Yurtdışında Hangi Suları İçmeli?

0
9637

Yurtdışına çıktığınızda içme suyu sorunu beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkıverir. İçme suyu neden sorun olsun diye düşünenleriniz ile  ilk yurtdışına çıkıp da marketlerde Hayat Su aramaya başladıklarında görüşelim 🙂 Yurtdışında hangi suları içmeli bir bakalım mı?

Yurtdışında Hangi Suları İçmeli?

İçme suyu sorununu ikiye ayırmalıyız:

Birincisi, çeşme suları içilir mi? Bu gavurların sularını içersem ölür müyüm? Korkmayın ölmezsiniz. Hatta bazen aldığınız şişe sularından bile çok daha kaliteli ve lezzetli su içersiniz çeşmeden. Misal Viyana, mis gibi dağ suyu akar çeşmeden.

İkincisi de markete girdim su alacağım, ya da bir büfeden su alcağım hangisinden alayım. Sular çeşit çeşit renk renk.

  • Öncelikle bildiğimiz anlamda su almak için “no gas” olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa mineral water dedikleri, su ile soda arası birşey içersiniz.
  • Sular kapak renklerine göre farklılaşır, bu renkler suyun cinsini gösteren, kanunen ayrıştırma zorunluluğu olan renklerdir. The International Bottled Water Association (IBWA)sayfasından şişelenmiş su çeşitleri hakkında detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Su Şişelerindeki Kapak Renkleri Ne Gösterir?

  • Mavi, -ki bizim ülkemizde başka renklisini zor bulursunuz-  doğal kaynak suyunu temsil eder.
  • Beyaz kapak arıtılmış su demektir.
  • Kırmızı kapak ise o suyun kuyu suyu olduğunu gösteririr. Bu renkler uluslararası geçerliliği olan renklerdir.

Suyun mavi kapaklısını aldım, doğal kaynak suyu missssss gibi diye düşünmeyin yine de. Farklı markalar arasında tadlar çok fazla değişkenlik gösterebiliyor. Tavsiyem “Evian” tercih etmeniz: Evian mavi kapak. Bizim sulara en yakını o. Amsterdam, Strasbourg gibi Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde “Hayat Su” bulabilirsiniz.

hayat-su

Bu arada gezileriniz sırasında çantanızda mutlaka su bulundurun. Susuz kalmayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here