Pasaport İşlemlerinde Yeni Uygulama!

Pasaport alma ve pasaport yenileme işlemleri Emniyet Müdürlükleri üzerinden yapılıyordu. Tam da sistem oturmuş, pasaport işlemleri hız kazanmışken uygulamada değişikliğe gidildi. Pasaport işlemleri için uygulama değişiklikleri için okumaya devam!

Pasaport ve ehliyet işlemlerimizi artık Emniyet Müdürlüklerinden değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri üzerinden yapacağız. 2 Nisan2018’de uygulamanın yürürlüğe gireceği duyurulmuştu. Geçiş döneminde olası aksilik ve yavaşlıklara karşı hazırlıklı olmakta ve en azından ilk birkaç ay zorunlu kalmadıkça pasaport alma veya yenileme işlemlerini bekletmekte fayda olabilir. Böylece başlangıç karmaşından en az şekilde etkilenmiş olursunuz.

pasaport alma ve yenileme işlemlerinde uygulama değişikliğine gidildi

Pasaport Başvurusu Ne Zamandan İtibaren Nüfus Müdürlüklerinden Yapılacak?

5 Mart 2018’den itibaren pilot illerde uygulama başlamıştı. Pilot çalışması 10 il, 10 il yaygınlaştırılacak ve 2 Nisan’da tüm Türkiye’de uygulamaya başlanmış olacak.

Türkiye’de günde 8 bin civarında pasaport başvurusu yapılıyormuş. Artık bu başvurular emniyet müdürlüklerinden değil nüfus müdürlüklerinden MERNİS sistemi kullanılarak yapılacak.

Pasaport yenileme konusundaki tüm detaylar için tıklayın. 

Yeşil Pasaportlar da Uygulamaya Dahil mi?

Yeşil ve gri pasaportlar Nüfus İl Müdürlüklerinden diğer pasaportlar ise tüm Nüfus Müdürlüklerinden alınabilecek. Son yıllarda online randevu sistemi ve pasaportlarından adrese gönderilmesi yöntemiyle pasaport başvuru süreci çok hızlanmıştı, geçiş sürecinde umarım nüfus müdürlükleri de aynı hızda hizmet verebilir durumda olurlar.

Pasaport Randevusu Nereden Alınacak?

Yeni uygulama ile birlikte artık pasaport randevuları Nüfus Müdürlükleri üzerinden alınacak.  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden randevu alabilecek veya randevu durumunuzu görüntüleyebileceksiniz.

Randevu almak için kullanılacak bağlantı için tıklayın

Uygulama tamamen hayata geçtiğinde ise Emniyet Müdürlüklerindeki Pasaport Şubeleri de kapanacak.

Yeni uygulamanın kolaylık getirmesi dileklerimle.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Videosu

Pasaport başvurusu nasıl yapılır? videoma da bir göz atın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda kalın.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın