Urfa ve Adıyaman Yolcusuyum

Bu haftasonu 2 günlüğüne Şanlıurfa yolcusuyum.

Gitmişken Urfa, Harran, Nemrut, Adıyaman gezeyim diyorum. Halfeti, Birecik kısmını Gaziantep‘e gitmişken görmüştüm.

Urfa’nın yemekleri meşhur aç kalmayız ama özel öneriler varsa mutlaka almak isterim. Onun dışında nerelere gitmeli, görmeden dönülmeyecek nereler var konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

 Urfa Gezisi Rotam

  • Şanlıurfa
  • Göbeklitepe
  • Harran
  • Ceylanpınar
  • Adıyaman
  • Nemrut

Araç kiraladık bu nedenle ulaşım sıkıntımız olmayacak. Önerilerinizi bekliyorum 🙂

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

4 YORUMLAR

  1. Cevahir Konuk Evi guzel bir yemek yemek ve sira gecesi izlemek icin cok guzel bir yer ama biraz pahali olabilir. Sabah kahvaltisinda mutlaka ciger sis yemelisin ama sabah cok erken kalkmazsan malesef bulamazsin, baharatcilar carsisinda cok sayida alternatif bulursun … İyi eglenceler simdiden 🙂

  2. Urfa’da görülmesi gereken yerler öncelikle tabiki Balıklı Göl, Urfa Kalesi. Urfa Kalesi’ne yorucu olsa da mağaradan çıkmanızı tavsiye ederim. Tabi Urfa’ya gelipte sıra gecesine katılmamak ve mırra içmemek olmaz. Bakırcılar çarşısını ve kapalı çarşıyı gezerek; bakır eşyalar ve renkli puşilerle yakınlarınızı mutlu edebilirsiniz. Ceylanpınarda da TİGEM Çiftliği’nde deve kuşlarını, tavşanları ve ceylanları görebilirsiniz. Ceylanpınar, Urfa’ya en uzak ilçe olduğu için dinlenmek ve yemek için yine çiftliğin içindeki Ceylan Konuk Evi’ne gidebilirsiniz. Ayrıca çiftliğin fıstıklarından da yemelisiniz. Son olarak Adıyaman yolu üzerindeki Atatürk Barajı’na uğrayıp seyir tepesinden barajı izlemenizi ve balık yemenizi tavsiye ederim.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın