Şehrin gürültüsünden, kirliliğinden ve beton yapılardan sıkıldıysanız bu yazımız tam size göre. Ege’de kafanızı dinleyeceğiniz, temiz hava alacağınız, doğa ile iç içe olarak huzuru bulacağınız durakları sizler için derledik. Henüz keşfedilmemiş ve gözlerden uzaktaki yerlerde mükemmel bir tatil yapacaksınız. Doğal yiyecekler ve temiz hava ile tatilden döndüğünüzde adeta gençleşmiş olacaksınız. Bu duraklara ister kendi aracınızla ister kara yoluyla ister hava yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolujet web sitesini ziyaret ederek huzur bulacağınız duraklara gitmek için biletinizi alabilirsiniz. İşte Ege’nin kafa dinlemeye uygun, herkesten uzak yerleri; 

İzmir ve Çevresindeki Yerler
İzmir ve Çevresindeki Yerler

İzmir ve Çevresindeki Yerler

Sığacık sokakları
Sığacık sokakları
  • Şirince: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan bir köydür. Kıyametin kopmayacağı bir yer olarak Maya Takvimi’nde yerini almıştır. Yerine göre hem hareketli hem de sakin bir köydür. Eski Rum konaklarında kalarak tarihi dokusuna ve mimarisine daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Köyde hayat 6 7 gibi bittiği için geceleri oldukça sessiz ve huzurludur. 
  • Kalem Adası: İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Kalem Adası, yurt içinde henüz keşfedilmemiş, bakir yerlerden biridir. Her şeyden uzaklaştıran atmosferi ile sizi hayallerinizdeki sakin, huzurlu tatile kavuşturacaktır. Kısa bir tekne yolculuğundan sonra adaya ayak bastığınızda, adanın güzelliği ile büyüleneceksiniz. Tatil planı yapmadan önce mutlaka bu adaya göz atmalısınız. 
  • Sığacık: Tarihî taş evleri, temiz doğası ve bakir koylarıyla Sığacık, Seferihisar’a bağlıdır. Türkiye’nin ilk cittaslow yani sakin şehir unvanına sahiptir. Buradan da anlaşılacağı üzere huzuru ve sakinliği bulacağınız bir yerdir. 

İzmir uçak bileti aldığınızda, gerek İzmir’deki gerekse yakın illerdeki huzurlu durakları keşfedebilirsiniz.

Muğla ve Çevresindeki Yerler

Bafa Gölü
Bafa Gölü
  • Kapıkırı: Ege’nin incisi Bodrum’a 40 km uzaklıkta bulunan Kapıkırı köyü, Bafa Gölü etrafında yer alır. Yunan ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar köye tarihi bir doku katmaktadır. Gölde yapacağınız tekne turları tatilinizi daha da keyiflendirecektir. Tam doğanın ortasında bulunan köyde kuş cıvıltıları hiç eksik olmamaktadır. Yemeklerde kullanılan saf zeytinyağının tadı uzun süre damaklarınızdan silinmeyecektir. 
  • Yeşilyurt: Günümüzün yok olan meslekleri arasında olan dokumacılık, burada önemli bir geçim kaynağıdır. Dokumacılığı bu köyde deneyimleyebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve deniziyle adeta keşfedilmemiş bir cennettir. Çök önemli istatistik bilgi olarak halkının %100 oranında okuma yazma bilmediğini belirtmek istedik.

Balıkesir ve Çevresindeki Yerler

  • Çamlıbel: Temiz havası ve doğal güzellikleri Balıkesir’de birçok durak bulunmaktadır. Çamlıbel, bu duraklardan yalnızca bir tanesidir. Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan bu köyde tatil yaptıktan sonra köyden dönmek istemeyeceksiniz. Şehrin kalabalığından kaçıp huzuru bulacağınız bu köy, mavi ve yeşilin huzurunu sizlere sunuyor. 
  • Dutluca: Balıkesir/Burhaniye’ye 9 km uzaklıkta olan bir köydür. Hem körfez manzarası hem de bozulmamış köy dokusuyla vazgeçilmez dinlenme yeriniz olacaktır. Doğada huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için keşfedilmemiş bir köy. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Gezmeyi doğayı seviyorum ben inegöllüyüm fakat bu tatil işlerine bir türlü para ayıramıyorum ben burda doğada ve geziyorum.bana soracak olursan buralardan çok sıkıldım fakat burasızda yapamam geliyor.buralarıda gezmek görmek isterseniz sizi gezdiririm olabilirim.

  2. Bir İzmirli olarak Egede Kafa Dinlemeye Uygun Duraklar yazınızda paylaştığınız yerlere kaç defa gittim hatırlamıyorum bile. Ne kadar güzel yerlerdir… Defalarca gitsem sıkılmam. Kışın yavaş yavaş veda etmeye başladığı bugünlerde o kadar güzel oldu ki bu yazı. Kaleminize sağlık. Umarım bu yaz pandemi hafiflemiş olur ve bol bol gezebiliriz.

Yorumunuzu Yazın