Geniş aileler, sakin ve izole bir tatil yapmak isteyenler, muhafazakar aileler, çocuklu aileler, arkadaş grupları artık çoğunlukla villa tatilini tercih ediyor. Özellikle Kaş, Kalkan, Antalya, Fethiye ve Sapanca bölgeleri kiralık villa için en çok villa seçeneğinin olduğu, en fazla talep gören yerler. Kiralık yazlık villa ararken ve seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusundaki önerilerimi bu yazıda derledim, umarım güvenilir kiralık yazlık villa seçimizde faydalı olur. 

Kiralık Yazlık Villa
Kiralık Yazlık Villa

Neden Kiralık Yazlık Villa Tatili Yapmalısınız?

Bütün yıl yoğun bir tempo ile gece-gündüz demeden çalıştınız ve yılın en güzel dönemi geldi çattı. Artık tatil planı yapmaya başladınız ama eminim aklınızda pek çok soru işareti var. Bu soruların ilki “tatili nerede yapsak?”, ikincisi ve daha kritik olanı ise “tatil için nasıl bir konaklama seçsek?”.

Son yıllarda herkesin tercihi; daha hijyenik, daha güvenli ve daha sakin olması nedeniyle, tatil yapmak istediği lokasyonlarda yazlık villa kiralama olmaya başladı. Villa kiraladığınızda, sadece siz, aileniz ve/veya yakın arkadaşlarınızla başbaşa, yabancı gözlerden uzak bir tatili ev konforunda yapabiliyorsunuz. Eğer seçtiğiniz villa havuzlu ise, ki en çok tercih edilenler havuzlu olanlar, size özel havuzunuzda keyifli bir tatil geçirme imkanı da bulabilirsiniz. 

Kiralık Yazlık Villa

Kiraladığınız yazlık villanın imkanlarına göre; içinde çocuklarınız için oyun havuzları, langırt, mangal yapmak için villaya özel barbekü, her odanın kendi özel banyosu, tam donanımlı mutfağı gibi tatilde ihtiyacınız olacak tüm konfor ve eğlenceyi kiralık villa seçenekleri arasında bulabilirsiniz. Önemli olan seçim yapmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu en iyi şekilde belirlemeniz. 

Kiralık Yazlık Villa Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ilk kez villa kiralayacaksınız, bu konuda deneyiminiz yoksa sizin için detaylı bir liste hazırladım. Kiralık yazlık villa seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair önerilerimi aşağıda açıklamaları ile birlikte bulacaksınız. 

Yazlığın Konumu

Kiralık Yazlık Villa

Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinin pek çoğunda birbirinden güzel kiralık yazlık villa seçeneklerini bulabilmeniz mümkün. Yazlık kiralama için; Muğla, Sakarya, İstanbul ve Antalya kiralık villa seçenekleri arasında en güzel alternatifleri bulabileceğiniz iller. Antalya’da Kaş ve Kalkan, Muğla’da Fethiye çevresi, Sakarya’da Sapanca çevresi villa kiralama konusunda Türkiye’de öne çıkan, farklı örnekler bulabileceğiniz şehirler. 

Villa kiralayacağınız şehre karar vermek yetmiyor, yukarıda bahsettiğim şehirlerin pek çok farklı bölgesi, mahallesi var. Örneğin Fethiye’yi ele alalım; Göcek’ten Yanıklar’a, Ovacık’tan Faralya’ya, Kayaköy’den şehir merkezine kadar farklı güzellikte bölgelerinde kiralık yazlık seçenekleri mevcut. 

İle karar verdiniz, ilçeye karar verdiniz, mahalle ve köye de karar verdiyseniz bir nokta daha var; merkezi bir yerde restoran, kafe, deniz, ören yeri, eğlence merkezi gibi yerlere yakın mı olmak istersiniz yoksa herkesten uzak sessiz sakin bir köşede mi? Tüm saydığım bu özelliklere göre farklı kiralık yazlıklar bulmanız mümkün. 

Genellikle denize yakın, yürüme mesafesinde villalar en pahalı villalar olacağından deniz mi havuz mu istediğinize karar verip villanın konumunu belirlemeniz yerinde olacaktır. 

Yaz tatiline aracınız ile değil de uçak veya otobüs gibi toplu taşıma ile gelecekseniz, kiralacağınız villanın toplu taşımaya ve marketlere yakınlığı veya transfer hizmeti olup olmaması da önemli olacaktır. Bu durumda merkezi villaları seçmeniz daha iyi olabilir. 

Kiralık Villa Fiyatları 

Kiralık Yazlık Villa

Öncelikle iyi haber ile başlayayım, hemen hemen her bütçeye uygun yazlık villa bulmanız mümkün. Kiralık villa fiyatları, villanın konumu, büyüklüğü, kaç kişilik olduğu, havuzlu olup olmaması, sunulan hizmetler ve lüksler gibi değişkenlere göre farklılık gösteriyor. 

Kiralık villa fiyatları kişi başı değil, villa için belirlendiğinden fiyata bakarken villanın kaç kişilik olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aynı bölgede ve aynı özelliklerde günlük 3000 TL’ye de 15.000 TL’ye de kiralık yazlık bulabilirsiniz, bu durumda kişi başı diye düşünerek birim maliyete bakmanız daha yerinde olacaktır. 

Yaz tatilinde konaklamanızda olacak ihtiyaçlarınız ve kişi sayınızı belirleyip ona göre bütçenizi netleştirebilir veya daha uygun seçeneklere ulaşabilmek için ihtiyaç listenizi kısaltmayı düşünebilirsiniz. 

Kişi ve Oda Sayısı 

Kiralık Yazlık Villa

Villa fiyatlarını belirleyen en önemli değişkenlerden biri konaklayacak olan kişi sayısı, iki kişi için 3000 TL civarı villalar dahi bulabilirken kişi sayısı arttıkça bu rakamlar yukarıya doğru çıkacaktır, ancak bu durumda kişi başı maliyet de azalıyor. Kalabalık bir aileyseniz; 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 gibi çok sayıda odaya sahip, her odanın kendi özel banyosu olan villalar sizin için uygun olabilir. Veya 3-4 aile tek bir villada tatil yapacak şekilde planlar da yapabilirsiniz. 

Konaklama Süresi

Kiralık villaları 4-5 gün gibi kısa süreli kiralayabileceğiniz gibi aylık, 3 aylık gibi uzun süreli de kiralayabilirsiniz. Süre kısaldıkça günlük maliyetiniz artacak, uzadıkça günlük maliyetiniz azalacaktır. Pek çok kiralık yazlıkta minimum kalma süresi olduğunu da unutmamalısınız, genelde en az 3 veya 5 gün konaklama yapmanız gerekir. 

Havuzlu mu, Havuzsuz mu?

Kiralık Yazlık Villa

Yazlık kiralık villa aradığınıza göre sıcak yaz günleri için tatil planlıyorsanız, uyanır uyanmaz bir havuz keyfi yapmak, serin sularda keyif yapmak villa tatilinin en çok aranan özelliklerinden biri. Villalar artık daha çok havuzları ile ön plana çıkıyor. 

Eğer havuzlu bir villa seçiyorsanız, havuzun özelliklerine, derinliğine, ne sıklıkta ve ne şekilde temizlendiğine dikkat etmeniz lazım. Çocuklu bir aileyseniz çocuk havuzu olup olmaması da önemli olacaktır. İnternette gördüğünüz fotoğrafların yanıltıcı olabileceğini unutmayın, havuzun boyutlarını ve derinliğini sormaktan çekinmeyin. Yüzme bilmiyor, havuzu sadece serinlemek için kullanmak istiyorsanız 140 cm ve altında olması sizin için daha konforlu olacaktır. 

Gözlerden uzak bir tatil yapmak istiyorsanız havuzun ne kadar korunaklı olduğu, çevreden görünüp görünmediğini de sormanız iyi olur. 

Sözleşmeye Dikkat

Kiralık Yazlık Villa

Hem villada konaklayan yani villayı kiralayan kişi hem de villayı kiraya veren açısından villa kiralarken yapılan sözleşme çok önemlidir. Sözleşme; kiralayan için kiralama süresi boyunca bir sorun yaşamaması, kiraya veren için de villanın düzgün şekilde geri teslim alınması açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. 

Kiralayan için; kiralama sırasında kendisine vaad edilen ve görsellerde gösterilen villayı teslim almalı, ve konaklama sırasında bir sorun çıktığında kiraya verenden destek alabilmeli, tatili zehire dönmemelidir. 

Kiraya veren için ise; Villalarda tam donanımlı mobilyalar bulunduğundan ve yerine koymak çok maliyetli olduğundan pek çok kiraya veren kendini güvenceye almak adına kiralama başlangıcında kiracısından depozito alır. 

kiralık yazlık villa

Her iki taraf için de sözleşmede bulunan cayma hakkı ve mücbir sebepler maddelerinin kontrol edilmesinde fayda vardır. Ağır bir hastalık geçiriliyorsa, veya ailede bir kayıp yaşandıysa bir ceza ödemeden kiralamayı iptal edebileceğinizden emin olmanız iyi olur. 

Hayvan Dostlarımız

Evcil hayvanınız varsa ve onu da tatile götürmek istiyorsanız evcil hayvan kabul eden bir villa kiralamanız ve bunu ev sahibine önceden bildirmeniz gerekir. Pek çok ev sahibi evcil hayvan kabul etmeyebiliyor, bu nedenle önceden bilgi vermediyseniz ev sahibinin sizi kabul etmemesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. 

Villa Kiralama Yapacağınız Firma Seçimi 

Hangi bölgede olursa olsun, villa kiralayacaksınız mutlaka güvenilir bir firma aracılığıyla rezervasyonunuzu yapın. Maalesef son yıllarda yaşanan villa dolandırıcılıklarında pek çok ailenin canı yandı. Bu nedenle arkasındaki firmayı iyi araştırmanız, firma hakkındaki yorumları mutlaka okumanız, veya olumlu deneyim yaşayan bir arkadaşınızın referansı ile rezervasyon yapmanız çok önemli. 

Güvenilir, deneyimli, işini bilen bir firma ile çalışmanız; Rezervasyon sırasında, konaklama sırasında ve konaklama sonrasındaki tüm süreçleri kolaylaştıracaktır. Hijyen standartlarına uygunluk, herhangi bir sorun olduğunda 7/24 ulaşılabilir olma, ödemelerinizi güvenle yapabilme villa kiralarken en fazla dikkat etmeniz gereken konular. 

Yukarıda saydıklarıma dikkat ederek keyifli ve güzel bir villa seçebilirsiniz, şimdiden harika bir tatil geçirmenizi dilerim. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın