Kurban Bayramı, tatil, yeni yerlerin heyecanı…

0
1290

Bir aydan fazla oldu, bayram tatilinde ne yapsam nereye gitsem diye düşünmeye başladım. Görmek istediğim o kadar çok şehir, o kadar çok yer var ki… 9 gün tatil ise gerçekten güzel bir fırsat. Öncelikle tatil planını -özellikle de yurtdışına çıkacaksanız- son aya bırakmamak lazım. Eğer benim gibi turla gitmek yerine kendi rotasını çizmeyi sevenlerdenseniz uygun fiyatlı uçak bileti bulmak tatil planının ilk adımı oluyor.

Uçak biletlerini almak için tabii ki nereye gidileceğine karar vermek ilk adım. Neyseki Ramazan Bayramı tatili için aldığım Fransa vizem olduğu için shengen ülkelerinden istediğime gitmede özgürdüm.

Ramazan bayramındaki rotamı ve tatil detaylarını daha sonra anlatacağım ama o tatili planlarkenki alternatiflerimden birini bu tatil rotama uyarladığıma değinmeden edemedim. Ramazan bayramında Stockholm ve Paris’e gittim. İlk rotam Amsterdam, Bruksel, Paris’ti. Sonraki gelişmeler beni başka biryerlere sürükledi. Geçen sene Kasım ayında Amsterdam’a gitmiş ve aşık olmuştum. İkinci kez görmek için fırsat kolluyordum.

İlk rotayı biraz değiştirerek yeni bir rota çizdim. Aslında tek başıma da çizmedim. Yol arkadaşımın hakkını yemeyeyim. Tatil süresini maksimum kullanarak pek çok yeri tek bir tatille görme şansını da yakalamış oldum. Rotam; Strasbourg, Luksemburg, Bruksel, Amsterdam. Rotaya Brugge’ü de eklemek isterdim ama 8 güne 4 şehiri 5 şehre çıkarmak diğer şehirlere haksızlık olacaktı. Brugge görmek istediğim şehirler listesindeki yerini korumaya devam ediyor.

7 Aralık Pazar günün Almanya, Fransa, İşviçre sınırındaki ilginç havalanı Basel’e iniyorum. Yolculuğum Easyjet ile. Bu havalanının 3 ülkeye ayrı kapısı var. Basel-Mulhouse havalimani diye geçiyor zaten.  Sınır çizgilerini alandan görebiliyorsunuz. Bu havaalanına ikinci gidişim olacak. Neden burayı tercih ettiğimi sorarsanız, konumu nedeniyle bu havaalanına inip Avrupa’da herhangi bir ülkeye-şehre uygun fiyatlarla ulaşılabilmesi.

Buradan Strasbourg’a geçiyorum. Üç de yol arkadaşım var. Daha önce yurtdışına hiç grup halinde çıkmamıştım, bakalım birbirimizi yiyecek miyiz? Birinin ilk yurtdışına çıkışı olacak. Onun izlenimlerini de paylaşmayı çok isterim.

Gittiğim tarihlerde Avrupa Noel telaşına girmiş olacak İlk defa Noelde Avrupa’yı göreceğim, benim için de güzel bir deneyim olacak.

Strasbourg ve Luxemburg için görülecek önemli yerlerin listesini internet sayesinde çıkardım:

STRASBOURG

LUXEMBURG
  1. Palace of the Grand Dukes (Palais Grand-Ducal)
  2. Notre Dame Cathedral (Cathedrale Notre Dame)
  3. Museum of Natural History (Le Natur Musee Au Grund)
  4. National Museum of Art and History (Musee National d’Histoire et d’Art)
  5. Bock
  6. Casino Luxembourg
  7. Casemates du Bock
  8. Philharmonie Luxembourg
  9. Petrusse Casemates
  10. Luxembourg American Cemetery Memorial

Gezip gördükten sonra detaylarını vereceğim. Bruksel ve Amsterdam için cep rehberlerim olduğu için daha rahatım.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here