Moskova’yı Gezmenin 5 Yolu

Mayıs ayı sonunda 4 günlüğüne artık vizesiz seyahat edebildiğimiz Rusya‘ya gidiyorum. Şimdilik niyetim 2 günü Moskova 2 günü de St.Petersburg olacak şekilde zamanımı kullanmak. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirebilmek için araştırmalarım devam ediyor.

Kızıl Meydan Moskova

* Fotoğraf Kaliteliresimler.com sitesinden alınmıştır.

Moskova’yı Gezmenin Yolları

Araştırma yaparken Moskova’yı gezmenin 5 yolunu buldum. Paylaşması benden, uygulaması sizden 🙂

  1. Botla nehir gezisi yapmak.
  2. Eğer soğuk sezonda gidiyorsanız, “Botla Buz Kırma” gezisine katılmak. Ben beyaz geceler için gittiğimden bunu yapamayacağım.
  3. Gönüllüler ile tanışarak, şehri yerel kişilerle gezmek. Moscow Greeters adında bir grup gönüllü bunu yapıyormuş. Web sitelerinden detayları öğrenebilirsiniz: http://www.moscowgreeter.ru/
  4. Metro ile şehri yeraltından gezmek.
  5. En sıkıcı olanı da rehberli bir tura katılmak.

Bakalım ben hangilerini deneyeceğim.

Moskova Gezi Yazılarım

Moskova gezilecek yerler ve Moskova gezi notları yazılarım da mutlaka ilginizi çekecektir.

 

 

 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

4 YORUMLAR

  1. St. Petersburg harika bir yer. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. O kadar çok görülecek yer var ki 2 gün yetmez. Sadece Hermitage bir gün sürer. Bir de şehir dışına çıkıp deli petronun yazlık sarayı Peterhoff’a ve Tsarskoye Selo Çar Kasabasına gidip Katerina Sarayını gezmeyi planlıyorsanız her biri için 1 gün koymak gerek. Mesafeler uzun , bilet kuyrukları uzuzn. Beyaz gecelerin sonlarına denk getirirseniz (Temmuz sonları) hem fiyatlar düşük oluyor hem de her yer (müzeler, kiliseler, yazar ve şairlerin evleri falan) gece 12:00’a kadar açık oluyor. Hava da saat 11:30-12:00 gibi hafif kararıyor. Bizim yaşadığımız en büyük sorun münferit gittiğimiz için dil oldu. Mesela müze girişlerinde Rusça yazıların yanında 4-5 tane ayrı fiyat yazıyor. Şöyleki müze veya katedralin sadece bahçesine girmek 5 ruble, katedralin içi de gezilecekse 7 ruble veya katedralin kulasine çıkıp manzaraya bakacaksan bir 5 ruble daha vermen gerek. Ama bunları en başta okuyup anlayamadığın için bahçeyi gezip katedral kapısından gerisin geriye kuyruğa girmen gerekiyor. Bilet alırken gişedekiler hiç yardımcı olmuyor, seni anlasa bile cevap vermiyor. Kuyruklarda maşallah pek uzun. Mesela Peterhof’a denizotobüsüyle giderken gidiş dönüş parası alıyorlar. Bahçeyi dolaşırken yüzlerce kapı var, kazara bahçenin arka kapısından kara tarafına çıkarsan seni tekrar içeri almıyorlar, bileti damgalatman gerekiyormuş. Bahçeye geri giremezsen de denizotobüsüne binemezsin. Mesela Katerina Sarayına Azeri bir taksiciyle anlaşıp gittik. O olmasa bulamazdık, adam Rusça ve Türkçe biliyordu. Yine o olmasa St. Petersburg’dan Moskova’ya tren bileti de alamazdık. Çünkü aynı saatlerde aynı yere gidiyor gibi görünen bir sürü tren var. Kazara bilet alıp tüm gece tanımadığınız insanlarla aynı vagonda uyumanız gerekebilir ki fiyatlar da çok yakın anlaşılmıyor.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın