Tanrıdan Torpilli Topraklar: Gürcistan

Yine bir Ramazan Bayramı ve yine bir gezi telaşı 🙂 Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı tatilinde Balkanlar’a gitmiş ve çok mutlu dönmüştüm. Bu yıl yine çok uzaklara gitmeden bu kez Doğu komşumuz Gürcistan’a doğru bir rota çizdik. Yol üstünde başka duraklarımız da var. 

Gezi Rotası

 • Karadeniz kıyısını boylu boyunca geçip Artvin ve çevresinde doğal güzelliklere doyacak,
 • Gürcistan’a girip Avrupa’nın en yüksek dağlarında oksijen banyosu yapacağız.
 • Gürcistanın kuzeybatısı dışında görmeye değer heryerini dolaşmak niyetimiz.
 • Dönüşte Kars’a ve çevresine uğrayıp yine memleketimizin tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkaracak, sonra da kuzu kuzu İstanbul’a geri döneceğiz

Kaba hatları ile rota bu şekilde. Eğer önerileriniz, gezmeden, görmeden gelme diyeceğiniz yerler, tatmadan gelme diyeceğiniz yemekler ve içecekler varsa bu yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Çok mutlu olurum.

Kafkasya’ya doğru ilk yolculuğum olacak ve ben çok heyecanlıyım 🙂

Gürcistan
Gürcistan

Gürcistan’ın önce dağları beni kendine çekti, araştırdıkça da doğal güzellikleri, tarihi… Bu araştırmalarım sırasında da bir efsaneye rastladım, Gürcü Efsanesi’ni paylaşamadan edemeyeceğim:

“Tanrı insan topluluklarına yaşayacakları toprakları dağıtırken, Gürcüler ziyafette oldukları için geç kalırlar. Dağıtım bitmiştir ve Tanrının  elinde insanlara ayırdığı toprak kalmamıştır.  Gürcüler kendilerini affetirmek için Tanrıya bir ziyafet hazırlarlar.  Tanrı ziyafetten o kadar memnun kalır ki, kendisi için ayırdığı toprakları Gürcülere verir…”

Ben de o torpilli toprakları görmek için can atıyorum…

Diğer Gürcistan Gezi Yazıları

Gürcistan ile ilgili yazdığım diğer gezi yazılarının listesi aşağıda yer alıyor.

2 YORUMLAR

 1. Trabzon:
  -Ayasofya müzesinin yanındaki çay bahçesinde Kuymak yiyin
  -Akçaabata gelmeden 2 km önce sol tarafta Nejla Hanımın Ev Tatlıları var, laz böreği başta olmak üzere tüm tatlıların tadına bakın

  Rize
  -Çayeli’nde Lale lokantasında kuru fasulye
  -Huzur Pide salonunda döner,
  -Bekiroğlu’nde döner

  Batum
  -Shemoikhede Restaurant’ta (Zhordania Street No: 8) harço çorbası, yeşil tarhuna gazozu, acara usulü haçapuri (peynirli pide), khinkali (mantı), mtsvadi (şaşlık).
  -Magrul Lazuri Restaurant (Makhinjauri istasyonu karşısı) Viştari (peynirli börek), sulguni (naneli krem peynir), haçapuri şiş, ciğer, ovaşi (sebze) şaşlık, cevizli patlıcan, sasibi sos, şaşlık, kaburga, erik sos, fırında elma.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here