Belgrad Ormanı Pazar Yürüyüşü

İstanbul Gezileri’nin 8.cisini 9 Şubat Pazar günü İstanbul’da nadir kalmış şehrin ciğerlerinden birinde, Belgrad Ormanı’nda gerçekleştirdik. Özellikle Avrupa yakasında otururken sık sık nefes almaya, yürüyüşe, pikniğe, kahvaltıya gittiğim ormanın imara açılması fikri hala tüylerimi diken diken ediyor.

22-23 kişinin katılımı ile gerçekleşen gezimizde genci yaşlısı oldukça karışık bir grup vardı. Her zaman görüştüğümüz dostların yanı sıra gezilerimize ilk kez katılan arkadaşlarımız vardı.

belgrad-gezi

Her zaman olduğu gibi rehberimiz Ahmet Alpat, başlangıçta bize bu bölgenin tarihi ve kültürel geçmişiyle ilgili bilgi verdi.

Bizans ve Osmanlı döneminde şehrin önemli su kaynaklarından biri iken, Osmanlı döneminde özellikle Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırplı oduncuları bu bölgeye yerleştirmesinden sonra Batı’dan gelen mesire yeri kültürü ile Belgrad Ormanı piknik alanı olarak kullanılmaya başlanmış.

Orman içinde su biriktirmek için kullanılan pek çok bend var. Biz de bu bendlerden üçünü gezdik. En büyüğü ise Sultan Mahmut Bendi idi.

Belgrad-sultan-mahmut-bendi

Önce giriş kapısından 1km mesafesi olan bende, oradan da koşu parkurunun da olduğu giriş kapısından 2.5km mesafede olan Neşet Suyu Mesire yerine yürüdük. Bu kadar yürüyüşün ardından çantalarımızdan sandviçlerimizi çıkarıp yemek molası verdik. Tabii etrafımızdaki mangal kokuları bizi etkilemedi desem yalan olur 🙂

Ancak yemek molasından sonra kimseyi tekrar yürümek için kaldıramayınca tüm zamanların en kısa İstanbul Gezisi’ni yapmış olduk.

Bir sonraki geziyi arayı fazla açmadan Mart ayı içinde Balat çevresine yapmak konusunda sözleşerek ayrıldık.

Yeni bir İstanbul Gezisinde buluşmak dileğiyle 🙂

Tüm İstanbul Gezileri hakkında bilgi almak için > İstanbul Gezileri 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın