Bu sömestr tatilinde yurt dışına seyahate çıkmayı planlıyorsanız Sömestre Yurtdışı Turları size fikir verebilir. Bu sene bir farklılık yapıp dünyanın bir diğer ucuna gitmeye ne dersiniz? Öyleyse Güney Amerika’nın en gözde ülkelerini gezeceğiniz sürükleyici bir tatil sizi bekliyor.

Arjantin, Uruguay ve Patagonya Gezisi

Buenos Aires, Uruguay’ın UNESCO Dünya mirası listesindeki Colonia, Dünyanın En Güney ucundaki şehir Ushuaia, Dünyaca ünlü Perito Moreno Buzulu’na ev sahipliği yapan El Calafate, Güney Amerika’nın İsviçre’si San Carlos de Bariloche’yi gezip göreceğiniz harika bir tatile hazır olun.

Buenos Aires

Arjantin’in en büyük kenti olan ve güzel hava anlamına gelen Buenos Aires farklı bir atmosfere sahiptir. Leziz et yemekleri ve kaliteli üzümleriyle ünlü şehirde damaklarınız bayram eder. Şehirde gezilecek pek çok önemli nokta vardır. Eva Peron’un Mezarı, Recoletto, Gemiciler Semti La Boca, Palermo Parkı ve Katedral bunlardan birkaçıdır. Arjantin ile özdeşleşen, aşk ve tutkunun dansı Tango’yu anavatanında izleme keyfini yaşayın.

Uruguay

Yerlilerin dili olan Guarani’de “Boyalı Kuşlar Irmağı” anlamına gelen Uruguay, Güney Amerika anakarasının en küçük ikinci ülkesidir. Arjantin’in komşusu olan Uruguay, doğal güzellikleri ve kültürü ile etkileyici bir ülkedir. Sömürge döneminden kalma olan Colonia kenti Uruguay’ın en güzel bölgelerinden biridir. Mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Colonia, eski Arnavut kaldırım taşlı yolları, alçak binaları, yemyeşil ağaçlarla çevrili sokakları ile gezginleri kendine çeker. Burada Uruguay’ın koloniyel mazisi, kültürü ve yaşam tarzı hakkında aydınlatıcı bir keşif yapabilirsiniz.

Merkezi oldukça küçük olan şehir, ufak bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca merkezde bulunan fenere tırmanarak şehri tepeden seyredebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanları ve kafe,restoranlarla dolu sokaklarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında özel parçalara rastlamanız mümkün.

Ushuaia

Tierra del Fuego Eyaletinin başkenti ve Dünya’nın en güney ucundaki şehri olan Ushuaia,  Ateş Toprakları’nın (Tierra del Fuego) güney yakasında, Beagle Kanalıkıyısında yer alır. Şehirde iki önemli müze bulunmaktadır. İlki zamanında hapishane olarak kullanılan Presidio isimli yapıdır. Hapishane 1947 yılında kapanarak içinde birkaç müze barındıran bir yapıya dönüşmüştür. Bunlardan biri olan Museo Presidio, hapishane tarihini anlatan bir müzedir. Dünyanın Sonu Müzesi ise İspanyollar öncesi yerli yaşamı ve kültürünü, İspanyolların bölgeye nasıl yerleştiklerinden bugüne kalanları göreceğimiz bir müzedir. Şehre gitmişken bu önemli tarihi yapıları mutlaka görmenizi öneririz. Liman ve şehir kenti haline gelen Ushuaia’da güzel bir şehir turu yapmayı da ihmal etmeyin.

Şehri gezerken dünyanın Güney Ucundaki doğal yaşamın ve güzelliklerin farkına varacaksınız. Dilerseniz daha da güneye inerek büyük bir bölümü Patagonik ormanlar ile kaplı olan, sıra dağlar ile buzul vadilerinden oluşan Tierra del Fuego Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada doğal hayatı ve yaşamı daha yakından inceleme fırsatı bulursunuz. İsterseniz Dünya’nın Sonu Treni’ne binerek doğayla iç içe bir gezinti yapabilirsiniz.

Farklı yerler keşfetmeyi seviyorsanız, tekne ile Kurtlar ve Kuşlar Adasına doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu adada 300 kilonun üzerinde etrafındaki haremi ile dikkat çeken Deniz Aslanı, Kuşlar ve Penguen sürülerini yakından görüp fotoğraf çekme imkanı bulabilirsiniz.

El Calafate

Arjantin’in güneybatısında bulunan şehir, Patagonya’daki Lago Argentino gölünün güney kıyısında yer alır. Şehrin simgelerinden biri olan Perito Moreno Buzulu turistlerin uğrak noktasıdır. Deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikteki Perito Moreno Buzulu, Antarktika ve Grönland dışında sayılı buzullardan biridir. UNESCO İnsanlık Mirası listesinde de yer alan buzul, And Dağlarından gelen yağış nedeniyle büyüyerek senede 1 metre öne doğru sürüklenmektedir. Bu sürüklenme, sudan 60 metre yükseklikteki koca bir duvarda kırılma çatırdama sesleri ile birlikte suya düşen bina büyüklüğünde buz parçaları gibi eşsiz doğa olaylarına yol açar. El Calafate’ye gitmişken bu eşsiz buz kütlesini görmeden dönmek olmaz. Bu buzulu milli park üzerinden görebileceğiniz gibi , tekne turu ile göl üzerinden de inceleyebilirsiniz.

Bariloche

Arjantin’in gözalıcı göller bölgesinde yer alan ve küçük İsviçre olarak adlandırılan bu şehir mavi ile yeşilin buluştuğu huzur dolu yerlerden bir tanesi. Almanya, İsviçre ve Kuzey İtalya’dan aldığı göç sebebiyle bu aileler bölgenin yerlileri olmuş durumda. Kentin simgelerinden biri olan Campanario Tepesi şehri kuşbakışı seyretmek için harika bir nokta. Güzel bir şehir turunun ardından bu tepeye çıkarak eşsiz manzarayı yukardan izleyebilirsiniz. Tekne gezisi ile yakınlarda bulunan Viktorya Adası’nı keşfe çıkabilir, Arrayanes Ulusal Parkı’nda temiz havayı içinize çekeceğiniz, doğayla iç içe huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Sömestre tatilini Güney Amerika’da geçirerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun için Setur’un yurt dışı turları arasından seçiminizi yaparak bir an önce yerinizi ayırtın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın