Ülkemiz yaz tatili yapmak için birbirinden güzel seçeneklere sahip. Yaz tatili deyince Akdeniz Bölgesi’ndeki liste başı destinasyon ise şüphesiz Antalya. Yaz tatili için seçiminizi Antalya’dan yana kullanırsanız, birbirinden güzel beldelerde eşsiz bir tatil yapabilirsiniz. Deniz, güneş, doğa, tarih arayan herkese farklı alternatifler sunan Antalya’da tatil yapabileceğiniz beldeler adeta saymakla bitmez. Sizler için Antalya’da tatil yapmak için en güzel 5 rota belirledim, gelin birlikte bir göz atalım.

1. Kaş

Kaş gezilecek yerler
Kaş gezilecek yerler

Türkiye’de en sevdiğim deniz rotalarından biri Kaş. Her yıl yolumu bir kez düşürmeye çalıştığım bu güzel şehir ülkemizin en iyi dalış noktalarına ev sahipliği yapıyor. Kaş’a gittiğinizde keşif dalışlarından günübirlik dalışlara, uzun süreli konaklayabileceğiniz dalış teknelerine kadar pek çok seçenek bulacaksınız. Ben dalışla ilgilenmiyorum diyenler için Kaş merkezinde sadece yürüme mesafesinde birbirinden güzel plajlar bulabilir, Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri olan Kaputaş Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Kaş’a gitme sebebiniz deniz ise günübirlik veya daha uzun süreli tekne turları ile muhteşem güzellikte el değmemiş koyları da ziyaret etmenizi öneririm. Bitti mi? Tabii ki hayır! Tarih ve kültür gezilerini sevenler için Kaş merkezden başlayarak yakın mesafede pek çok antik kenti ziyaret edebilirsiniz. Kaş’ta gezilecek yerler listesi uzun, siz zamanınızdan haber verin.

Kaş’a bir kez gidince benim gibi her yıl ziyaret edeceğiniz bir rota haline gelir, müdavimi olursunuz. Kaş’ta ev rahatlığında tatilinizi geçirmek isterseniz kiralayabileceğiniz lüks ve konforlu villaların da olduğunu unutmayın!

2. Kalkan

Kalkan
Kalkan

Kaş’a giderken yanından geçip gittiğimiz Kalkan her yıl popülerliğini artıran bir yer oldu. Kaş ve Patara’ya yakınlığının yanısıra Akdeniz’e tepeden bakan konumu ile turistleri kendisine çekiyor. Kalkan ve çevresi de tıpkı Kaş’ta olduğu gibi pek çok güzel koya ev sahipliği yapıyor. Bu koyların bir kısmı tekne bir kısmı ise yürüyüş ile ulaşabileceğiniz bakir koylar.

Kalkan merkez, yat limanı ve dik yamaçlara inci gibi dizilmiş Rum evleri ile şirin bir tatil köyü duygusu bırakıyor. Ayrıca şehir merkezinde uzun bir halk plajı da deniz sevenleri bekliyor. Sıcaktan bunalanlar için yaylaları, İslamköy gibi turistik noktalara yakın mesafede sakin bir tatil yapabileceğiniz köyleri ile Kalkan Kaş’a güzel bir alternatif.

3. Patara

Patara Kum Tepeleri
Patara Kum Tepeleri

Patara, döneminin en önemli antik kenti Likya Birliği’nin başkenti ve Türkiye’nin en uzun plajlarından birine sahip olması ile ülkemizin en kıymetli seyahat rotalalarından biri. Küçük bir belde olan Patara, Patara Antik Kenti ile iç içe geçmiş durumda. Beldenin merkezinden yürüyerek antik kente ve plaja ulaşmanız mümkün. Antik kent sevenler için yakın çevrede Letoon ve Xantos Antik Kentleri yer alıyor.

Patara’nın bir avantajı ise çevresindeki popüler tatil rotalarına göre daha sakin bir tatil vaad etmesi. Kaş ve Kalkan gibi rotalara da yakın olması en büyük avantajı.

4. Demre 

Demre
Demre

Popüler rotalardan biraz daha uzaklaşmak, denizin yanısıra doğa ve tarih ile iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız Kalkan’dan yolunuza devam ederek Demre’ye ulaşın. Antalya’nın gizli cennet köşelerinden biri olan Demre, eski adı ile Myra Antik Kenti, Likya medeniyetinin önemli şehirlerinden biri idi. Tüm dünyanın Noel Baba olarak kabul ettiği Aziz Nicholas Kilisesi Demre’nin bir başka önemli değeri.

Demre’de benim en çok sevdiğim yer ise Kekova Adası ve Kaleköy. Türkiye’nin turizm tanıtım fotoğraflarında mutlaka yer alan bu tarihi ve doğal güzellik mutlaka seyahat listenizde olması gereken bir cevher.

5. Finike 

Antalya’da tatil yapmak için en güzel 5 rota arasında sürpriz bir isim var: Finike. Türkiye’nin en önemli narenciye depolarından biri olan Finike, bir turizm merkezi olmaya yeni yeni alışmaya başlıyor. Bu nedenle kentin diğer tatil beldeleri gibi çok hareketli ve kalabalık değil. Eğer huzur dolu sakin bir tatil yapmayı planlıyorsanız rotanızı rahatlıkla Finike yönüne çevirebilirsiniz. 

Bu tatil beldelerinde gezilecek yer kadar çok konaklama seçeneği bulunuyor. Butik otellerden büyük otellere, pansiyonlardan villa kiralama seçeneklerine kadar… Eşsiz bir tatil deneyimi, tatilde ev rahatlığı ve yazlık konforu yaşamak için villa kiralamayı deneyebilirsiniz. Her bütçeye hitap eden Antalya villa kiralama seçeneklerini gözden geçirmek için Villareyonu.com adresine tıklayabilirsiniz. Bu sitede sıraladığımız beldelerin yanı sıra Antalya’nın diğer tatil beldelerinde konaklamanızı sağlayacak villalar da bulacaksınız.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın