Çelebi Alper Hakkında

Çelebi Alper‘i ne zaman takip etmeye başladığımı hatırlamıyorum ama bir yarışma vesilesiyle önce internetten sonra da birlikte yazdığımız İ-dergi’nin partisinde yüz yüze tanışma fırsatı bulmuştum. Güler yüzü ve samimiyetiyle çok kısa zamanda en sevdiğim arkadaşlarım arasına katılıverdi birden. Tanıdığım pek çok gezgin gibi o da sıra dışı bir adam. Kimselerin gitmediği ülkelere gider, oradaki yerel hayatı sonuna kadar yaşar ve deneyimlerini okumaya doyamayacağınız bir şekilde blogunda paylaşır. www.celebialper.com adlı blogunu bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum 🙂 Hala ziyaret etmediyseniz hemen bir göz atın, bir başlayınca bırakamayacaksınız zaten.

Çelebi Alper – Alper Metin

Çelebi Alper Röportajı

Sevgili Alper’e ben klasik sorularımı sordum, o da kendi tarzıyla cevap verdi. Bakalım neler neler söylemiş…

Gezi, gezmek sana ne ifade ediyor? Alıp başını gitme, kaçma, uzaklaşma, yeni yerler görme, yeni insanlarla tanışma,yenilik-rutinden çıkma, hangisi?

Saydıklarının tamamı. En önemli hedefim bir turist gibi yüzeysel gezmek değil yaşamın içine girmek. Otelde değil evlerde kalmak, arka sokakları görmek, yerel arkadaşlar edinmek, turistik olmayan kafe ve lokantalarda yeyip içmek.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında seni en çok etkileyen, en beğendiğin yer neresi? Neden?

Tek ülke söyleyemem, en sevdiklerim Küba, Uruguay, Moğolistan ve Makedonya diyebilirim. Buralarda bambaşka yaşamlar, ıssız topraklar, iyi insanlar gördüm.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sakın gitmeyin diyeceğin bir yer var mı? Neden?  

Hayır yok. Ama çok sevdiğim Uruguay’da güpegündüz silahlı soyguna uğramam, Moğolistan’da yankesicilerin cüzdanımı çalmasına üzüldüm tabii, ama yine de “keşke gelmeseydim” demedim. Bu ülkelerde dikkatli olunmasını tavsiye ederim.  

Ben de alıp başımı gitmek istiyorum diyenler için tüyoların var mı?  

Yeni başlayacak olanlara önerim ucuz, güvenli, eğlenceli ve yakın Balkanlar. Birçoğu vize istemiyor. İkinci hedef Kafkaslar olmalı. Önce komşuları görmek iyi bir başlangıç olur bence.  

Son olarak klasik bir soru çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?  

İkisi de bilebilir. “çok okuyan bilir, çok gezen yaşar” demek daha doğru bence. Gideceğim ülkeler hakkında önceden aylarca araştırma yapsam da gittiğimde bir çok şey öğreniyorum, sürprizlerle karşılaşıyorum.  

Çelebi Alper’i takip etmek için;

Alper’e samimi cevapları için teşekkür ediyor, seyahatler diliyorum.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

  1. alper bey kendi promosyonu yapmak yerine adam gibi bir gezi rehberi hazirlasa daha iyi olur. o kadar guzel yazilmis seyahat bloglari var bir Kuzey Koreye gitti geldi diye heryerde reklami yapiliyor. gina geldi artik. ne kadar hazircisiniz canim gidin kim ne yazmis , nasil gezmis , neler yapmis bir arastirin. Gezi blogu yazan alper beyin kullandigi kimi gorseller googledan alinti. birde en iyi gezi blogu secilmis. Yuh demeden edemeyacegim.

    • Gezen, yazan, paylaşan insanlara karşı bu hırs ve kininize gerçekten anlam veremiyorum. Beğenmiyorsanız okumazsınız, ancak tamamen kişisel deneyimlerini binlerce insana hiçbir karşılık beklemeksizin paylaşan biri bu yorumlarınızı kesinlikle hak etmiyor

  2. Alper’i takip ediyorduk da tanışmamız senin sayende oldu. Birçok gezi öncesi AAA acaba Alper yazmış mıdır diye bir kere bakıyor ve yazılarını kaçırmadan takip etmeye çalışıyorum..

Yorumunuzu Yazın