İstanbul Gezileri’nin 8.cisini 9 Şubat Pazar günü İstanbul’da nadir kalmış şehrin ciğerlerinden birinde, Belgrad Ormanı’nda gerçekleştirdik. Özellikle Avrupa yakasında otururken sık sık nefes almaya, yürüyüşe, pikniğe, kahvaltıya gittiğim Belgrad Ormanı pazar yürüyüşü notlarımı bu yazıda bulacaksınız.

Belgrad Ormanı Pazar Yürüyüşü
Belgrad Ormanı Pazar Yürüyüşü

Belgrad Ormanı’na Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı’na gitmek için kendi aracınız olması gerekmiyor. İstanbul Avrupa Yakası’ndan farklı noktalardan Belgrad Ormanı’na gelmek için toplu taşıma seçenekleri aşağıdaki gibi;

  • Taksim’den 42T hattı,
  • Sarıyer’den gelen 153 nolu hat ile
  • Rumelihisarüstü’nden gelen42R hattı ile,
  • Hacıosman dan gelen 42HM ile
  • 4.Leventten gelen 42M hattı ile yine
  • 4.levent metrodan gelen42 hattı ile

Listeden de anlayacağınız gibi bir çok hat üzerinden buraya toplu ulaşımla gelmeniz mümkün.

Belgrad Ormanı Pazar Yürüyüşü Gezi Rotası

Her zaman olduğu gibi rehberimiz Ahmet Alpat, başlangıçta bize bu bölgenin tarihi ve kültürel geçmişiyle ilgili bilgi verdi.

Belgrad Ormanı içinde bulunan gölet, Bizans ve Osmanlı döneminde şehrin önemli su kaynaklarından biri iken, Osmanlı döneminde özellikle Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırplı oduncuları bu bölgeye yerleştirmesinden sonra Batı’dan gelen mesire yeri kültürü ile Belgrad Ormanı piknik alanı olarak kullanılmaya başlanmış.

Orman içinde su biriktirmek için kullanılan pek çok bend var. Biz de bu bendlerden üçünü gezdik. En büyüğü ise Sultan Mahmut Bendi idi.

Önce giriş kapısından 1km mesafesi olan bende, oradan da koşu parkurunun da olduğu giriş kapısından 2.5km mesafede olan Neşet Suyu Mesire yerine yürüdük. Bu kadar yürüyüşün ardından çantalarımızdan sandviçlerimizi çıkarıp yemek molası verdik. Tabii etrafımızdaki mangal kokuları bizi etkilemedi desem yalan olur 🙂

Ancak yemek molasından sonra kimseyi tekrar yürümek için kaldıramayınca tüm zamanların en kısa İstanbul Gezisi’ni yapmış olduk.

Belgrad Ormanı, İstanbul’un içinde bir kaçış noktası. Genellikle piknikçi akınına uğrasa da orman içinde hem tarihten parçalar görecek hem de yürüyüş yollarında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yolda Kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın