Türkiye’nin Tanıtımına Nereden Başlamalı?

Her fırsatta övündüğümüz, üç tarafı denizlerle çevrili güzeller güzeli ülkemiz…

Kültür turizmi, doğa turizmi, deniz turizmi, aklınıza ne gelirse yapabileceğiniz doğal güzellikleri ile dukak ısırtan güzeller güzeli ülkemiz…

Peki ülkemizin güzelliklerini geliştirmek, çoğaltmak için neler yapıyoruz? Hadi geliştirmekten vazgeçtim, elimizdekileri korumak için ne yapıyoruz?

Ülkemizi tanıtmak için ne yapıyoruz sorusunun cevabı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda… Gözle görülür, elle tutulur birşeyler yapılmadığını yurtdışına çıktıkça görme fırsatı bulabiliyorum.  Türkiye’yi 50 yıl önceki hali gibi sananlar, adını hiç duymamışlar, Türkiye’yi Galatasaray ve Tarkan’dan ibaret sananlar, Türkiye’yi Kemer ve Kuşadası’ndan ibaret sananlar… Liste uzatılabilir.

İstanbul’un, Kapadokya’nın, Karadeniz Yaylarının, Mardin’in yani içinde yabancılar için sudan ucuz tatil köylerinin olmadığı güzelliklerimizden kimsenin haberi yok…

Kültür Bakanlığımız şimdi Türkiye’nin tanıtımı için yeni ihale başlatmış. Ekim ortasında da sonuçlar belli olacakmış. Bakalım Türkiye’nin tanıtımına nereden başlayacaklar?

 

7 YORUMLAR

 1. Tanıtımına nereden başlamalı bilmem de yıkımına her yerden son verilmeli. Ülkemizin güzelliklerini mahvetmek, yoketmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.
  Şu ihale iyi bir şekilde sonuçlansa da gelen giden turist sayısı artsa ve biraz bizim milletimiz de onlardan birşey kapsa, maddi olarak değil de kültürel olarak. 🙂

  • Kesinlikle haklısın Ferhad, o da başka bir sorun. Ne yazık ki güzelliklerimizi yok etme konusunda çok başarılıyız. Gidecek çok yolumuz var, umarım çok geç kalmayız 🙁

 2. Bu konuda asıl problem ortak hareket edememe mevzusu, her belediye, bir çok kurum kendi kendine çalışmalar yapıp, ses getirmeye çalışıyor, Turizm Bakanlığı’nın sitesi (bana göre) çok karmaşık. Tanıtım videoları 2008 yılından. Herkes ayrı yönlerde farklı renklerde işler yapıyor, sonuç elde var sıfır. Turistlerin ülkeler bazında, Türkiye hakkında düşüncelerinin ne olduğunu anlamaya yönelik çalışmalarla başlanabilir. Onlar nasıl görüyorlar ve ne istiyorların cevabını bulmak belki başlangıç olabilir. Not: bu şekilde yapılan akademik araştırmalar var mı bilmiyorum, konu hakkında kısa bir araştırma yaptım ama kapsamlı olarak bulamadım.

 3. Bu konuda çok doluyum, Lisede başladı Turizm hikayem şu an üniversitedeyim. Türkiye gerçekten Turizm açısından büyük önem arz ediyor.. Ama ne kadar tanıtabiliyoruz, yada keşfedebiliyoruz.. Türkiye’nin bir çok bölgesini gezdim. Hem görsel olarak hemde özellikle, kültürel olarak mükemmel bir ülke.. Özellikle Kültürel olarak, turistlerin doyamıyacağı bir mirasa sahibiyiz.. Ama ne kadar tanıtabiliyoruz ? Yada içten gelerekmi tanıtıyoruz ? Birinci sorun, Sayın Ozge Can’ın dediği gibi kurumsal bazda dahil bencillik var, Turizm’e gerçekten destek olmak için değil göz boyamak için sözde faaliyetler yapılıyor, Türkiye’de 50 tane kurum varsa 50 tane kurum kendine göre öne çıkmak için ben yaptım demek için birşeyler yapıyor…

  İhale meselesine gelince, oldum olası ihale kelimesine antipati duymuşturum. Özellikle gönüllü yapılacak bir çalışmanın ihaleye açılması bana saçma geliyor, ve aklıma rant kapısından başka birşey gelmiyor. Googlede Turizm Tanıtım İhale yazınca zaten fesat vb.. bir çok haberi okuyabilirsiniz.. Milyon dolara herkes Türkiye Tanıtımı yapar… Bu işin rant kapısına çevrilmesine şiddetle karşıyım.

  İnternette tanıtım konusunada değinmek istiyorum, Kültür Bakanlığının veya diğer resmi kurumların Türkiyemizi tanıtmak için paylaştığı görseller yada tanıtım yazıları yaklaşık 7 – 8 yıl önce yazılmış, bir daha güncellenmemiş öyle duruyor.. Mesala; Dünya 8 yıl önceki Bodrum’dan haberdar.. Bunun gibi..

  Yaklaşık bir yıldır gönüllü olarak, Türkiye’nin en ücra köyündeki güzellikleri bile ingilizce olarak tanıtımını yapmaya çalışıyorum, cebimden para harcayıp, el afişleri dahil dağıttırdım, bireysel olarak kendi adıma inanılmaz çaba sarfettiğimi düşünüyorum. Ama kurumsal olarak yukarda dediğim gibi Turizm’in tanıtımında bile menfaat gördüğüm için insan soğuma noktasına, pes etme durumuna geliyor.

  Yazı uzun oldu ama, başta dediğim gibi bu konuda emek veren genç bir Turizmci olarak çok doluyum…

 4. her fırsatta övdüğümüz üç tarafı denizlerle çevrili güzeller güzeli ülkemiz… bence Türkiye turizm açısından büyük önem arz ediyor ama ne tanıtabiliyor üstünde keşfedebiliyoruz. özellikle kültürel olarak turistlerin doyamayacağım bir mirasa sahibiz .öncelikle internette Türkiye türkiyenin turistik yerleri ve benzeri başlıklarda çıkan haberler ve görseller 2008 den 2005 den kalma üzerine eklenen onca güzellik varken 2008 yılındaki haber görseller var .mesela dünya 8 yıl önceki bodrumdan kapadokya dan haberdar.ulkemiz birçok medeniyetin beşiği ve köprüsü olmuş eski medeniyetlerin gelenek ve kültürlerini miras olarak almış kendi kültürünü oluşturmuş bunu toplumsal yaşam biçimi olarak diğer ülke ve halklar sunmuştur. doğal olarak diğer toplumlar bu zengin kültür ve onları barındıran bu güzel coğrafya ilgi duyacaktır ilgi göstermenin ilk koşulu farkında olmaktır türkiye dışında yaşayan ülkemizin kendine özgü değerlerinin tarihinin bir dili ve edebiyatının arkeolojik varlığının bilim yaşamının sanatının mimarisinin mutfağının mutfağının geleneklerinin inançlarının spor yaşamının çeşitli etkinliklerle yurtdışına yansıması için çaba gösterilmelidir bunlar arasında sergiler türkiye haftaları festivaller tanıtıcı belgesel filmler hazırlamak olabilir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here