“Bu değirmeninin suyu nereden geliyor? “

“Babadan mı zenginsiniz?”

“Bu kadar çok seyahat etmek için çok paranız olması gerekir mi?”

Sık sık karşıma çıkan tüm bu soruların çok basit bir cevapları var aslında. Ne sihirli bir formül var, ne de sanıldığı gibi sponsorlu geziler…

Erken Kalkan Yol Alır, Erken Rezervasyon Yapan Ucuza Tatil Yapar

İlk olarak her zaman erken kalkan yol alır! Erken rezervasyon yapan ucuza tatil yapar, formül bu kadar basittir. Seyahat planlarınızı tatil planlarınızı ne kadar erken yapabilirseniz; uçak, otel gibi ana masraf kalemlerinizi yarı yarıya hatta daha da fazla düşürebilirsiniz. Kulağa çok basit geliyor değil mi? Ama zaten öyle, çok basit!

Uçak biletlerimi seyahatlerimden 7-8 ay önce hatta bazen 1 yıl önce alıyorum. Tabii ki bu kadar erken bilet alabilmek için çok planlı olmak. Uzun zaman sonrasının seyahat planlarını önceden yapmak gerekir. Bunu alışkanlık haline getirebilirseniz inanın yılda 1 tatil yerine 2-3 tatili kolayca yapabilirsiniz.

Çok basit bir örnek vereyim; Bu yıl Ramazan Bayramı’nda Norveç’e gidiyorum. İndirimli bir uçak bileti kampanyasından gidiş-dönüş 450TL’ye aldım İstanbul-Oslo biletimi ve seyahatimden sadece 3-4 ay önce biletimi aldım. Aynı rotaya benimle aynı zamanlarda 2016 Şubat ‘ı için bilet alan arkadaşlarım ise gidiş-dönüş 240TL’ye aldılar biletlerini. Benimkinin neredeyse yarısı. Aynı bilete dün tekrar baktık, Ramazan bayramı için 670TL. Yani 670TL’lik bileti 240TL’ye almak mümkün, tek yapmanız gereken uzun vadeli plan yapmak!

Seyahatlerin ulaşım dışındaki ikinci büyük masraf kalemi ise konaklama. Gittiğiniz bölgeye göre değişkenlik gösterse bile, en fazla bütçemizi etkileyen ikinci büyük harcamayı kalacak yerlere yapıyoruz. Pek çok alternatif yöntem var elbette ancak daha çok otellerde kalmayı tercih ediyorsanız erken rezervasyon otelleri gibi fırsatları değerlendirerek otel masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.

Özellikle yurt içi seyahat ederken, Ocak-Şubat aylarından başlayan erken rezervasyon kampanyalarından yararlanarak Türkiye’nin büyük bilinen güzel otellerinde zaman zaman %70 gibi avantajlı fiyatlarla kalabilirsiniz. Böylece geceliği 100TL’ye vasat bir otelde kalmak yerine, çok daha merkezi ya da çok daha güzel ya da daha fazla yıldızlı bir otelde benzer fiyatlara kalma fırsatları yakalayabilirsiniz.

Tatilsepeti.com gibi köklü ve güvenilir siteleri otel rezervasyonlarınız için kullanabilirsiniz. Erken rezervasyon için en doğru zaman ne zaman derseniz, ne kadar erken o kadar iyi diyeceğim 🙂

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın