Seyahatler ederken özellikle size hız ve zaman kazandıran yöntemlerden biri gittiğiniz yerde araç kiralamak oluyor. Ben de yurt içi ve yurt dışında pek çok kez araç kiraladım. Tabii ki kiralık araç en uygun fiyatı bulmak da bir iş. Kiralık araba araştırırken birçok firmanın araçlarını ve kiralama ücretlerini görmek ve karşılaştırma yapmak istiyorsanız araç kiralama karşılaştırma sitelerini tercih edebilirsiniz.

En popüler ve en güvenilir rent a car firmalarını bir araya getiren sektörün öncü firmalarının yer aldığı karşılaştırma sitelerini inceledim. Onlarca karşılaştırma sitesi mevcut, en iyilerinden Rentalcars, Skyscanner, Arguscarhire, cartrawler ve vivi.com.tr gibi popüler araç kiralama karşılaştırma sitelerini inceledim, hatta bazılarından kiralama da yaptım. Bu siteler beğendiğiniz aracı tüm firmalarda arayıp fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz platformu sunması açısından çok pratik.

Siteler üzerinden araç kiralama yapmak istediğimizde çıkan sonuçlar hemen hemen aynı gibi görünsede, aralarında ince detaylar var. Skyscanner da ilk adımda araçların ismi gösterilmiyor ve yakıt / vites hakkında detay yer almıyor. 2. Aşama’ya geçince gösteriyor. Rentalcars sitesinde de araç ismi ve yakıtı gösteriyor. Vites hakkında bilgi yer almıyor. Araçlar için gruplanmış net bir bilgiye erişemiyoruz.  Vivi üzerinden sorguladığımızda istediğimiz araca ve bilgilerine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

01-10 Temmuz Ramazan Tatilinde En Ekonomik Kiralık Araba Fiyatları

  • Skyscanner. İstanbul. Orta düzey. 5 kapılı. Klimalı. Düz vites. 675 TL
  • Vivi. İstanbul. Hyundai i10. Benzinli. Otomatik. 4 kapılı. Günlük 80 TL. Toplam 720 TL
  • Rentalcars. İstanbul. Renault Clio. Düz vites. 5 kapılı. Ekonomik 853 TL

vivi.com.tr sayfasından alınmış örnek rent a car fiyatları;

Rent a car fiyatlarını incelerken, vivi her aracın fiyat tablosunu göstermektedir. Bu sistemi daha önce hiç bir sitede görmemiştim. Fiyat tablosuna göre aracınızı en uygun tarihlerde kiralayabilirsiniz. Otel sezon fiyatlarını incelemek gibi bir şey.

Ayrıca akıllı fırsatlar sayesinde sistem sizin aradığınız tarihlerde size uyarı vermektedir. Uçak bileti alırken de aynı fırsatları görmek mümkün.

Ekonomik araç kiralamafiyatlarını karşılaştırmak için Vivi.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Ortak Araç Kiralama Koşulları:

Sürücü bilgisi: Kiralanan aracı sadece rezervasyon formunda girilen sürücü kullanabilir. Farklı bir kişinin kullanma ve kaza yapma durumunda hasar güvencesi geçerliliğini kaybetmektedir.

İlave sürücü: Rezervasyonda girilen ilave sürücü bilgisi ile ikinci bir kişi aracı kullanabilir.

Araç kiralama süresi: Minimun 24 saattir. Daha az süre ile kiralamada 24 saat üzerinden ücretlendirme yapılır.

Kilometre sınırı: Vivi’de araç listesinde kiralama süresi boyunca kilometre sınırı ekranda gözükmektedir. Diğer sitelerde kilometre ile ilgili bilgi yer almıyor, galiba hepsi sınırsız demek.

Ödeme koşulları: Ön ödeme tutarı kredi kartı ile ödenmektedir. İstenirse kira ücretinin tamamı da kredi kartı ile ödenebilir. Ön ödemede kalan bakiye yine kredi kartı veya nakit olarak ödenmektedir. Ödemenin tamamı yapılmadan araç teslim edilmemektedir.

Herhangi bir trafik cezası, eksik yakıt durumlarına karşın bloke edilen teminat miktarına provizyon denilmektedir.

Sigorta ve güvenceler: Tüm araçları rent a car kaskoludur.

Teslim ve iade: Kiralanan araçlar talep edilen saatte müşteriye teslim edilir ve belirtilen yerde teslim alınır.

Araç yakıtı: Aracın deposu full teslim edilir, full teslim alınır. Yakıt doldurulamama durumunda harcanan kısmın ücreti alınır. Alındığı gibi iade edilmesi gerekiyor aslında.

HGS/OGS geçişleri: Tüm araçları HGS/OGS geçişlidir. Araç tesliminde ücretli geçişlerin miktarı müşteriden alınır.

Rezervasyon iptali ve değişikliği: Bir tıkla rezervasyonlar iptal edilebilir, değiştirilebilir.

Tek yön ücreti: Araç modeline göre değişen tek yön ücretinde km başına 1 TL ödenerek farklı bir adrese de araç teslimi yapılmaktadır. Vivi’de hesaba dahil ediliyor, diğer sitelerde aracı iade ederken ödüyorsunuz.

Muadili/Benzeri araç: Platformdaki araçlar anlık stokta olan araçlardır. Talep edilen aracın bir önceki müşteriden zamanında dönmemesi veya hasarlı dönmesi durumunda firma muadili bir araç gönderebilir. Bu sayede siz de zor durumda kalmadan işlerinizi devam ettirebilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Rezervasyon iptallerinde ön ödeme iadesi bazen sorunlu bir süreç haline dönüşebiliyor. Özellikle erken rezervasyon fırsatlarından yararlanılarak yapılan araç kiralama işlemlerinde, bazı durumlarda ön ödeme iadesi yapılmıyor. Bu nedenle koşulsuz iptal ve sınırsız tarih/saat değişikliği yönünde opsiyon sunan firmaları tercih etmek oldukça avantajlı hale geliyor.

  2. Araç kiralama konusu önceden hem şirketler he de bireyler için sorun oluyordu. Ama daha sonraları hem yasal düzenlemeler hem de firmaların kurumsallığa önem vermesi sonucu çok güzel bir hale geldi. Araç kiralamak artık sorun olmuyor.

  3. Çok faydalı bir liste olmuş, elinize sağlık. Özellikle kalabalık grupken araç kiralamak oldukça karlı oluyor. Bazen bulduğum kodlarla fiyatları %30-%40 aşağı çekebiliyorum. Benim de çorbada tuzum bulunsun diye kodları bulabileceğiniz siteyi paylaşıyorum, belki birilerinin işine yarar: https://www.picodi.com/tr/

Yorumunuzu Yazın