Cunda ve Foça Gezisi

İstanbul’dan kolay ulaşabilecek tatil yerleri konusunda küçük bir öneri niteliğinde. 19 Mayıs’taki resmi tatili fırsat bilerek 4 günlük bir tatil için Cunda ve Foça’yı seçtik. Cunda ve Foça gezisi detaylarını bu yazıda görebilirsiniz.

Neden Cunda ve Foça?

Sürekli gezebilmemin altında yatan sırlardan biri kısa tatil fırsatlarını hiç kaçırmamamdır. Yeni yıl takvimleri ortaya çıkıp da resmi tatiller belli olunca beni bir heyecan sarar. “Acaba yeni yerler görmek için yeni fırsatlar yaratabilecek miyim?” bu merakla hemen takvime dalarım. Arkadaşlarıma da gönderirim takvimi ki, hem heyecanımı paylaşırım hem de beraber seyahat fırsatları yaratmaya çalışırım.

Bu yıl 19 Mayıs’ın Perşembe gününe rastgeldiğini de böyle heyecanla karşıladım. Alternatif rotalar belirlendi, ulaşım seçenekleri değerlendirildi derken asıl hedef Foça daha doğrusu Eski Foça olmak üzere, yol üstünde de bir gece Cunda’ya gitmeye karar verdim.

Foça’yı seçmekteki asıl motivasyonım ise; İstanbul’da yaşayan pek çok profesyonel gibi, “bir sahil kasabasına yerleşme” hayalimdi. Son zamanlarda bu konuyu daha çok düşünmeye, kendime yaşamak için alternatif şehirler seçmeye başladım. Foça da bu şehirlerden biri. Diğerlerinden başka yazılarımda bahsederim belki…

Eski Foça
Eski Foça

Cunda ve Ayvalık çevresi İstanbul’a yakın çok tercih edilen duraklardan. Yine İstanbul’dan Bozcaada’ya haftasonu ya da uzun haftasonu kaçamağı yaparak keyifli birkaç gün geçirmek mümkün.

Peki bu kaçamaklara nasıl gideriz? Biz tabii ki en kolay ve hızlı yolu seçtik. İstanbul’dan Cunda’ya  motosikletle gitmeye karar verdik.

IDO Feribot
IDO Feribot

İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ile Yenikapı’dan Bursa’ya, aslında Bandırma daha hızlı bir seçenek ama geç kaldığımız için yer bulamadık :), oradan da Balıkesir üzerinden Ayvalık. Feribot sabah erkenden yola çıktığı için gün ortasında Ayvalık’a ulaşmıştık.

Sadece hafta sonu Cuma akşamından ya da Cumartesi sabahı çıkıp, Pazar akşam dönüş yapmak mümkün. İstanbul’dan çok bunaldım, bir iki gün uzaklaşayım diyenler için Ayvalık Çevresi ve Cunda iyi bir alternatif rota. İstanbul’a geri döndüğünüzde kendinizi yenilenmiş, dirilmiş hissedeceksiniz 🙂

Diğer Ayvalık Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın