Nisan ayının gelmesiyle birlikte baharı iyiden iyiye yaşamaya başladık. Havalar güzelleşmişken hafta sonu ya da kısa süreli kaçamaklar için Avrupa tatilleri ideal oluyor. Hem yakın hem de gezmesi pek keyifli. Bu yıl 23 Nisan bayramı Çarşamba gününe denk geliyor. Yani birkaç gün izin kullanarak 5 günlük bir seyahat planı yapmak mümkün.

Siz sormadan, 23 Nisan’da önünü arkasına izin kullanarak 4-5 günlük Avrupa tatili için rota önerileri hazırladım.

Gaudi’nin Şehri Barselona

Gaudi'nin Şehri Barselona
Gaudi’nin Şehri Barselona

Barselona’da gezilebilecek yerler arasında tarihi yapılar, müzeler, meydanlar ve parklar liste başı. Dünyaca ünlü Mimar Antoni Gaudi’nin yapıları, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell, Casa Mila, Poble Espanyol, Casa Batllo ve La Rambla Caddesi görülmeye değer.

Benim hiç ilgim olmasa da futbol meraklıları için F.C Barcelona Futbol Takımı’nın ünlü Nou Camp Stadyumu’nu ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

İspanya’nın parlayan güneşi Barselona’ya 4-5 günlük bir seyahat çok keyifli, çok renkli ve tazeleyici olacaktır.

Çanlar Londra için Çalıyor

Çanlar Londra için Çalıyor
Çanlar Londra için Çalıyor

Kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlü olan Londra’da saraylar, müzeler, köprüler ve parklar gezilebilecek yerler arasında. Londra gezinizde muhakkak görmeniz gereken, görmeden gelme denecek belli başlı yerler vardır: Buckingham sarayı, Hyde Park, Tower Bridge, Oxford Street, Trafalgar meydanı, St.Paul’s Katedral’i bunlardan birkaçı. Ünlü saat kulesi Big Ben ile dünya’nın en büyük dönme dolaplarından biri olan The london Eye’ı listenizin ilk sırasını yazmayı unutmayın.

Romantizmin Başkenti Paris

Romantizmin Başkenti Paris
Romantizmin Başkenti Paris

Paris, birbirinden güzel ve çeşitli gezi duraklarıyla kesinlikle görmek isteyeceğiniz bir yer. Ünlü anıtlar, meydanlar, parklar, müze ve sanat galerileri Paris’te gezilebilecek yerler arasındadır. Paris’in en ilgi çeken ve mutlaka ziyaret edilen noktalarından biri olan Eyfel kulesi şehrin muhteşem manzarasını gözler önüne serer. Şehrin diğer önemli noktaları arasında Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Kilisesi ve Şanzelize Caddesi yer almaktadır. Mona Lisa’ya yer veren Louvre müzesi ise tüm ihtişamı ve sanatsal güzelliği ile görülmeye değer rotalardan.

Tabii ki bunlar gezilecek yerler listesi, ama Paris’e gidip mutlaka sokaklarında kaybolmalı, zevkli kafelerinde şarap ya da kahvenizi yudumlayıp gelip geçenleri seyretmelisiniz. 4-5 gün Paris için az bile gelecek, tadı damağınızda kalacak.

Değişimin Şehri Floransa

Değişimin Şehri Floransa
Değişimin Şehri Floransa

İtalyan rönesansının doğum yeri olan Floransa müze, klise, sanat galerisi gibi gezilebilecek pek çok kültürel ve tarihi mekana sahip. Floransa Katedrali şehrin en ünlü binalarından biri. Dünyanın en ünlü heykellerinin bir arada toplandığı meydan olarak öne çıkan Signoria Meydanı diğer önemli gezi duraklarındandır. Şehrin sembollerinden olan Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü) ve Uffizi Müzesi ise görülmeye değer yerler arasındadır.

Avrupa’ya 23 Nisan yurt dışı turları için gitmeyi düşünüyorsanız, yurt dışı seyahat rotaları önerilerim arasından seçim yapabilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın