Frida Kahlo’nun acısı

Frida Kahlo, Meksikalı bir ressam…

Bir dönem ressamların biografilerini okumaya merak sarmış ve o dönemde tanışmıştım Frida ile. Önce kitabı, sonra filmi… Hayatını okuduğumda, izlediğimde beni derinden etkilemişti.

Genç yaşta geçirdiği bir kaza bütün hayatını etkilemiş, o kaza ve sonrasında yaşadıkları ruhunda derin yaralar açmış. Buna rağmen hayata ve aşkına sonuna kadar tutunmuş, direnmeyi seçmiş ve genç yaşta bu dünyaya veda etmiş bir sanatçı o.

Ne zaman onun fotoğrafını görsem içim ürperir… Pera Müzesi’ne Frida ve Diego’nun sergisi geldiğinden beri zaman ayırıp gitmek istiyordum. Dün de sonunda bu fırsatı buldum.

Frida ve eşi Diego, ikisi de dönemlerinin ünlü ressamları… Frida daha küçük ve kendini anlatan resimler yaparken, Diego duvarları kaplayan dev resimler yapmayı seçmiş. Frida küçük bir güvercinken, Diego bir Fil olmuş. Sanat dünyası da onlara böyle hitap etmiş.

Frida’nın acısını görebilmek için yaptığı resimleri ya da fotoğraflarını görmeniz yeterli olur. Fotoğraftan ya da resimden fışkırır onun acısı. O yüzden beni bir taraftan tedirgin eder bir taraftan da içine çeker.

Resim yapmaya o kadar tutkundur ki, seri ameliyatları nedeniyle yatağından çıkamadığında tavana ayna yerleştirip kendi portlerini yapmıştır.

Fırsat bulursanız ve biografilere ilginiz varsa, kitabını okuyun, filmini izleyin. Ayrıca filmin müziklerine de bayılmıştım. Bulabilirseniz film müziklerini de dinleyin. Tabii hazır bu sergi İstanbul’a kadar gelmişken Pera Müzesindeki bu sergiyi de kaçırmayın.

Yolda Kalın!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here