Aklınızı Başınızdan Alacak İtalya Turları

İlk kez yurtdışı turu yapacak olanların ilk tercih ettiği ülkedir İtalya. Benim için de öyleydi. Ben klasik İtalya rotası ile başlamıştım İtalya’yı gezmeye, sonra Como Gölü, Milano, Alpler,gibi farklı destinasyonlarını da gezme fırsatı buldum. Hala aklımda olan ve henüz gidemediğim Amalfi Kıyıları, Napoli, Toskana yeni yeni yıldızı parlayan Puglia ve Sicilya gibi İtalya turları ise gidilecekler yerler listemde duruyor hala.

Klasik İtalya Turları

roma-turu-1

İtalya; tarihi, kültürü, doğası ile gitmek isteyenlere birbirinden farklı pek çok İtalya turu seçeneği sunuyor. İlk kez İtalya’ya gidiyorsanız en klasik rota olan Roma, Floransa, Venedik üçlüsünden oluşan bir rota seçebilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa bu rotaya Pisa, Napoli gibi Roma’ya yakın destinasyonları da ekleyerek rotanızı genişletebilirsiniz.

Klasik İtalya rotasındaki şehirler daha çok kültür ve tarihi ile sizi etkileyecektir. Roma’da Colezyum, İspanyol Merdivenleri, Vatikan sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır. Floransa’da rönansansı yaşayıp Venedik’te ticaret yollarının hikayelerini yaşarsınız.

Kuzey İtalya Turlarıromantik-avrupa-turu-1

İtalya’nın kuzeyi ile güneyi arasında belirgin bir kültür farkı vardır. Orta ve güneyi tam bir Akdenizli iken kuzeye yaklaştıkça daha Avrupalı şehirler ile karşılaşırsınız. Alplere yaklaştıkça ihtişamlı dağlar ve muhteşem doğa sizi kendisine çekecektir.

Milona’dan yola çıkıp Como, Garda gibi göllerin muhteşem manzaraları ile göz banyosu yapabilirsiniz. Venedik’i ve Romeo ve Juliet’in şehri Verona’yı rotanıza eklemeyi unutmayın. Biraz güneye inerseniz, aslında özerk bir ülke olan San Marino’ya da giderek tam bir orta çağ şehrini gezebilirsiniz.

Kuzey’e çıkınca oradan kolayca İsviçre, Avusturya veya Slovenya’ya da geçebilir, küçük ve güzel Avrupa şehirlerini gezebilirsiniz.

Orta İtalya Turları

piza-turu

İtalya’da mesafeler birbirine yakın olsa da zamanınız kısaysa ve belli bir bölgeye odaklanmak istiyorsanız Roma’ya gidip oradan Napoli ve Pisa’ya geçerek kısa bir İtalya turu yapabilirsiniz. Pompei’yi de rotanıza ekleyip Vezüv yanardağının patlaması ile yok olan medeniyetin izlerini görebilirsiniz.

Yine İtalya’nın son yıllarda yeni yeni adından bahsettirmeye başlayan Puglia bölgesini de rotanıza dahil edebilirsiniz.

Şarap konusu ilginizi çekiyorsa Toskana Vadisi’nde şarap bağlarını gezeceğiniz bir rota da yapabilirsiniz.

Amalfi Kıyıları

İtalya turlarının son yıllarda birden popüler olan destinasyonlarından biri de Amalfi Kıyıları. Dik kayalara kurulmuş bir ressamın tuvalinden çıkmış gibi renkli ve güzel şehirler, deniz mahsülü sevenler için de bol seçenek sunuyor. Tabii yanında lezzetli İtalyan şarabı…

toskana-turu-15

İtalya’nın en güzel yanlarından biri pek tabii ki mutfağı. Pizza, makarna, şarap, deniz mahsülleri sevenler için İtalya’nın tam bir cennet olduğunu da söyleyelim.

İtalya’da her zevke göre bir gezi rotası bulmak mümkün. Eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız Mng Turizm’in İtalya Turları listesine göz atabilir, zevkinize ve bütçenize uygun İtalya turları arasından seçim yapabilirsiniz.

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Peki size bir şey soracağım. AMERİKA hayali olan bir genç Green Card başvurduysa ve çıkma ihtimali yüksekse sizce gittiği zaman ilk olarak hangi şehir’e gitmeli?

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın