Gittiğim yerlerde alışveriş yapma alışkanlığım yoktur.  Hatta Nasıl Çok Gezilir yazımda fazla alışveriş yapmayın diye de tüyo vermiştim 🙂 Yine de seyahat hediyeleri almak isteyenler için önerilerim bu yazıda yer alıyor.

Gittiğim yerlerden sadece kendime minik hediyeler alırım, nadiren de arkadaşlarıma ya da aileme 🙂  Hediye dediğin de öyle büyük şeyler değil, bana orayı hatırlatsın, minik bir anı kalsın diye alırım ufak tefek şeyler.  Cimrilikten değil, aslında daha çok yer görebilmek için yapıyorum bunu. Bir yerde çantalar dolusu alıiveriş yapmak, benim bütçem dahilinde, bir sonraki duraktan vazgeçmek demek. O yüzdendir ki minik hediyelerle yetiniyorum.

Seyahat Anıları | Seyahat Hediyeleri

Zaten maksat küçük bir anı getirmek yanımda gelirken. O yüzden çoğunlukla sadece bir magnet, bir shut bardağı, kupa ya da gittiğim yere özgü başka yerde bulamayacağım özel birşeyler varsa onları alırım. Venedik’ten maske, Barcelona’dan siesta şapkası gibi…

Magnetlerim sadece kendi gittiğim yerlerden alınmıştır :

Seyahat hediyeleri - magnet
Seyahat hediyeleri – magnet

Gittiğim ülkelerde hediyelik eşya satan dükkanlara girip de az alışveriş yapmak oldukça zor. Öyle güzel hediyelikler var ki… Yüzlerce çeşit arasında seçim yapmak gerçekten zor olabiliyor. Bunları gördükçe hep içimden “keşke bizim ülkemizinde böyle güzel hediyelikleri olsa” der dururdum. Hatta girişim yapmak istiyorum diyenlere, “hediyelik eşya işine girin” dediğim de çok olmuştur.

Türkiye’de bir yere gidince nereye gitseniz Çin işi incik boncuklar ve nereye giderseniz gidin aynı olan magnetler dışında birşey bulmak neredeyse imkansızdı. “İmkansızdı” diyorum çünkü geçen yıl Bilkent Kültür Girişimi beni Topkapı Sarayı’ında bir kahvaltıya davet etti ve artık ülkemizin değerlerini, yine ülkemizin ustalarının emekleri ile yapılacağını ve Müze Mağazalarında satışa sunulacağını anlattı. O gün gerçekten çok heyecanlanmıştım. Sonunda bu eksiği farkedenler çıkmış ve bu işi çok profesyonel bir şekilde yapmaya başlamışlardı.

Hatay’a gittiğimde Hatay Arkeoloji Müzesindeki mağazalarından kendime magnet almayı ihmal etmemiştim.

Bu yıl baharla birlikte Bilkent Kültür Girişimi beni yine bir kahvaltıya davet etti. Bu kez Kız Kulesi’nde buluşacaktık. Kız Kulesi’nin seçilmesi boşuna değildi. Yeni kolleksiyonları “İstanbul” ile tanıştık. “İstanbul Aşıklarına” sloganı ile bol martılı, Kız Kuleli, boğazlı, dalgalı, son derece modern bir o kadar da güzel ve estetik bir koleksiyon hazırlamışlardı. Gencecik tasarımcıları ile tanışıp sohbet etme fırsatı da bulduk.

Yine heyecanlandım, başka neler yapacaksınız diye sordum. Yeni mağazaların haberini aldım. Artık İstiklal Caddesinde ve Mudo Mağazalarında da bu ürünlerin bazılarını bulabileceğimizi öğrendim. Yeni koleksiyonların da hazırlıkları varmış. BKG’nin bu çalışmaları başkalarına da örnek olsun, kalite yükselsin, yabancı turistler ülkemizden bol bol “gerçekten bizi temsil eden” hediyelik eşyalar alsınlar 🙂

BKG’nin ürünlerini görmek için BKG Sanal Mağaza’sını ziyaret edebilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın