Regional Centers-Bölgesel Yatırım Merkezleri’nce hayata geçirilen yatırım programları ile, ABD ekonomisinin canlandırılması, var olan işsizliğin önüne geçilmesi, program kapsamında ifade edilen projelere yabancı yatırımcıların doğrudan teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. EB 5 yatırımcı programı hakkında detaylı bilgiyi Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam Danışmanlığı CEO’su Şevki Akaydın sizler için cevapladı.

EB 5 Yatırımcı Programı

EB 5 yatırımcı programı ABD Hükümeti’nin belirlemiş olduğu bölgeleri kapsayan, ABD devleti tarafından doğrudan onaylanmış projelere ilgili yatırımcıların kişi başına minimum10 kişiye istihdam yaratmak amacıyla belirlenen kriterlerisağlayan gayrimenkul projelerine  $500.000 miktarıncayatırım yapmak suretiyle 14-16 ayda yatırımcının kendisi eşi ve de 21 yaşını geçmemiş olan çocuklarına Amerika sınırları içerisinde yasal oturum hakkı veren ve akabinde ise vatandaşlık sürecini başlatan ABD federal hükümet uygulamasıdır. Yatırımcı göçmenlik yasasından yararlanmak adına $500,000’ını 5 sene ABD hükümetince belirlenmiş olanprojede tutmalıdır. Yatırımcı 5 sene sonunda gerçekleştirmiş olduğu yatırımını faiziyle geri alır.

EB-5 Programının Sağlamış Olduğu Yararlar Nelerdir?

1. Green Card’a ve de ABD vatandaşlığına sahip olmanınen hızlı yolu EB-5 programıdır. 2. Yabancı yatırımcıların kendileri, aileleri ya da işveren sponsorluğuna doğrudan ihtiyaç duymaması. 3. Şirket satın almak ya da yönetmenin söz konusu olmaması. 4. ABD içerisinde arzu edilen yerde hayat kurma ve çalışma imkânı bulma. 5. Eş ve 21 yaşının altında olan çocukların da oturum iznive oturum izni sonrasında ABD vatandaşlığına hakkazanımı 6. Çocukların eğitimlerini ABD vatandaşlarının haklarından yararlanarak sürdürme imkânı. 7. Yatırımcının ve çocuklarının gerçekleştireceklerieğitimleri çok cazip fiyatlı okul ücretleri ile tamamlamaimkânı. 8. Dil, meslek ya da herhangi bir eğitim şartının aranmaması.

EB-5 Vizesine Başvuru için Gereken Belgeler?

Eb-5 Yatırımcı Programı kapsamında aranan yegâne şart yatırımcılarının yapacakları yatırım miktarının doğrudan yasal yollardan kazanılmış olmasını ispatlama zorunluluğubulunmasıdır. Yatırımcılar için, bu yatırımın kazanılmasındakiiş geçmişi haricinde yaş sınırı, yabancı dil bilmek ya da konuyla ilgili herhangi bir eğitim seviyesi gibi özel şart aranmamaktadır.

EB-5 Göçmenlik Programına Başvuru Yapıldıktan Sonra ‘Green Card’ Almak için Geçmesi Gereken Süresi Ne Kadardır?

Bu program kapsamında US Citizenship and ImmigrationService (ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi)’nce 10-12 ay süre zarfında başvuru sahiplerinin gerçekleştirmiş olduklarıbaşvurularının onaylanıp onaylanmadığını taraflarına bizzatbildirmektedir. Bildirinin cevabına göre 3 ay içerisinde ilgili kişiler koşullu olarak ‘’Green Card’’ alırlar.

Bölgesel yatırım merkezlerinde hangi sektörler desteklenmektedir? 1. Toplu konut yatırımları 2. Alt yapı yatırımları 3. Sanayi yatırımları 4. Havacılık ve Uzay sanayi 5. Sağlık sektörü 6. Tarım 7. Alternatif Enerji 8. Şehir yenileme projeleri

EB-5 yatırım programı hakkında en güncel bilgilere ulaşmak ve detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.yenibirhayat.com.tr/ üzerinden konuyla ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın