Geziyorum ben… hayalini kurduğum coğrafyalara, şehirlere, nehirlere, dağlara ulaşmak için geziyorum… Dünyayı keşfetmek hiç bitmeyecek bir yolculuk ben de bu yolculukta bir garip seyyah… Bir garip kadın seyyah… Bugün şerefine “bir kadın olarak seyahat etme” durumunu yazmak istedim. Bana kattıkları, dikkat edilmesi gerekenler, aklımdakiler bir arada…

Bir Kadın Olarak Seyahat Etmek
Bir Kadın Olarak Seyahat Etmek

KADIN ÇANTASI

Seyahatlerime 50-60 litrelik sırtçantalarıyla çıkıyorum. Bana en çok sorulan sorulardan biri, o kadar az eşya ile nasıl seyahat edebildiğim 🙂 Pek tabii zamanla çantamı küçültmeyi ve az eşya ile yola çıkmayı öğrendim. Az yer kaplayan kıyafetler, tek ayakkabı ile tüm seyahati çıkarmalar, kozmetik ihtiyaçları en aza indirmeler, gereksiz parçaları geride bırakmayı öğrenmeler, ve daha bir sürüsü… İlk uzun seyahatlerime ben de 4 çift ayakkabı ve ona uygun çanta ve ona uygun elbiselerle gittim. Halbuki şimdi bir sandalet, bir de outdoor botum yetiyor da artıyor bile… Artık seyahatlerde çantamdaki bütün kıyafetler; az yer kaplayan ütü sorunu olmayan, mümkünse birden fazla işlevi olan kıyafetler. Bir de en kötü ihtimalle gittiğim yerden alırım bakış açısını da kazandıktan sonra çanta hazırlamak benim için çok daha kolay bir iş haline geldi.

Yüklerinizden kurtulun, basit ve mutlu yaşayın!

LÜKSLERDEN VAZGEÇMEK

Seyahatlerim için yaptığım bu sadeleşme çalışması zamanla hayatıma da sirayet etti; çok çok daha az alışveriş yapmaya, hayatımı basitleştirmeye başladım. Seyahat etmenin hayatıma kattığı güzelliklere biri daha eklenmiş oldu.
Seyahat edebilmek için başka lüksleri de geride bırakmayı öğrendim. Bir kadının bağımlılığı olan ayakkabı alışverişleri, 8tl’ye içilen kahveler, her hafta sonu İstanbul’un manasız pahalı restoranlarına dökülen paralar hayatımdan çıktı. Bu harcamaların hepsi benim için gereksiz hale geldi. Hesabım hep; o ayakkabı 1 uçakbileti parası, orada bir akşam yemeği yiyeceğime Türkiye’de bir hafta sonu tatili yaparım gibi bakmaya başladım tüm harcamalarıma…

Basit yaşayın, daha çok seyahat edin, daha mutlu olun!

YOL ARKADAŞI

Sırtçantamı alıp kimi zaman tek başıma, kimi zaman yakın bir arkadaşımla, kimi zaman da sevgilimle düştüm yollara. İlk yurtdışı seyahatimi İtalya’ya yalnız yapmıştım, yanıma yol arkadaşı bulamamış ve tek başıma gitmeye karar vermiştim. Ama öyle gözümü karartıp gidemedim, acemiydim ve turla gittim. İkinci gün turu bırakıp kendim gezmeye başladım. O gün anladım ki, seyahat etmek için hiç kimseye ihtiyacım yok. Ben kendi rotamı belirliyorum, zamanımı belirliyorum. Beraber seyahat etmekten keyif aldığım sınırlı sayıdaki arkadaşıma gelmek ister misiniz diyorum. İsteyen geliyor, kimse istemezse alıp çantamı gidiyorum. Ve itiraf edeyim yaln ız seyahatlerimde çok daha fazla eğleniyorum.

Seyahat etmek için hiç kimseye ihtiyacınız yok! Beklemeyin, ertelemeyin!

KORKMUYOR MUSUN?

“Yalnız bir kadın olarak seyahat etmek güvenli mi? Korkmuyor musunuz?” Gibi soruları duyar gibiyim. Bu güne kadar tek başıma Afrika’ya da Güney Amerika’ya da gittim. Siz kendinizi bildiğiniz sürece, önlemlerinizi aldığınız, çevrenize kötü enerji vermediğiniz sürece herşey yolunda gidiyor. Kadın olmanın avantajları burada da devreye giriyor. Empati, güçlü sezgiler gibi… Kötü havayı hızlıca sezip onu kendi lehimize çevirebilme kabiliyeti gibi…Ayrıca kadın olduğunuz için size yardımcı olmak konusunda herkes daha istekli oluyor. Yine bizim açımızdan bir avantaj, gerçekten yanlız kalmıyoruz aslında. Kolay sosyalleşebildiğimiz için her seyahatte yeni bir çok arkadaş edinebiliyorsunuz.

Yalnız olmanın avantajını kullanın!

KOMİK OLAYLAR

Erkeklerin tercih ettiği, özellikle Türk erkeklerinin tercih ettiği yerlere giderken “bu kızın burada ne işi var” bakışları tabii ki oluyor. İki kız Ukrayna’ya gitmiştik ve koca uçakta tek “dişi”ler bizdik. Uçağa binince “eyvah” demedim desem yalan 🙂 Ama sonra bu durumdan eğlence çıkarmayı da başardık. Ukrayna’ya iyi ki de gitmişim. Hem çok güzel, hem vizesiz, hem yakın, hem de çok ucuz bir ülke.

Nereye giderseniz gidin, ön yargılarınızı evinizde bırakın!

KÜLTÜRE UYUM SAĞLAMAK

Gittiğiniz yerde insanların inanışlarına yaşam biçimlerine uyum sağlamak seyahat konforunuz için çok kritik. Ben İran’a giderken bir hata yapıp uygun kıyafetler götürmediğim için biraz zorlandım ama hemen oradan birşeyler alıp hatamı telafi etmeye çalıştım. Aykırı olmak dış görünüşle olmaz, aksine seyahat ettiğiniz yeri turist gibi değil yerel biri gibi gezerseniz aykırı olursunuz. Yoksa turistten farkımız kalmaz.

Turist olmayın, yerli olun!

ÜLKEMİ TANITMAK

Seyahat ederken en çok duyduğum sözlerden biri “ilk kez bir Türk kadını yolda görüyorum”. Halbuki artık o kadar da az değiliz, ama hala çok azız. Türkiye’nin güzelliklerini, Türkiye’de kadın olmayı bıkmadan usanmadan anlatıyorum. Ne yazık ki pek çok insan Türkiye’de güvenlik sorunları olduğu, kadınlar için çok tehlikeli olduğu görüşündeler. Evet ne yazık ki sorunlarımız var. Ancak bu sorunları aşmak için bizim gibi dünyayı gezen insanların da sorumluluğu var.

Bu ülkenin insanları, bu ülkenin kadınları çok daha iyi yaşamayı, iyi anılmayı, iyi bir imajı hak ediyor. Umut etmekten vazgeçmeyin!

Son olarak;
KADIN-ERKEK AYIRMAKSIZIN SEHAYAT EDİN, YOLA ÇIKIN, UFKUNUZU AÇIN, LİMİTLERİNİZİ ZORLAYIN!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

10 Yorumlar

 1. Ben peruya ve brezilyaya gitmeyi çok istiyorum, fakat henüz arkadaşlarımı ikna edemediğim için sanırım yalnız gideceğim. Güvenlik konusunda çekincelerim var 🙁 bu konuda bana öneriniz olur mu, çok teşekkürler

 2. size gercekten cok özendim 🙂 ben 22 yasindayim ve iki ay sonra ilk seyahatimi barcelonaya tek basima yapacagim 🙂 cok heycanliyim. belki ilk seyahat icin bana bir kac öneriniz olur sevil ablacim 🙂

  • Asıl ben size özendim, genç yaşta yurtdışı deneyimi yaşayacaksınız 🙂
   Heyecanlı olman çok normal ve çok tatlı bir heyecandır o 🙂 Benim de 2. ülkemdi İspanya ve ben de yanlız gitmiştim. Avrupa yanlız bir kadın için çok rahattır, için rahat olsun.
   Birkaç minik öneri;
   – Kendine gereksiz yük olacak eşya alma, ne kadar hafif olursan o kadar rahat edersin.
   – Mümkün olduğunca yerel insanlarla sohbet etmeye çalış, seyahatin asıl keyfi öyle çıkar.
   – Kendine güven, gerisi kolay 🙂
   – İçkiyi fazla kaçırma 🙂

Yorumunuzu Yazın