Seyahat Hediyeleri

Gittiğim yerlerde alışveriş yapma alışkanlığım yoktur.  Hatta Nasıl Çok Gezilir yazımda fazla alışveriş yapmayın diye de tüyo vermiştim 🙂 Yine de seyahat hediyeleri almak isteyenler için önerilerim bu yazıda yer alıyor.

Gittiğim yerlerden sadece kendime minik hediyeler alırım, nadiren de arkadaşlarıma ya da aileme 🙂  Hediye dediğin de öyle büyük şeyler değil, bana orayı hatırlatsın, minik bir anı kalsın diye alırım ufak tefek şeyler.  Cimrilikten değil, aslında daha çok yer görebilmek için yapıyorum bunu. Bir yerde çantalar dolusu alıiveriş yapmak, benim bütçem dahilinde, bir sonraki duraktan vazgeçmek demek. O yüzdendir ki minik hediyelerle yetiniyorum.

Seyahat Anıları | Seyahat Hediyeleri

Zaten maksat küçük bir anı getirmek yanımda gelirken. O yüzden çoğunlukla sadece bir magnet, bir shut bardağı, kupa ya da gittiğim yere özgü başka yerde bulamayacağım özel birşeyler varsa onları alırım. Venedik’ten maske, Barcelona’dan siesta şapkası gibi…

Magnetlerim sadece kendi gittiğim yerlerden alınmıştır :

Seyahat hediyeleri - magnet
Seyahat hediyeleri – magnet

Gittiğim ülkelerde hediyelik eşya satan dükkanlara girip de az alışveriş yapmak oldukça zor. Öyle güzel hediyelikler var ki… Yüzlerce çeşit arasında seçim yapmak gerçekten zor olabiliyor. Bunları gördükçe hep içimden “keşke bizim ülkemizinde böyle güzel hediyelikleri olsa” der dururdum. Hatta girişim yapmak istiyorum diyenlere, “hediyelik eşya işine girin” dediğim de çok olmuştur.

Türkiye’de bir yere gidince nereye gitseniz Çin işi incik boncuklar ve nereye giderseniz gidin aynı olan magnetler dışında birşey bulmak neredeyse imkansızdı. “İmkansızdı” diyorum çünkü geçen yıl Bilkent Kültür Girişimi beni Topkapı Sarayı’ında bir kahvaltıya davet etti ve artık ülkemizin değerlerini, yine ülkemizin ustalarının emekleri ile yapılacağını ve Müze Mağazalarında satışa sunulacağını anlattı. O gün gerçekten çok heyecanlanmıştım. Sonunda bu eksiği farkedenler çıkmış ve bu işi çok profesyonel bir şekilde yapmaya başlamışlardı.

Hatay’a gittiğimde Hatay Arkeoloji Müzesindeki mağazalarından kendime magnet almayı ihmal etmemiştim.

Bu yıl baharla birlikte Bilkent Kültür Girişimi beni yine bir kahvaltıya davet etti. Bu kez Kız Kulesi’nde buluşacaktık. Kız Kulesi’nin seçilmesi boşuna değildi. Yeni kolleksiyonları “İstanbul” ile tanıştık. “İstanbul Aşıklarına” sloganı ile bol martılı, Kız Kuleli, boğazlı, dalgalı, son derece modern bir o kadar da güzel ve estetik bir koleksiyon hazırlamışlardı. Gencecik tasarımcıları ile tanışıp sohbet etme fırsatı da bulduk.

Yine heyecanlandım, başka neler yapacaksınız diye sordum. Yeni mağazaların haberini aldım. Artık İstiklal Caddesinde ve Mudo Mağazalarında da bu ürünlerin bazılarını bulabileceğimizi öğrendim. Yeni koleksiyonların da hazırlıkları varmış. BKG’nin bu çalışmaları başkalarına da örnek olsun, kalite yükselsin, yabancı turistler ülkemizden bol bol “gerçekten bizi temsil eden” hediyelik eşyalar alsınlar 🙂

BKG’nin ürünlerini görmek için BKG Sanal Mağaza’sını ziyaret edebilirsiniz.

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Seyahat Ederken Kendi Fotoğrafınızı Çekme Tüyoları

Bana sık sorulan sorulardan biri "tek başına seyahat ederken fotoğraflarını kim çekiyor",...

En Güzel Rize Yaylaları: Ayder Yaylaları ve Çamlıhemşin Yaylaları

Kafkaslar seyahatimin iki haftalık kısmını ayırdığım Doğu Karadeniz seyahatim henüz bitti. Rize...

Santiago’da Mustafa Kemal Atatürk Anıtı

Atatürk'ün Şili'nin başkenti Santiago'da bir anıtı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayallerin Peşinde Bir Yıl

Tam bir yıl önce 19 yıllık kurumsal iş hayatımı bırakıp artık hayallerimin...

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Amerika Vizesi için Gerekli Belgeler...

Amerika vizesi bir kez alınca 10 yıl yüz güldüren müstesna vizelerden biri....

Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Çevremde ve blogumun takipçileri arasında en çok sorulan sorulardan biri bu: "Seyahatlerini...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin