Papalina Balığını Hiç Duydunuz mu?

19 Mayıs tatilini fırsat bilip Cunda ve Foça’ya doğru bir yolculuk yaptım. Yola çıkmadan önce de her zaman olduğu gibi, ne yemeli, ne içmeli, nereleri görmeli diye araştırma yaptım. Gidenlerden bilenlerden alınan tüyolar tadından yenmez. Bu tüyoların büyük çoğunluğu genellikle yemek üzerine oluyor. Boğazımıza düşkün insanlarız ne de olsa 🙂 İşte bu önerilerden bir tanesi de “Papalina yemeden gelme” idi. Mayıs ayının Ayvalık bölgesinde çıkan Papalina balığı için uygun zamanlardan olduğunu öğrendim.

Papalina Balığı Hakkında

Dünyada sadece Ayvalık-Cunda arasında yetişiyormuş bu küçük balık.  Asıl adı ÇAÇA balığı (Clupea Sprattus) imiş. Benzerliği nedeniyle çoğunlukla Sardalya ile karıştırılırmış.  Hamsi ile aynı familyadan geliyorlarmış. Kılçığı yok denecek kadar esnek olduğu ve çok minik oldukları için çerez gibi çıtır çıtır yeniyor.

Ben de bu balığı Cunda Balık Evi’nde yeme fırsatı buldum, ama itiraf etmeliyim ki mezeler o kadar lezzetliydi ki balık bana tatsız geldi. Biraz da balıkgiller ile aramın pek iyi olmamasından da kaynaklanabilir bu durum.

Ayvalık’a yolunuz düşerse Cunda’da yiyebilirsiniz.

Papalina balığı

Diğer Ayvalık Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

3 YORUMLAR

  1. Yediğiniz balık tabi lezzetsiz gelir. Çaça Tirsi balığının yavrusudur ve hem çaça Hem de Tirsi lezzetsiz balıklardır.
    Papalina Sardalya yavrusudur ve son derece lezzetlidir.

    • Bilgi için teşekkürler. Yani biz Papalina adı altında yanlış balık mı yedik 🙁 Üzüldüm şimdi. Balık kültürüm olmadığı için gol yemiş olabilirim 🙂

  2. PapaLina Sardalya yavrusu değildir Marmara Bölgesinde CACA diye adlandırılan Ayvalık ve Ege’de PAPALİNA denilen balık hamsi sulalesinden olan ve kılcigi yok denecek kadar az olan çok yağlı Çakmaklı bile kizartabileceginiz bir balıkçı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here