Gidilecek yer için en zor sorulardan biri budur: “Nereleri gezeyim?”. Bu sorunun cevabını sizden daha iyi kimse bilemez.

Nereleri Gezeyim?

Birkaç alternatifiniz var:

  • Gittiğiniz şehir turistlerin yoğun olarak geldiği bir yerse pekçok günübirlik tur bulabilirsiniz. Tourist infolar bunun için. İster yürüyerek, ister bisikletle, isterseniz de otobüsle.
  • Ya da en kolaycılardansanız bir tur firması ile gider kendinizi rehberin ellerine bırakırsınız.
  • Diğer alternatif ise biraz daha başına buyruklar için. Ne istediğinize karar verir, gitmeden önce kendinize bir gezi programı çıkarabilirsiniz. İşte bu en eğlenceli kısmı. Hele ki daha önce gitmediğiniz bir şehre ya da ülkeye gidiyorsanız hakkında öğrenmek isteyeceğiniz çok fazla şey olacaktır.

Bu alternatiflerden herhangi birine karar vermeden önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Ben yeni bir yere gidiyorum ve tek istediğim sabaha kadar içmek diyorsanız barlar sokağının adresini bulmanız yeterli 🙂 Aradığınız pek çok şey olabilir. O şehrin yemeklerini merak edenler, o şehrin içkilerini merak edenler, o şehrin kızlarını merak edenler, o şehrin tarihini merak edenler, o şehrin kültürünü merak edenler, o şehirdeki insanları tanımak isteyenler… bu liste uzar gider. Listenize göre araştırma yapacağınız yerler de değişiklik gösterebilir.

14 Şubat’ta Viyana’ya gidiyorum. Her zaman fikir aldığım birkaç siteye baktıktan sonra da internette genel bir araştırma yapıyorum. Klasik yöntem 🙂 Farkı gösterebilmek için size 2 sitenin gitmek için önerdikleri 10 yeri listeliyorum.

Tripwolf:

1. Schönbrunn Palace, Vienna, Austria
2. Flex, Vienna, Austria
3. Museumsquartier, Vienna, Austria
4. St. Stephen’s Cathedral, Vienna, Austria
5. Historic Center of Vienna, Vienna, Austria
6. Hietzinger Bräu, Vienna, Austria
7. Wiener Ringstraße, Vienna, Austria
8. Albertina graphische Sammlung, Vienna, Austria
9. Prater, Vienna, Austria
10. Am Nordpol 3, Vienna, Austria

TripAdvisor:

1. St. Peter’s Church (Peterskirche)
2. Schonbrunn Palace (Schloss Schonbrunn)
3. St. Charles’s Church (Karlskirche)
4. Imperial Palace (Hofburg)
5. Naschmarkt
6. St. Stephen’s Cathedral (Stephansdom)
7. Clock Museum (Uhrenmuseum)
8. State Opera House (Staatsoper)
9. Kapuziner Crypt (Kapuzinergruft)
10. Kunsthaus Wien

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

  1. Merhaba,

    Bu ay (Eylülde) Viyana’ya gidiyoruz. Yazdığınız tüm yazıları okudum, hepsi gerçekten işime yarayacak bilgiler :] Fakat yine de belirtmediğiniz, dikkat etmem gereken şeyler ve önereceğiniz başka yerler var mı? (cafe, restoran, görülecek yer vs.) Ayrıca eğer gittiyseniz Salzburg’u önerir misiniz? Trenle oraya da geçmeyi düşünüyoruz.

    Şimdiden teşekkürler.

Yorumunuzu Yazın