Tatil denildiği zaman içi kıpır kıpır olanlardan, her an çantası hazır bekleyenlerden misiniz? Eğer öyle ise tatil zamanınız gelmiş hatta geçiyor demektir. Havalar birden güzelleşince, yaz tatili perileri kanınıza girdi ve tatilden başka birşey düşünemez oldunuz değil mi? Madem çantanız da hazır o halde tatile gitmek için hazırsınız! Tek ihtiyacınız olan bu yaz tatilinizi ucuza getirmek için ekonomik yaz tatili planlama tüyoları!

Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları
Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları

Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları

Tatile gitmek istiyoruz ama bir yandan da herşey ateş pahası, ulaşımdan konaklamaya fiyatlar almış başını gitmiş diye mi düşünüyorsunuz? Üzülmeyin, her derdin olduğu gibi bunun da çaresi var. Neredeyse tüm uçak bileti firmaları ve tatil beldelerinde bulunan otel ve tatil köyü işletmeleri artık müşterilerine pek çok ödeme kolaylığı sunuyor. Bir yıla bölünen taksitler, kampanyalar, avantajlı paketler derken tatile gitmek hayal olmaktan çıkıyor. Bu kadar avantajın içinde sizde artık kendinize bir iyilik yaparak tatile çıkmalısınız. 

Tatilinizi kafanız rahat bir şekilde geçirmek istiyorsanız ön hazırlığınızı da doğru ve zamanında yapmanız son derece önemlidir. Yani yanınıza alacağınız eşyalarınızı doğru seçmenizden, gideceğiniz yeri gitmeden önce araştırmaya ve gezilecek yerleri önceden öğrenmeye kadar gibi bilgilere sahip olup giderseniz gittiğinizde yaşanabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmış olur ve böylece sorunsuz bir tatil geçirmiş olursunuz. 

Tatilinizi hem istediğiniz şartlarda ve istediğiniz yerlerde yapmak, hem de ekonomik hale getirmek için bazı önerilerim olacak, umarım işinize yarar!

Tatile Kiminle Gideceğinizi Belirleyin 

Bütün yıl gece gündüz çalıştınız ve artık bu çalışmanın ödülü olan tatilinizi planlamaya hazırsınız? Peki, yol arkadaşınız kim olacak? İster tek başınıza, ister sevgilinizle, ister aileniz ile, isterseniz arkadaş grubunuzla olsun tatil size çok iyi gelecek. 

Yol arkadaşınızı seçerken dikkat etmeniz gereken iki konuyu hatırlatmak istedim. Birincisi; sizinle ortak zevklere sahip, benzer tatil şeklinden keyif alacak biri olmalı. İkincisi ise tatil için harcama tarzlarınızın uygun olması gerek. Siz doğada kamp yapmak isterken yol arkadaşınız beş yıldızlı tatil hayali kurmuyor olmalı, bu ikinizi de mutsuz edecektir. 

Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları
Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları

Eğer yalnızlıktan hoşlanıyorsanız ve tek başınıza tatile çıkmak istiyorsanız yanınıza size eşlik edecek kitaplar alabilirsiniz. Tek başına tatil bazen kişinin kendini inzivaya çekerek tanıma fırsatı sunuyor. Arkadaşlarınız ile çıkacağınız tatil ise genellikle çok eğlenceli ve bol kahkahalı geçiyor. Çünkü birbirini seven dostların eğlenmek için gittikleri tatil başka nasıl geçebilir ki! Aynı şekilde aileniz ile gideceğiniz tatilde eğlenceli ve mutlu bir şekilde geçer. Aile fertleri ile gittiğinizde güzel anılar biriktirmeye birlikte eğlenmeye ve dinlenmeye çıktığınız bu tatil serüveninde ailenizle farklı aktivitelere katılarak eğlencenizi ikiye katlayabilirsiniz. 

Konu maliyete geldiğinde ise kalabalık seyahat etmek çoğunlukla maliyet avantajı sağlar, ancak tek başınıza seyahat ettiğinizde de tarih ve yer konusunda bağımsız olma imkanınız olacağından tatilinizi ucuza getirme imkanı sunabilir. İkisinin de artı ve eksilerini değerlendirip kendi istediğinizin ne olduğuna göre tatil planı yapmanız en güzeli olur. 

Tatil Tarihlerinizi Belirleyin

Yol arkadaşınızı netleştirdi iseniz, tatile gideceğiniz kişiyle birlikte alternatifli şekilde tatile gideceğiniz tarihleri belirlemeniz size esneklik kazandıracaktır. Kesin tarihler olmasa da aşağı yukarı hangi ay, ayın başı mı sonu mu gibi genel bir tarih belirlemek hem planlama hem de hızlı hareket edebilmenize olanak sağlar. 

Oldu ya, uçak bileti bakarken ucuza Muğla uçak bileti buldunuz, o an yol arkadaşınızın müsait olduğunu bildiğiniz tarihlerde hızlıca bilet alma avantajını kullanabilirsiniz. Tarihlerinizi belirlerken esnek olmak, yüksek sezon yerine düşük sezonu tercih etmek size her zaman maliyet avantajı sağlayacaktır. 

Ekonomik tatil planlama tüyolarından bir yöntem ise bulduğunuz ucuz uçak bileti tarihine göre seyahat tarihlerinizi belirlemek. Yani önce bileti bulup ona göre seyahatinizi planlayabilirsiniz. Özellikle tatil tarihleri daha sıkı şekilde belirlenmiş olan beyaz yakalı çalışanlar için uygulaması biraz daha zor olsa da maliyet olarak en avantajlı yollardan biridir bu. 

Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları
Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları

Tatile Gideceğiniz Yeri Belirleyin

Tarihi belirlediğinize göre sıra geldi gideceğiniz yeri belirlemeye. Türkiye’de yaz tatili denince akla ilk gelen yerler şüphesiz Antalya, İzmir ve Muğla çevresi. Ancak her üç şehir de yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi altında. Bu sebeple eğer gitmek istediğiniz yer İzmir, Muğla veya Antalya çevresinde ise erken rezervasyon yaptırmanız çok doğru olacaktır. 

Ege ve Akdeniz’in büyüleyici doğası eşliğinde isterseniz sakin kısımları isterseniz de kalabalık ortamları seçerek tatilinizi geçirebilirsiniz. Ama bunun için mutlaka önceden Muğla uçak bileti, Antalya uçak bileti ve İzmir uçak bileti fiyatlarını araştırmayı es geçmeyin. Son dakikaya bırakırsanız ucuza bilet bulma ihtimaliniz yok denecek kadar az olur. 

Tatile gideceğiniz yer ve tarih netleştikten sonra indirimlerden ilk siz haberdar olmak için e-posta adresiniz ya da telefonunuza bildirim gelmesi için uçak ve otel rezervasyon sitelerine üye olarak bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Ulaşım Alternatiflerini Araştırın 

Tarihinizi belirlediniz, yerinizi de belirlediniz, sıra geldi ulaşım seçeneklerine. Türkiye’de büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız en uygun seçenek çoğunlukla uçak ile seyahat etmek oluyor. Uçak biletinizi uyguna getirmek için ilk yapmanız gereken havayolu veya uçak bileti satış sitelerinin kampanyalarını takip etmek, size uygun bir kampanya bulduğunuzda ise kaçırmamak. 

Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları
Ekonomik Yaz Tatili Planlama Tüyoları

Bir diğer önemli tüyo ise alternatif havalimanlarını araştırmak. Muğla’nın güzel şehri Fethiye’de tatil yapmak istiyorsanız, Dalaman Havalimanı ilk akla gelen seçenek elbette ancak yakın çevredeki diğer havalimanlarına bakmak bazen çok ciddi fiyat avantajı yakalamanızı sağlayabilir. Hatta havalimanından araba kiralamayı planlıyorsanız Denizli Havalimanı’ndaki kiralama seçenekleri Dalaman’dan çok daha ucuz olabilir. Bu alternatiflere bakarak tatil bütçenizden önemli oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Ulaşım seçeneklerinizi belirlerken özellikle yaz tatili döneminde tatilinize çıkmadan önce gidiş ve dönüş biletlerinizi almış olun mutlaka. Bu sayede hem gidiş-dönüş indirimli uçak biletlerinden faydalanabilirsiniz hem de dönüşte bilet bulamama veya faiş fiyatlara bilet alma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.  

Uygun Konaklama Bulunca Affetmeyin

Gideceğiniz yer ve tarihi belirledikten sonra ulaşım seçenekleri ile birlikte konaklayacağınız yeri de araştırmaya başlayın. Konaklamak için şehir merkezinde bir yer seçmek ile doğa ile iç içe ancak merkezden uzak bir yer seçmek arasında hem tatil zevki hem de maliyet açısından fark olacaktır. 

Şehir merkezinde kalacaksanız araca ihtiyacınız olmayacakken şehirden uzakta kalacaksanız araca ihtiyacınız olabilir. Havalimanı transferi gibi ihtiyaçlarınız olabilir. Bunların hepsi önceden hesaplanmamış ek maliyetler olarak tatil bütçenizi şişirebilir. 

Yaz tatilinde konaklama bütçenizi kısmanın en kolay yolu erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmaktır. Beş yıldızlı otelde de kalsanız, pansiyonda da ne kadar erken plan yaparsanız o kadar ekonomik fiyatları yakalarsınız. İstediğiniz şartlarda uygun bir konaklama bulduğunuzda da affetmeyin, hemen rezervasyonunuzu yapın ki fırsat elden kaçmasın!

Herşeyi Unutup Esnek Olun

Tatil denince heyecanlamamak, uzun vadeli plan yapmamak elbette çok zor. Ancak herkesin hayatında bir kez tamamen spontane, plansız, başı sonu belirsiz bir seyahat planlamasını çok isterim. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere tek yön bilet alıp gitmenizi, o gece nerede kalacağınızı bilmeden şehrin sokaklarında dolaşmanızı, hiç kimseyi aramadan ve sosyal medya hesaplarınıza bakmadan özgür ve kendinizle bir gün geçirmenizi çok isterim!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın