Kuzey Amerika Meksika Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo, Meksikalı bir kadın ressam… Bir dönem ressamların biyografilerini okumaya merak sarmış ve o dönemde tanışmıştım Frida ile. Önce kitabı, sonra filmi… Hayatını önce okuduğumda, sonra izlediğimde beni derinden etkilemişti.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Genç yaşta geçirdiği bir kaza bütün hayatını etkilemiş, o kaza ve sonrasında yaşadıkları ruhunda derin yaralar açmış. Buna rağmen hayata ve aşkına sonuna kadar tutunmuş, direnmeyi seçmiş ve genç yaşta bu dünyaya veda etmiş bir sanatçı o.

Frida ve eşi Diego, ikisi de dönemlerinin ünlü ressamları… Frida daha küçük ve kendini anlatan resimler yaparken, Diego duvarları kaplayan dev resimler yapmayı seçmiş. Frida küçük bir güvercinken, Diego bir Fil olmuş. Sanat dünyası da onlara böyle hitap etmiş. Frida ve Diego’nun çok çalkantılı bir ilişkisi var. Diego çok çapkın bir adam ve Frida bir yere kadar dayanabiliyor. Frida ile Bolşevik devrimci Lev Troçki’nin de kısa bir gönül ilişkisi olduğu söyleniyor.

Frida’nın acısını görebilmek için yaptığı resimleri ya da fotoğraflarını görmeniz yeterli olur. Fotoğraftan ya da resimden fışkırır onun acısı. O yüzden beni bir taraftan tedirgin eder bir taraftan da içine çeker. Resim yapmaya o kadar tutkundur ki, seri ameliyatları nedeniyle yatağından çıkamadığında tavana ayna yerleştirip kendi portrelerini yapmıştır.

Fırsat bulursanız ve biografilere ilginiz varsa, kitabını okuyun, filmini izleyin. Ayrıca filmin müziklerine de bayılmıştım. Bulabilirseniz film müziklerini de dinleyin.

Ben Meksika seyahatimde Diego ile birlikte yaşadıkları ve şimdi müze olarak kullanılan evlerini de ziyaret etme fırsatı buldum.

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Giresun Gezilecek Yerler ve Giresun Gezi Rehberi

1,5 ay sürmesini planladığım Kafkaslar seyahatimin ilk durağı olan Giresun, kirazı, fındığı,...

Kaya Tırmanışı Eğitimi için Eskişehir Kara Kayalar Yolcusuyum

Yaklaşık bir ay kadar önce Sevgili Burak Çağatay Gülmez'den Yıldız Teknik Üniversitesi...

Transit Vize Nedir? Transit Vize Uygulayan Ülkeler Hangileri?

Yurt dışı seyahatinde özellikle uzak uçuşlarda aktarmanız varsa aktarma yapılan ülkelerin vize uygulamaları birbirinden...

Sharm El Sheikh (Şarm El-Şeyh) Gezilecek Yerler ve Gezi...

Mısır'ın incisi olarak anılan Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh), deniz ve...

Prag’da Ne Yenir? Nerede Yenir? Prag’da Yeme-İçme

Prag'da ne yenir, nerede yenir rehberi hem yerli-yabancı bloglardan hem de sosyal medya takipçilerimden aldığım öneriler, kendi deneyimlerim ile hazır!

İngilizce Öğrenmek veya İngilizcesini Geliştirmek İsteyenler için Öneriler

Küçük dünyamız her geçen gün seyahat etmesi daha kolay bir yer haline...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin