“Dünyayı keşfetmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Yanıbaşımızda öyle güzellikler var ki, bütçe ve zaman ayırma sorunu olmadan önce onları görmekten başlayabilirsiniz keşfinize.”

Dünyayı Keşfet
Dünyayı Keşfet
  • Herşeyden önce yaşadığınız şehri tanıyarak başlayın dünya keşfinize.  Kendi yaşadığınız şehri tanımak, kendi yaşadığınız yerde turist olmak sandığınızdan çok daha iyi gelecek.
  • Ülkemizin güzellikleri ile devam edin dünyanın keşfine. Türkiye doğusu batısı, Egesi Akdenizi, kültür, doğa çeşitliliği ile dünyanın pekçok yeri kadar çeşitlilik sunabilir size.
  • Türkiye’ye yakın yerlerle devam edin. Balkanlar, Kafkaslar… Hem ekonomik hem bize çok benzer hem de keşfe başlamak için harika güzellikler barındırıyor.
  • Bütçe ve zaman yaratabildikçe de hayalinizdeki rotalara doğru genişletin rotalarınızı.

Elbette eğer imkanınız varsa bu sıralamayı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Naçizane önerim, hayallerini sürekli erteleyenler için.

Ben yukarıdaki sıralamayı karıştırıp yapmayı tercih ediyorum. Yıl içinde de bu gezileri homojen şekilde dağıtmaya çalışıyorum.

  • Yıl içinde İstanbul’da olduğum her fırsatta onu tanımak için fırsat yaratıyorum. İstanbul Gezileri de böyle ortaya çıktı.
  • Türkiye’de görmediğim yer kalmasın diye haftasonu yada 3-4 günlük kısa gezilerle ülkemizi keşfetmek için çabalıyorum.
  • Yine kısa tatillerde Türkiye’ye yakın gidip dönmesi kolay ya da vize istemeyen ülkelerden birini seçiyorum.
  • Bütçe ve zamanım varsa da görmeyi çok istediğim yerlere daha uzun vakit ayırmaya çalışıyorum.

Gezmek isteyip de türlü mazeretlerle erteleyenler için yol gösterebilmiş olmayı diliyorum.

Yeni yerler görmek, yeni dünyalar keşfetmek ufkunuzu açacak, lütfen ertelemeyin!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. bende gezmeyi çk seviorum ve geçen yıla kadar da çok geziiyordum. yazılarınızda anlattığınız gibi gezi bitince nereye gitsem diye hemen bilgisayara sarılıyorum fakat artık maddi sıkıntılardan çok gezemiyorum. sizin yaıları okuyunca 1 yıldır bastırdığım o duygular geri geldi…

  2. Dünya turu sadece bir adımla başlıyor. Ve ilk adımın atıldığı yer ise kapımızın tam önü. Öyle ise gözümüzü uzaklara dikmeye, oturup dertlenmeye de gerek yok. Kapımızın önünden başlamalı Dünya’yı keşfetmek. Sonra sokaklar, mahalle, şehir, ülke ve kıtalar şeklinde devam eder.

Yorumunuzu Yazın