Benim gibi beyaz yakalı bir çalışansanız en güzel tatil fırsatları resmi tatiller oluyor. Önümüzde de Perşembe gününe denk gelen nur topu gibi bir 19 Mayıs Tatili var. 20 Mayıs Cuma gününü 1 gün izin kullanarak 4 günlük bir tatil fırsatı yaratabilirsiniz.

4 Günlük 19 Mayıs Tatili Fırsatını Nasıl Değerlendirmeli?

Beni bilenler biliyor, hafta sonu 2 gün bile benim için seyahat fırsatı iken, 19 Mayıs’taki 4 günlük tatil kaçırılmaz bir fırsat. Ben de hem yakın hem de kısa süreli gitmesi gelmesi kolay, hızlı olacak yerleri tercih ediyorum bu tarz 3-4 günlük tatillerde.

Aslında yine bir planım vardı bu yıl 19 Mayıs için. 4 günlüğüne Danimarka’ya gidecektim, uçak biletlerimi bile almıştım. Ama işlerimin yoğunluğu nedeniyle planım iptal oldu, ve evet çok mutsuzum 🙁 4 gün değil ama o hafta sonu 2 gün yine bir planlar peşindeyim 🙂 Kendi dertlerimle sizi fazla sıkmayayım ve 4 gün için yurt dışı tatil önerilerime geçeyim 🙂

1) Hem Deniz Hem Kültür Arayanlara Mısır

Dünyanın en eski, en köklü medeniyetlerinden biri olan Mısır’a tabii ki uzun süreli gidip Kahire’den başlayıp Nil’i takip edip Aswan’a kadar inmek sonra da denizin tadını çıkarmak için Hurgada ya da Sharm el Sheikh’de rotayı deniz ve zengin deniz altı dünyası ile bitirmek şahane olur. Ama 4 günde de Mısır’da yapılabilecek pek çok aktivite var. Mısır’ı bölerek bu 4 günü değerlendirebilirsiniz. 19 Mayıs için Mısır’ı önerme nedenim ise yaz aylarında kabus gibi sıcak olması, bu nedenle sıcaklar bastırmadan gitmenizde fayda var. Mısır bizim için oldukça ucuz bir ülke, yeme & içme ve aktivite ücretleri kesenizi yormaz.

  • Kahire’ye gidip Mısır tarihini, Piramitleri, Nil’i görebilirsiniz. 4 gün rahat rahat yeter. Bir de çöl safarisi eklerseniz tadından yenmez 🙂
  • Sharm el Sheikh’e gidip özellikle deniz ve dalış sporuna ilginiz varsa 4 günü dolu dolu geçirebilirsiniz. Dalış tutkunları için vazgeçilmez rotalardan biri Kızıldeniz.
  • Dalışla ilgilenenlerin bir diğer seçeneği de Hurgada, yine Kızıldeniz’in hızla yükselen dalış noktalarından biri de burası. 4 günde pek çok dalış yapabilir, araya yine çöl safarisi gibi aktiviteler sığdırabilirsiniz.
  • Bir diğer seçenek ise Hurgada’ya uçup oradan benim daha önce yaptığım gibi Krallar Vadisi ve Aswan’a gitmek.

2) Sıcak Kanlı, Güzel Doğalı Azerbaycan

Pek çok kişinin gezi rotaları arasına hiç girmese de özellikle doğa severler için Azerbaycan iyi bir gezi rotası. Kısa sürede de pek çok noktasını görebileceğiniz aynı zamanda ucuz da bir seyahat rotası.

Azerbaycan’da kısa sürede hem Bakü hem de Kafkaslarda pek çok yeri görme şansı yakalayabilirsiniz. Üstelik baharda heryer yeşillenmişken görmek de pek yahşi olur 🙂

3) Tanrıdan Torpilli Topraklar Gürcistan

Bir Gürcü efsanesini paylaşayım, karar vermesi size kalsın…

“Tanrı insan topluluklarına yaşayacakları toprakları dağıtırken, Gürcüler ziyafette oldukları için geç kalırlar. Dağıtım bitmiştir ve Tanrının elinde insanlara ayırdığı toprak kalmamıştır.  Gürcüler kendilerini affetirmek için Tanrıya bir ziyafet hazırlarlar.  Tanrı ziyafetten o kadar memnun kalır ki, kendisi için ayırdığı toprakları Gürcülere verir…”

Gürcistan’a gitmek için ne vize ne de pasaporta ihtiyacınız yok, işin en güzel kısmı burası. Sadece kimliğinizin yanınızda olması yeterli. Ayrıca ülke genel olarak çok ucuz. Yemesi içmesi, konaklaması, yol ücretleri sizi zorlamayacak. En güzel kısmı için (benim için) yemekleri muhteşem güzel.

Gürcistan’a giderseniz önerim popüler destinasyon Bakü yerine; Tiflis, Kazbeg, Gori ya da Svaneti bölgeleri olur.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın