Şarap Sever misiniz?

Ben gerçekten şarabı çok severim. Aileden de içiciyiz biz. Babişkom kendi çapında evde meyve şarapları bile yapar.

“Rakı sofrası” muhabbetlerinde bile şarap içmemle meşhurumdur. Lahmacunla içerim, pizzayla içerim, kebapla içerim…Bir de yerel/yöresel şarapları pek bir severim. Gittiğim yerlerde arar bulur, oraya ait şarabı içmeye çalışırım. En son Foça gezimde soyu tükenmekte olan Foça Karası şarabını aradım, buldum, aldım, geldim ama iki şişeden biri bozuk çıktı. İkinciyi açmaya henüz cesaret edemedim.

Lokal şarapları oldum olası severim…

Haydi şarap içelim deyince de aklıma hemen bizim Öküzgözü ile Boğazkere gelir. Döner dolanır yine bizim şarapları içerim. Barımdan da eksik etmem (evet evde bir barım var).

Efsane Gurmelerini Arıyor ile Şarap Deneyimi

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor projesini duyduğumda “işte” dedim, “Buna kesin katılmalı ve kebapla şarap keyfini ben de yaşamalıyım”. Beni cezbeden noktalardan biri ise projenin sonunda Elazığ’a yapılacak olan bağ bozumu gezisi idi. Buzbağ Şaraplarının Facebook Sayfasından Hatay‘ın meşhur tepsi kebabını anlattım.  Buzbağ ekibi ve değerli jüri üyeleri de beni İstanbul etkinliğine davet ettiler. Koşa koşa gittim. Çünkü etkinlik Levent’teki Köşebaşı’ında yani kebap cennetindeydi 🙂

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor

Birbirinden lezzetli kebaplara Buzbağ’ın yine birbirinden güzel şarapları eşlik etti. Şarap-et uyumu konusunda Kayra Wine Center Eğitim Müdürü Cüneyt Uygur’dan uzun uzun bilgiler aldık ki bence çok faydalıydı.Şarabın beş-altı bin yıllık tarihi ve Anadolu’daki şarap kültürüne dair Cüneyt bey engin bilgilerini paylaştı.

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor

Daha önce de şarap-peynir uyumu ile ilgili Buzbağ’ın başka bir etkinliğinde bulunmuştum. Yemek ve şaraptan daha fazla keyif almak için çok faydalı oldu benim için. Şarap keyfine düşkün olan herkese de bu konuda kendilerini geliştirmelerini öneriyorum. Kayra Wine Center’da düzenli eğitimler oluyor.

Hangi Yemekle Hangi Şarap?

Buzbağ Beyaz, Klasik, Öküzgözü, Boğazkere ve Rezerv şaraplarının hangi yemekle uyumlu olabileceğine dair önerileri içeren bir yemek organizasyonu ile karşı karşıyaydım.

Eğer yemeğime şarap eşlik ediyorsa, şarabı ağzımda tutarak lokmamla beraber yutmam gerektiğini tekrar hatırlıyorum. Böylece ikisinin uyumunu daha iyi anlayabileceğim. Öncesinde ise unutulmaması gereken bir şarap ritüeli var. Duyularımızla şarabı hissetmek… Önce şarabın rengine bakacağız, sonra kokusuna, sonra tadını çıkarmak için ağzımızda bekleteceğiz. Hemen yutmayacağız. Şarabın sofraya gelene kadar başından geçenleri önce kokusundan sonra da tadından anlamak mümkün. Cüneyt beyi takip ederek şarabı tanıyarak sırasıyla şarapları geniş menü ile deniyoruz.

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor

Her zamanki gibi kebaplarla beraber Boğazkere ve Öküzgözü ikilisini ayrı ayrı deneyip seviyorum. Zaten önemli olan tarif edileni uygulamaktan daha çok, hangi uyumdan daha fazla keyif aldığınız.

Anadolu mutfağı ile Anadolu şarapları iki eski sevgili gibi muhteşem bir uyum içinde damaklarımızı tatlandırdı.

Organizasyonun sonunda da Anadolu Üzümleri ve Şarapları Semineri Katılım Sertifikaları Cüneyt Uygur tarafından tüm katılımcılara dağıtıldı.

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor
Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor

Şaraba dair pek çok şey öğrendiğim bir etkinlikten mutlu ve damağımda muhteşem lezzetlerle ayrıldım.

Teşekkürler Buzbağ, teşekkürler Zarakol ekibi 🙂

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın