Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri saymakla bitmez. Bu güzelliklerin farkına varabilmenizi sağlamak için yola çıkma isteği uyandıran en güzel manzaralı yol rotaları listesi hazırladım. Nefis manzaraları, kıvrıla kıvrıla giden yolları ve birbirinden ilgi çekici tarihleri ile ön plana çıkan bu yolları siz de seyahatlerinizde rotanıza dahil ederek, seyahatten alacağınız zevki artırabilirsiniz.

Yola Çıkma İsteği Uyandıran En Güzel Manzaralı Yol Rotaları
Yola Çıkma İsteği Uyandıran En Güzel Manzaralı Yol Rotaları

Finike – Kaş

Kaş Uzun Çarşı
Kaş Uzun Çarşı

Antalya’nın turistik ilçesi olan Finike’den Kaş’a giden bu rota sayısız virajı ve nefes kesici manzaraları ile dikkat çekiyor. Keyifli bir arkadaş grubu ile yola çıktıysanız, yanınıza yiyecek ve içecek alarak, yolda gördüğünüz bakir koylarda kısa molalar vererek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

Marmaris – Bozburun

Turgut Şelalesi
Turgut Şelalesi

Türkiye’nin saklı cennetlerinden olan Bozburun beldesine giden rotada araç kullanırken Ege’nin yeşil ve mavisine doyacaksınız. Bu rota üzerinde mola verebileceğiniz birçok farklı durak da yer alıyor. Bozburun’a doğru giderken Turgut Şelalesi, Kızkumu ve Selimiye bölgelerini mutlaka görmelisiniz. 

Mordoğan – Karaburun 

Karaburun Köyleri
Karaburun Köyleri

İzmir ve Çeşme otobanının Karaburun çıkışından sonra ulaşabileceğiniz Mordoğan, zeytin ağaçları, dağları ve masmavi Ege Denizi ile öne çıkıyor. Bu yolda tipik ege köyleri olan Kösedere ve İnecek’i gezebilir ve köy kahvesinde çay içmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Eskişehir – Han

Yazılı Kaya
Yazılı Kaya

Bu rota boyunca İtalya’nın Toskana bölgesini aratmayacak güzellikteki tepeleri görebilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Han ilçesinde Roma, Frig ve Bizans döneminden kalma tarihi taşları da görebilir ve rotanızı ilçe sınırlarında yer alan Ana Kraliçe Matar’a adanmış Yazılıkaya’ya doğru çevirmeye başlayabilirsiniz. 

Akyaka – Akbük Koyu

Akyaka Azmak Nehri
Akyaka Azmak Nehri

Ülkenin cennet köşeleri arasındaki Akyaka’da Azmak Nehri’nde yüzebilir ve arabaya geçerek Gökova Körfezi’nin koyları arasındaki Akbük Koyu’nu keşfedebilirsiniz. 25 km’lik dar ve bol kıvrımlı olan yolda ilerlerken yanınızda çam ağaçları, Gökova Körfezi’nin tekneler ile süslenmiş koyları oluyor. Manzaralarıyla ünlü olan bölgede yolun asla bitmemesini isteyebilirsiniz. 

Giresun – Kümbet

Giresun Yaylaları
Giresun Yaylaları

Giresun’un merkezinden Kümbet Yaylası’na kadar olan 60 km’lik yol boyunca ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yemyeşil dik yamaçlar arasında ilerlerken manzarayı izleyebilirsiniz. Gezip görebileceğiniz birçok farklı noktaya sahip olan bu nokta arkadaş grupları veya aile ile gezilebilecek yerler arasında da bulunuyor. 

Türkiye’nin en iyi manzaralı yerlerine seyahat ederken yol güvenliğinizi de asla ihmal etmemelisiniz. Trafik sigortası için önlemlerinizi almalı, sigortanız olmadan yola çıkmamalı ve aracınızın periyodik bakımını aksatmamalısınız. 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın