Gezmeyi tutku haline getiren tüm yol aşıklarına merhaba!

Eşsiz doğasıyla, Orta çağdan Sanayi Devrimi’ne kadar uzanan tarihi izlerine tanık olabileceğimiz bir Büyük Britanya turu hep hayalim olmuştur. Yüksek uçak bileti fiyatları, konaklama masraflarının tuzlu olması sebebiyle sürekli ertelediğim İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler, İrlanda coğrafyasındaki gezi hayalimi, bu yıl gerçekleştirmek için yeniden araştırmaya koyuldum. Önce İngiltere turlarına baktım. Sonrasında İskoçya, İrlanda, Galler turlarına baktım. Araştırdığım tüm turlar arasında önem verdiğim özellik tek seferde tüm Britanya’yı gezmek düşüncesi oldu. Bu düşünceyle gezmek istediğim yerleri hayal ederek kendime uygun, özgün rotayı ve turu seçmek için kendimi bir tercih çarkının içinde buldum.

Avrupa Rüyası ile Büyük Britanya Turu
Avrupa Rüyası ile Büyük Britanya Turu

İngiltere’nin ve Britanya’nın olmazsa olmazı Londra, parkları, sokakları ve tarihi eserleriyle görenlerin imrendiği Birmingham, etkinlikleriyle ve festivalleriyle turistlerin eğlence diyarı Liverpool, sanatın, basının ve eğitim dünyasının kalbi Manchester, Orta çağ hikayeleriyle ve kaleleriyle Kuzey’in önemli şehri York, Sanayi Devrimi’nin önemli şehirlerinden Bristol, İngiltere’nin doğal güzelliklerden açısından önemli şehri New Castle, Shakespeare’in şehri olarak anılan Stratford-upon-Avon, İngiltere’de eğitimin kalbi olan Oxford, mistik tarihi atmosferiyle büyüleyen Edinburgh, gaydanın memleketi İskoçya’nın halici Glasgow, sahiliyle gemi yolculuklarının önemli limanlarından Cairnryan, Kuzey İrlanda’nın kalbi Belfast, yemyeşil doğasıyla görenleri büyüleyen Dublin, İrlanda’nın liman şehirlerinden Rosslare, Galler Krallığı’nın başkenti mimari şehir Cardiff, Galler’in güneyinde yer alan Atlatik’e kıyısı olan Swansea şehirlerini gezme fırsatı sunan tek tur çıktı karşıma!

Avrupa Rüyası ile Büyük Britanya Turu

Büyük Britanya turuna çıkıp Birleşik Krallık topraklarında yolculuğa çıkmak gibi fikriniz varsa Britanya Rüyası ile hayalleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Dünyanın sayılı hava yolu firmalardan British Airways ile İstanbul’dan Londra’ya uçarak başlayacağınız yolculuk 10 gün sürecek ve 5 ülke 20 şehir geziyorsunuz. Her gece konaklamalı turun en güzel yanı da tüm ekstra turların ödediğiniz ücrete dahil olması. Yani tura çıktıktan sonra 1 Euro dahi ekstra ödemiyorsunuz. Britanya Rüyası ile çıktığımız Büyük Britanya turunda İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İrlanda ülkelerini görme şansı yakalıyorsunuz. Tek seferde bütün Birleşik Krallık ülkelerini ve Britanya’yı görme şansı sunması oldukça güzel!

Avrupa Rüyası ile Büyük Britanya Turu

Avrupa Rüyası’nın turlarından biri olan Britanya Rüyası’nda ilgimi çeken özelliklerden biri de İngiltere’de yaşayan bir profesyonel rehber eşliğinde şehirlerin gezilecek olması. İngilterede yaşaması ve o coğrafyaya hakim olması, kültürü yakından tanıması çok önemli bir özellik.

Rotayı incelediğimde İstanbul’dan Londra’ya uçuş, iki gemi yolculuğu ve şehirler arasında otobüs yolculuğu olması açısından güzel planlanmış bir rotada 9 gün konaklama yer alıyor. Britanya coğrafyası gibi pahalı bir destinasyonda 4 yıldızlı otellerde konaklama yapıyor olmakta güzel bir ayrıcalık. Otellerin şehir merkezlerinde olması ve Londra, Dublin, Belfast, Liverpool, Glasgow, Cardiff, Birmingham gibi rüyalarımı süsleyen şehirlerde olması ise beni cezbetti. Bildiğiniz pastada çilek oldu.

Tarih severlerin tarih, doğa severlerin doğa, maceraperestlerin maceraya bulacağı güzellik tariflere sığmayan bu film karesi gibi Birleşik Krallık coğrafyasını, Büyük Britanya’yı gördükten sonra sömestr tatilde de Güney Afrika’ya gitme hayalleri kuruyorum. Sürekli filmlerde görüp hayran olduğum sokaklarda çekeceğim fotoğrafları ve tanışacağım yeni arkadaşlarla biriktireceğim anıları düşünce heyecan kat sayım katlanıyor.

Yolda buluşmamız dileklerimle, yol ile kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

  1. Biz bu yıl katıldık eşimle iki eczacı.Oteller 4 yıldız vadedilmesine rağmen 5 yıldızdı.Güzel bir rotaydı.Özellikle Edinburg muhteşemdi.Sadece Edinburg için defalarca gidilir.

  2. Teşekkürler çokokuyançokgezen.Yazıyı okudum ve bu yıl Avrupa rüyası Britanya turuna katıldım.Müthiş bir deneyimdi.Yazmadığınız birçok noktayı da sürpriz yaptılar; hem eğlendim hem çok güzel keşfettim sayenizde…

  3. inanılmaz bir rota ve bu rotayı anlatan bir yazı olmuş soluksuz okudum.Özellikle planlamanın çok özgün olması çok hoşuma gitti ekstra turların dahil edilmesi çok iyi.

Yorumunuzu Yazın