Frida Kahlo, Meksikalı bir kadın ressam… Bir dönem ressamların biyografilerini okumaya merak sarmış ve o dönemde tanışmıştım Frida ile. Önce kitabı, sonra filmi… Hayatını önce okuduğumda, sonra filmini izlediğimde beni derinden etkilemişti. Gelin Frida Kahlo kimdir, hayatı, sevgilisi ve geçirdiği kazadan sonra yaşadıklarını masaya yatıralım.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Frida Kahlo Kimdir?

Frida’nın tam adı “Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon“.

Genç yaşta geçirdiği bir kaza bütün hayatını etkilemiş, o kaza ve sonrasında yaşadıkları ruhunda derin yaralar açmış. Buna rağmen hayata ve aşkına sonuna kadar tutunmuş, direnmeyi seçmiş ve genç yaşta bu dünyaya veda etmiş bir sanatçı Frida Kahlo.

Frida Kahlo ve Sevgilisi Ünlü Ressam Diego Rivera

Frida ve eşi Diego, ikisi de dönemlerinin ünlü ressamları… Frida daha küçük ve kendini anlatan resimler yaparken, Diego duvarları kaplayan dev resimler yapmayı seçmiş. Frida küçük bir güvercinken, Diego bir Fil olmuş. Sanat dünyası da onlara böyle hitap etmiş. Frida ve Diego’nun çok çalkantılı bir ilişkisi var. Diego çok çapkın bir adam ve Frida bir yere kadar dayanabiliyor. Frida ile Bolşevik devrimci Lev Troçki’nin de kısa bir gönül ilişkisi olduğu söyleniyor.

Frida Kahlo’nun Hayatını Değiştiren Kaza

Frida’nın acısını görebilmek için yaptığı resimleri ya da fotoğraflarını görmeniz yeterli olur. Fotoğraftan ya da resimden fışkırır onun acısı. O yüzden beni bir taraftan tedirgin eder bir taraftan da içine çeker. Resim yapmaya o kadar tutkundur ki, seri ameliyatları nedeniyle yatağından çıkamadığında tavana ayna yerleştirip kendi portrelerini yapmıştır.

Frida Kahlo’nun Eserleri

Fırsat bulursanız ve biografilere ilginiz varsa, kitabını okuyun, filmini izleyin. Ayrıca filmin müziklerine de bayılmıştım. Bulabilirseniz film müziklerini de dinleyin.

The Blue House (Mavi Ev) – Frida Kahlo Müzesi

Ben Meksika seyahatimde Diego ile birlikte yaşadıkları ve şimdi müze olarak kullanılan evlerini de ziyaret etme fırsatı buldum. Müzenin İspanyolca adı Casa Azul yani Mavi Ev.

Mavi Ev, Frida’nın doğduğu ve öldüğü yer. Diego Rivera ile evlendikten sonra Frida, Mexico City’de ve yurtdışında farklı yerlerde yaşadı, ancak her zaman Meksiko Coyoacán’daki aile evine geri döndü. Mexico City’nin en eski ve en güzel mahallelerinden birinde bulunan Blue House, ressamın ölümünden dört yıl sonra 1958’de bir müzeye dönüştürüldü. Bugün Meksika başkentinin en popüler müzelerinden biri. Popüler olarak Casa Azul (Mavi Ev) olarak bilinen Museo Frida Kahlo, Latin Amerika’nın en ünlü kadın sanatçısının özel hayatını ortaya çıkaran kişisel eşyaları koruyor.

Müzeyi gezerken Frida’nın hayatı film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçiyor gerçekten. Self-potrait denilen kendi resimlerini yaptığı tavanında aynası olan yatağı. Acılarını azaltmak için giydiği korseleri, günlük kullandığı eşyaları, resimlerini yaptığı malzemeleri görmek çok etkileyici bir deneyim.

Mavi Ev ayrıca ressamın en önemli eserlerinden bazılarını içeriyor: Uzun Canlı Yaşam (1954), Frida ve Sezaryen Operasyonu (1931) ve Babamın portresi Wilhelm Kahlo (1952).

Müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız internet sitesinden önden bilet almanızı tavsiye ederim. Çünkü müze girişinde uzun kuyruklar oluyor. İnternetten bilet alsanız da sıraya giriyorsunuz, ancak o sıra daha hızlı ilerliyor. Eğer müzede fotoğraf ve video çekmek istiyorsanız aldığınız bilete ek olarak ek bir ödeme daha yapmanız gerekiyor, içeride sürekli kontrol eden görevliler var.

Frida Müzesi Ziyaret Saatleri

Frida Müzesinin açık olduğu saatler günler bazında değişiyor, aşağıda günlük bazda ziyaret saatlerini görebilirsiniz.

 • Salı Günleri: 10:00 – 17:30 arası
 • Çarşamba Günleri: 11:00 – 17:30 arası
 • Perşembe – Pazar arası: 10:00 – 17:30 arası açık.

Frida Müzesi Bilet Fiyatları 2020

Hafta içi ve hafta sonu bilet fiyatları farklılık gösteriyor.

Frida Müzesi hafta içi giriş ücretleri;

 • Genel giriş: 230 Meksika Pezosu
 • Resmi kimlikli Meksika vatandaşları: 100 Meksika Pezosu
 • Geçerli kimliğe sahip öğretmenler ve öğrenciler: 45 Meksika Pezosu
 • İlköğretim ve lise öğrencileri: 20 Meksika Pezosu
 • Büyükler (65+): 20 Meksika Pezosu

Frida Müzesi hafta sonu giriş ücretleri:

 • Genel giriş: 270 Meksika Pezosu
 • Resmi kimlikli Meksika vatandaşları: 130 Meksika Pezosu
 • Geçerli kimliğe sahip öğretmenler ve öğrenciler: 50 Meksika Pezosu
 • İlköğretim ve lise öğrencileri: 25 Meksika Pezosu
 • Büyükler (65+): 25 Meksika Pezosu

Doluluk durumuna bağlı olarak, müze içinde flaşsız fotoğraf çekme izni: 30 Meksika Pezosu

Ödemeler MasterCard, VISA ve American Express ile kabul edilir. Nakit ödemelerde sadece Meksika pesosu geçerli, USD kabul edilmiyor.

Ayrıca, Frida Kahlo Müzesi’ne biletiniz ile Coyoacan’da bulunan Diego Rivera-Anahuacalli Müzesi’ne ücretsiz giriş hakkı almış oluyorsunuz.

Frida Filmi

2002 yılında Frida’nın hayat hikayesi beyaz perdeye aktarıldı. Frida Kahlo’nun sanat ve özel hayatını anlatan filmin başrolünü yani Frida rolünü İspanyol güzel Salma Hayek oynamıştı. Bence çok iyi iş çıkarmıştı. Frida’nın hayatını konu alan film, 6 dalda Akademi Ödülü’ne aday oldu. Ayrıca makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazandı. Hala izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm.

2002 yapımı Frida filmi
2002 yapımı Frida filmi

Film müzikleri de efsanedir, spotify’da liste olarak bulabilirsiniz. Mutlaka dinleyin.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın