Güneydoğu Asya’nın cennet ülkesi Endonezya, binlerce adadan oluşan dünyanın en kalabalık ve coğrafi olarak en dağınık ülkelerinden biri. Tropik iklimde yer alan yemyeşil doğası, beyaz kumsalları ile bir cennet iken deprem kuşağında yer alan sık sık volkan patlamaları, depremler ve tsunami felaketleri ile adından söz ettiren bir cehennem.

Birbirinden güzel plajları, doğa güzellikleri, volkanları, dünyaca ünlü farklı inançları temsil eden tapınakları ve dalış noktaları ile Endonezya adalar toplululuğu olmasının bütün avantajlarını bir araya toplamış durumda.

Biz balayı için Endonezya’yı tercih ettik. Endonezya gezi rotası, Endonezya gezi notları ve Endonezya gezilecek yerler konusunda önerilerimi bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

2 Hafta Endonezya Gezi Rotası

Öncelikle en baştan söyleyeyim, Endonezya’yı iki haftada gezip bitirmeniz mümkün değil çünkü Endonezya yaklaşık 8 bininde yaşamın olduğu 18 bin adadan oluşuyor. Bu yüzden en çok görmek istediğimiz yerleri önceliklendirerek kendimize bir Endonezya gezi rotası çıkardık. Bu iki haftalık planın Endonezya’da gezilecek yerler arasından en iyilerini kapsadığını söyleyebilirim. Gidiş ve dönüşün de neredeyse 1 gününüzü aldığını da varsayarak 14-15 günlük Endonezya seyahatimiz hayatımızın en güzel seyahatlerinden biri oldu.

2 Hafta Endonezya Gezi Rotası
2 Hafta Endonezya Gezi Rotası

Endonezya’da Java, Bali ve Flores adalarına zaman ayırdık, bu yazıda her bir adada gördüğümüz yerler ve ayırdığımız süreleri göreceksiniz.

Java Adası – Yogyakarta 3 Gün

Java Adası için Endonezya’nın kalbi diyebiliriz. Başkent Jakarta’nın bu adada olmasının yanı sıra nüfusun büyük çoğunluğu da bu adada yaşıyor. Jakarta ekonomik uçak bileti de bulabileceğiniz bir nokta, biz de Jakarta’ya uçup oradan iç hat uçuşu ile Yogyakarta’ya geçtik. Jakarta pek çok ülke başkentinin olduğu gibi vakit kaybetmeye değer birşey sunmuyor, bu nedenle süreniz kısıtlı ise seyahat planınıza almanıza gerek yok. Yogyakarta ise tam bir sırt çantalı cenneti. Yogyakarta’da geçireceğiniz zamanı aşağıdaki şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir günü; dünyadaki tek parça halindeki en büyük Budist Tapınağı olan Borobodur Tapınağı’nda gün doğumu, 9. yüzyıldan kalan Hindu Tapınağı Prambanan Tapınağı’nda gün batımı planlayın.

Borobodur Tapınağı
Borobodur Tapınağı
Prambanan Tapınağı
Prambanan Tapınağı

Bir gün Java kültürünü yakından görmek için Yogyakarta şehir içindeki müze ve sarayları gezerek geçirebilirsiniz.

Bir günü iple inilen ve iki mağaranın arasında yer altında yürüyüş yapabileceğiniz Jomblang Mağarası’nda mağara yürüyüşü yapabilir ve harika instagramlık görüntüler sunan Kaliburu Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Jomblang Mağarası
Jomblang Mağarası

Java Adası – Malang 2 Gün

Malang Java Adasının en meşhur volkanlarına en yakın büyük şehir. Bromo ve Ijen’e gitmek için Malang’ı tercih edebilirsiniz. Yogyakarta’dan Malang’a gece treni ile geçebilir, böylece bir gün kazanabilirsiniz. Malang Java adasının önemli şehirlerinden biri. Bizim için önemli olmasının nedeni ise Bromo Dağı ve İjen Kraterine çıkış noktası olması. Hem Bromo Dağı hem de İjen Krateri çıkışları gece 02:00 gibi başlıyor, böylece yanardağ zirvelerine dün doğumunda ulaşabilir ve muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Dağ çıkışları için günübirlik turlara dahil olabilir veya İjen ve Bromo için bir gece iki günlük paket tur alabilirsiniz. Paket turun içinde konaklama da dahil oluyor, eğer planınız Bali Adası’na geçmekse tur sonunda sizi Gilimanuk limanına Bali feribotlarının kalkış noktasına bırakıyorlar.

Bromo Dağı
Bromo Dağı
İjen Krateri
İjen Krateri

Bali Adası – Ubud 3 Gün

Endonezya’nın en ünlü adalarından biri, dünyanın en popüler balayı adası Bali olmasına rağmen Endonezya’yı en az temsil eden adanın Bali Adası olduğunu söylemek gerek. Tüm Endonezya müslüman iken Bali adasının %80’i Hindulardan oluşuyor. Bu vesile ile adada pek çok Hindu Tapınağı, yoga merkezleri, bolca masaj salonu yer alıyor. Bali Adası’nda sanılanın aksine deniz kenarındaki hareketli bölgeleri yerine adanın tam merkezinde yer alan ve denize kıyısı olmayan Ubud bölgesi görülmeyi ve zaman harcanmayı hak ediyor. Ubud’dan kiralayacağınız araç, motor veya alacağınız günü birlik turlarla adadaki tapınakları gezebilir, muhteşem pirinç terasları arasında uzun yürüyüşlere çıkabilir, maymun ormanında maymunlarla arkadaşlık edebilirsiniz. Yürüyüşler sonunda da kendinizi masajla ödüllendirebilirsiniz. 

Bali, Ubud
Bali, Ubud

Ubud’da olduğunuz süre için görebileceğiniz yerler;

Monkey Forest: Ubud merkezine yürüme mesafesinde, maymunların doğal ortamlarında gezindikleri kocaman bir bahçe, gidip maymunları görmek için güzel.

Monkey Forest
Monkey Forest

Pirinç Terasları: Ubud çevresinde tepelerde teraslanarak yetiştirilen pirinç tarlalarını hem Ubud merkezinden yürüme mesafesinde hem de günübirlik turlarla yol üzerinde görebilirsiniz.

Pirinç Terasları
Pirinç Terasları

 Günü Birlik Tapınak Gezileri: Ubud’un içinde neredeyse her bina tapınak gibi. Hindu figürleriyle süslenmiş tapınaklar mutlaka ilginizi çekecektir. Ancak motosiklet kiralayarak, araç kiralayarak veya günü birlik turlara katılarak en meşhurları Tanah Lot Tapınağı, Uluwatu Tapınağı, Ulun Danu Beratan Tapınağı olan pek çok tapınağı görebilirsiniz.

Tanah Lot Tapınağı
Tanah Lot Tapınağı

Campuhan Ridge Walk: Ubud şehir merkezinden yürüme mesafesinde pirinç teraslarını görebileceğiniz, harika fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden biri Campuan Ridge Walk, gidince beni anın 🙂

Ubud’da konsept butiklerden dünya mutfağına, Endonezya kahvesi içebileceğiniz kafelerden gece kulüplerine, masaj salonlarından tasarım harikası otellere kadar çok geniş bir yelpazede tatil seçeneği sizi bekliyor. Bali Adasının en fazla zaman ayrılmaya değer yeri burası.

Bali – Seminyak 1 Gün

Bali Adası’na denize girmek için geldiyseniz; Seminyak veya başka bir sahil kenarı veya Gili Adaları tercih edilebilecek yerler. Bizim şansımıza hava yağışlı olduğundan denizin tadını çıkarma şansımız olmadı. Eğer sörfe ilginiz varsa Bali sahillerinde sörf yapabileceğiniz hatta sörf dersi alabileceğiniz pek çok plaj var. Ayrıca Seminyak bölgesi konsept kafe ve restoranlarda farklı mutfakları bulabileceğiniz, Türkiye’nin Çeşme’si gibi düşünebilirsiniz.

Seminyak
Seminyak

Flores Adası – Komodo – 3 Gün

Biz Bali’den Flores Adası(Labuan Bajo)’na uçtuk. Burayı tercih etmemizin nedeni ülkenin önemli dalış noktalarının burada olması ve dünyada sadece burada bulunan Komodo Ejderlerini görmekti. Flores bu seyahatimizin en güzel bölümü idi, Endonezya’nın uzak ve en bakir noktalarından biri olan bu adada yağmur ormanlarının içinde Komodo Adalarını gören otelimiz, su altının zenginliği ve hala turistik hale gelmemiş günlük hayat bizi en çok etkileyen özellikleri oldu. 2 günümüzü dalış, 1 günümüzü de dinlenmeye ayırdığımız bu adadan hiç dönmek istemedik, hatta o kadar istemedik ki Labuan Bajo’dan dönüş uçağımızın yaptığı rötar nedeniye neredeyse dönüş uçağımızı kaçırıyorduk.

Flores Adası - Komodo
Flores Adası – Komodo

Endonezya’da gezilecek görülecek adalar

2 haftalık seyahatimiz kişi başı 1750 Usd tutmuş, bunun 750 Usd’si uçak bileti, 1000 Usd’si ise diğer tüm giderlerimiz olmuş.

İki haftada görülebilecek en çok sayıda yeri görüp bu süreye 2 volkan yürüyüşü, deniz, dalış, tapınaklar gibi farklı pek çok aktiviteyi de sığdırdık. Ülkeye gidiş maliyetli olsa da ülke içinde seyahat etmek, yeme-içme, konaklama oldukça ucuz. Uygun fiyata bilet bulursanız kesinlikle kaçırmayın, mutlaka seyahat planlarınıza ekleyin.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

13 Yorumlar

  1. merhabalar. mükemmel bir gezi planı yapmışsınız ve gerçektenten çok beğendim acaba size bu gezi biletleri dahil toplam ne kadara ma oldu? bir de gezi planını bir tur ile mi yoksa gelişi güzel şekilde kendiniz mi oluşturdunuz?

  2. Merhaba verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler. benimde bir sorum olacak malanga trenle ulaştıktan sonra bromo ve ijen için tur paketimi satın almak gerekiyor? Malangta konaklayarak her iki dağa da gidilebilir mi? devamında aynen sizin yaptığınız gibi Bali’ ye geçmek için ne yapmalı? Birde Yogyakartadan Malang için tren biletini önceden almaya gerek var mı?

  3. Merhaba. Bu geziyi 4 kişi olarak yapacağız. Ağustos sonunda jakarta’ya gidiyoruz. Bize kaldığınız otelleri ve memnun kaldığınız tur şirketlerini bildirebilir misiniz?

Yorumunuzu Yazın