor.

Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre, 1 Marttan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecekmiş.

Artık yolcular, el bagajlarında 20×20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya sprey bulundurabilecek. Bu “ağzı kilitli şeffaf plastik poşet” leri umarım havaalanında bize verirler. Bu uygulamanın geçerli olduğu ülkelerde sadece İsveç’te bu poşetleri gördüm. Belki de bana denk gelmemiştir…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here