Tatil zamanı geldi, Ramazan Ayı da bittikten sonra tatilciler akın akın yollara düşecek muhtemelen. İşte o zaman geldiğinde, tatil yapmak isteyenler için hem uçak hem otel fiyatları birden yükselecek. Son dakikaya kaldıysanız da yüksek fiyatlara mahkum olacaksınız. Halbuki bu duruma düşmemenin çok kolay bir yolu var; erken rezervasyon yaptırmak. Benim ucuza seyahat etmemin en basit formülü bu.

Seyahatlerimi mümkün olduğu kadar erken planlıyorum. Mesela bu yıl içinde yapacağım neredeyse bütün tatillerimin uçak biletlerini Ocak-Şubat aylarında almıştım.

Erken Rezervasyon Yaptırmanın Faydaları

Erken rezervasyon yaptırmanın bana sağladığı pek çok fayda var aslında, bir kaçını aşağıda görebilirsiniz:

  1. Uçak biletimi erken satın aldığım için her zaman fiyat avantajı sağlıyorum
  2. Yıl içindeki tatil programımı yılın başından itibaren bildiğim için sadece uçak bileti değil, otel ya da alacağım paket turlar varsa onlar için de alternatif tatil fırsatları yaratma imkanım oluyor.
  3. Bolca araştırma yapmak ve hem bütçeme hem de tatil zevkime uygun bir tatil organize etme şansım oluyor.
  4. Oteller, paket turlar, balayı paketleri gibi hizmetleri sunan pek çok firma erken rezervasyon için çok ciddi fiyat avantajları, kampanya ya da promosyonlar sağlıyor. Ek indirimler ya da aldığınız avantaja ek paketler alma imkanını erken rezervasyon sayesinde yakalayabilirsiniz.

Yaz Tatili için

Bana en çok sorulan sorulardan biri belli tatil dönemleri ve farklı tatil zevkleri için önerilerde bulunmam oluyor. Erken rezervasyon yaptıracağım ama nereye gideceğime bir türlü karar veremiyorum diyen pek çok takipçim var.

Peki, ne zaman nereye gideceğimize nasıl karar veriyoruz?

Herkesin tatil anlayışı, zevki çok farklı. Kimi lüks otellerde 5 yıldızlı tatilleri tercih ederken kimi benim gibi aktivite odaklı tatilleri tercih ediyor. Son yıllarda gastronomi turları popüler olurken yurdum insanı eskiye oranla daha fazla yurtdışı tatili yapmayı da tercih etmeye başladı. Benden görüş isteyenlere belli başlı birkaç önerim oluyor:

  1. Eğer deniz tatili istiyorsanız Türkiye’den daha iyi seçenek sayısı oldukça az, otellerimizin hem hizmet hem de fasilite kalitesi de çok iyi.
  2. Tatilinizi yaz aylarında yapmayı planlıyorsanız gideceğiniz bölgenin hava durumunu mutlaka rezervasyon yaptırmadan önce kontrol edin. Accuweather gibi uygulamalarla geçmiş yıllara ait sıcaklık ortalamaları görme şansınız var. Deniz sıcaklığı sizin için önemliyse Ege ve Akdeniz arasında farkları göz önüne almanızda fayda var.
  3. Eğer yaz tatilinde denizle birlikte doğayla da içiçe olmak istiyorsanız, seçeceğiniz bölgeye yakın trekking, yamaç paraşütü gibi farklı aktivilere var mı diye gözden geçirebilirsiniz.

Bütün yıl bu tatil için çalıştığınızı biliyorum, sizi en fazla mutlu edecek seçeneği bulduğunuzdan emin olun. Erken davranın ki alternatifler arasından ekonomik seçimler yapmak için fırsatınız olsun.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın