Uzun zamandır ara verdiğim gezgin röportajlarına yeniden başladım. Bulgaristan’da yaşayan Cesur Gezgin ailesi ile gezileri hakkında yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Cesur Gezgin Ailesi

Cesur Gezgin Ailesi Röportajı

Cesur Gezgin çifti ile yaptığımız röpottaj ve samimi cevapları aşağıda yer alıyor.

1. Gezi, gezmek sana ne ifade ediyor? Alıp başını gitme, kaçma, uzaklaşma, yeni yerler görme, yeni insanlarla tanışma,yenilik-rutinden çıkma, hangisi?

Alıp başını gitmek, kaçmak yada uzaklaşmak değilde bize daha çok yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, yenilik ve rutinden çıkma kelimeleri geziyi bize daha doğru ifade ediyor. Gittiğimiz her farklı ülkede turist gibi görünmekten hep çekinmişizdir. O kültür ne içer, ne yer, nasıl davranır hepsine ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu sayede de insanların saygılarını kazanıp onlardan biri olarak gezimizi sürdürüyoruz. Sadece ben bir bayan olarak titizliği biraz fazla abartıp her şeyi yiyemiyorum ama Cihan’ın bu konuda maşallahı var 🙂

Cesur Gezgin Ailesi
Cesur Gezgin Ailesi

2. Bugüne kadar gittiğin yerler arasında seni en çok etkileyen, en beğendiğin yer neresi? Neden?

Cihan için Kenya. Sebebi de Kenya fakir bir ülke ama doğası ve insanlarının sıcaklığı o ülkeyi benim için çok güzel kılmıştı. Sokakta gördüğüm hemen hemen herkes beni birazda beyaz olarak dikkat çektiğim için durdurup ülkemize hoşgeldin diyerek selam vermişti ve bu benim gerçekten çok hoşuma gitmişti. 🙂   Buket için Karadağ. Ben doğayı severim. Dağları, nehirleri, hayvanları çok severim. Her şeyi sunar çünkü doğa sana sakindir çoğu zaman. Karadağ’da hem doğa olarak hem de başkentinin bile sessizliği olarak beni çok dinlendiren ve sakinleştiren bir ülke olmuştu. Oraya tekrar tekrar gitmeyi gerçekten seviyorum 🙂  

Cesur Gezgin Ailesi
Cesur Gezgin Ailesi

3. Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sakın gitmeyin diyeceğin bir yer var mı? Neden?

Aslına bakarsanız ülke olarak böyle kötü bir ülkeyle hiç karşılaşmadık. Sadece başımıza gelen kötü tecrübeler yüzünden Saraybosna için bir daha gitmeyi en azından biz düşünmüyoruz. Güzel bir şehir fakat taksiciler veya oteller ile biz dolandırıcılık anlamında çok uğraştık 1 yıl kadar süren uzun davalarımız olmuştu. Sorunda otele verdiğimiz nakit parayı aynı zamanda bizden kredi kartımız aracılığı ile çekmiş olmalarıydı. Herkes gibi internetten rezervasyon yaptık ve gittiğimizde de parayı nakit olarak alabilecekleri söylediler. Kredi kartını da biz otelden ayrıldıktan sonra çektiler. Bu yüzden paramızı geri alana kadar 1 yıl beklemiştik.

4. Ben de alıp başımı gitmek istiyorum diyenler için tüyoların var mı? 

Cesaret! İlk adımı atmak! Cesur olun! 🙂 Para biriktirin. Plan yapın. En çok görmek istediğiniz yerden başlayın bu size her zaman daha fazlasını görme hissi verecektir. Çalışırken olmuyor? Diye bir şey yok. Zaman yaratmak diye bir şey var. Çalışırken planlı olmak daha kolay. Her zaman ne yapacağınızı zaten bilirsiniz. Bu yüzden de gezi planlamak için zorlanmazsınız.   

5. Son olarak klasik bir soru “çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?”

Buket için, Ben bu konu için orta okulda münazara yarışmasına katılmıştım. 😀 Ve sonuç olarak çok okuyan bilir kazanmıştı ve ben o zaman da çok gezen bilir tarafındaydım. 🙂 Ama anladım ki ne benim tarafım nede karşı taraf gerçekten kazanandı. Kazanan her iki taraftı. Çünkü zamanla anlıyorsunuz okuyarak gezmenin sizi daha bilgin yapacağını. 🙂 Sonuç olarak ikimizinde aslında bir fikri okuyarak gezmenin size daha fazla şey katması. Okumak ve gezmek etle tırnak gibi bizim düşüncemizde. Gezmek için hiç olmazsa en azından bir pusula yada haritaya ihtiyacınız olur ve onu nasıl kullanacağınızı bilmezseniz yanlış yola girersiniz. 🙂   Güzel sorular ve sohbet için teşekkür ederiz. Size de iyi seyahatler dileriz. 🙂 Buket Cesur ve Serdar Cihan Cesur www.cesurgezgin.com   Ben de Buket ve Serdar Cesur ailesine cevapları için çok teşekkürler.  

Daha önceki gezgin röportajları için tıklayın. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın